Сім часів: 607 р. до н. е. чи 587 р. до н. е.?

Оригінал: 607 B.C. or 587 B.C.? - Пол Гранді (Paul Grundy)

Єрусалим впав у 587 р. до н.е. Цю дату визнають практично всі компетентні науковці та статті енциклопедій, її підтримує величезний обсяг історичних свідчень. Вартова башта стверджує, що 587 р. до н. е. – неправильна дата, і Єрусалим в дійсності був зруйнований у 607 р. до н. е. Це дуже важливо для Свідків Єгови, бо якщо Єрусалим не був зруйнований у 607 р. до н. е., то правління Ісуса не почалося в 1914 році, а також Вартова башта в 1919 році не було обраною.

587 р. до н.е. підтверджується великою кількістю доказів 1, тож є доведено неможливим падіння Єрусалима в 607 р. до н.е. Ще в 1929 р. Раймонд Філіп Догерті у праці Набонід і Валтасар (Yale University Press, p.10) писав, що знання про правління цих царів «основуються на більш ніж двох тисячах датованих клинописних документів. Тому його слід прийняти як основний критерій у визначенні нововавилонських хронологічних питань».

Існує безліч способів перевірки того, що Єрусалим впав у 587 році до нашої ери. Таких, як канон Птолемея, хроніка Набоніда, Харран, стела з Хілли та синхронізація з єгипетською хронологією.

У Словнику біблійної археології (англ.), на сторінці 274 сказано: «Археологічні докази руйнування царства в 586 році до нашої ери походять з Єрусалиму, Лахіша, Телль-Бейт-Мірсіма та інших місць.» Було знайдено десятки тисяч детальних економічно-адміністративних та юридичних документів, які описують щоденні, щомісячні та щорічні події під час правління вавилонських царів.

Книга Записи з Ереха, часу Набоніда (555-538 до н.е.) (англ.) містить двісті сорок шість текстів з храмового архіву Ереха (або Урука – прим. перекл.), які показують рівень подробиць, які що записувалися в ті часи, дані, корисні для точного датування періоду часу.

Просопографія вивчає життєвий шлях людей і дуже малоймовірно, що Вартова башта може додати до історії Вавилону лишні двадцять років, що потребувало б розтягнути тривалість життя вивчених людей з Вавилону. Порівняння біографій ділових людей, таких як членів роду банкірів з дому Егібі, з хронологією Вартової башти вимагало б, щоб люди, які згадуються в цих записах, працювали до віку понад 100 років. Подібним чином стела Адад-Гуппі вимагала б, щоб мати Набоніда дожила до 121 року.

Чітко передбачувана поведінка зірок і планет робить астрономічні спостереження неоціненними для датування минулих подій. Вавилоняни приділяли велике значення астрології, і тисячі знайдених записів точно підтверджують дати правління вавилонських царів. VAT 4956 містить 30 спостережень, 5 з яких фіксують 37-й рік Навуходоносора як 568/67 до н.е., що робить цю дату беззаперечною. Це важливо, оскільки 2 Царів 25:2,8 співвідносить «одинадцятий рік царя Седекії» з «дев’ятнадцятим роком царя Навуходоносора», що безсумнівно доводить дату падіння Єрусалиму.

Щоб отримати докладні докази з ассірійських та вавилонських записів, які доводять, що Єрусалим був зруйнований у 587 році до нашої ери, дивіться книгу “Переглянуті часи язичників” (The Gentile Times Reconsidered, також рос. Пересмотренные Времена Язычников).

Йосип Флавій

Йосип Флавій погоджується з археологічними джерелами і з його допомогою можна показати, що єврейське зруйнування було в 587 р. до н.е. Він стверджує, що Єрусалим був пусткою лише 50 років у Першій книзі проти Апіона, глава 21:

«Навуходоносор, на вісімнадцятому році свого правління, спустошив наш храм, і тому він пролежав у такому похмурому стані протягом п’ятдесяти років; але на другому році правління Кіра були закладені його фундаменти, і він був знову завершений на другому році Дарія»

Перша книга проти Апіона, глава 21

Дивно, що Вартова башта намагається використати Йосипа Флавія для доведення, що Єрусалим був зруйнований у 607 р. до н.е. У додатку до публікації Вартової башти Нехай прийде Твоє Царство (англ.) він цитує книгу Йосипа Флавія Іудейські старожитності – Книга XI , розділ 1 (хоча цитата насправді з Книги X):

«Вся Юдея й Єрусалим, і храм залишалися пустелею сімдесят років»,

і працю Флавія Проти Апіона – Книга перша, глава 19:

«наше місто було покинутим напротязі сімдесяти років, аж до днів Кіра» (курсив їх).

Наголошуючи на слові покинуте, Товариство Вартової Башти приховує значення цього речення. Якщо наголос змістити на слово напротязі, це показує, що Йосип Флавій мав на увазі, що місто було покинутим лише частину того періоду.

Міркування Вартової башти роблять роботи Флавія суперечливими. У цих уривках немає жодного протиріччя, якщо розуміти їх таким чином, що Єрусалим був спустошеним протягом 50 років під час 70-річного спустошення народів. Тоді це узгоджується з біблійним пророцтвом, з поясненнями про 70 років вище, а також з історією.

Спростування Вартової Башти

Вартова башта протиставляє натхненну «біблійну хронологію» з ненатхненною «світською хронологією». Вона стверджує, що наведеним вище доказам дати 587 р. до н. е. не можна довіряти, оскільки вони суперечать біблійним пророцтвам. Точніше, це світське літочислення і 587 р. до н. е. суперечать тлумаченню Вартовою баштою біблійних пророцтв, яке в цих статтях спростовується.

Наведене пояснення полягає в тому, що Біблія є натхненною, і тому її слід ставити вище будь-якого світського джерела.

«Якщо ми будемо слідити точне дотримування часу Бога Єгови, так як воно знаходиться записане в Його Слові, то ми бачимо, що спустошення Юдеї тягнулося від 607 до 537 р. перед З.Д., і цим не будемо робити помилки, яку роблять хронологи так званого Християнства, які не приймають пророцтва про сімдесят років спустошення, кажучи, що воно відбулося в 587 р. перед З.Д. Вони обмежують спустошення Єрусалиму та Юдеї лише до п’ятдесят років, приймаючи за доказ невірогідне лічення поганських істориків замість вірогідного Слова Божого.»

Вартова башта 1968 1 березня с.45

«Проте, коли тлумачення знахідок противиться ясним заявам у Біблії, то ми погоджуємось з тим, що говорить Святе Письмо, будь то в справах хронології або яких-небудь інших.»

Вартова башта 1989 р. 1 жовтня с.20

Цей аргумент неправильний, оскільки мова йде не про перевагу «натхнення Біблії» над світською історією, а про те, чи слід прийняти тлумачення цього біблійного уривка, яке дає Вартова башта. З огляду на вагу доказів, що заперечують 607 р. до н.е., це повинно бути попередженням про те, що тлумачення Вартової башти є неправильним, як показано в наступній статті.

Крім того, Вартова башта використовує світські джерела, щоб взяти дату 539 р. до н.е., з якої виводить дату 607 р. до н.е. Іншими словами, Вартова башта починає з дати, взятої зі світських джерел (падіння Вавилону в 539 р. до н. е.), не визнаючи методології, використаної у цих світських джерелах, а потім застосовує до цієї дати своє власне тлумачення Писань.

Стверджувати про помилковість історичних свідчень – це безпідставно і контрпродуктивно, оскільки Вартова башта спирається на ці самі історичні записи, щоб отримати дату 607 р. до н.е. Археологічні докази, які свідчать про зруйнування Єрусалиму в 587 р. до н. е. є ті самі, що їх Вартова башта приймає як докази, що 539 р. до н. е. був знищений Вавилон. Вартова башта визначає 607 рік до нашої ери як дату знищення Єрусалиму, приймаючи історичні записи, які використовувалися для обчислень дати падіння Вавилону, а потім відраховує 70 років назад. Археологи, які доводять, коли саме впав Вавилон – це ті самі люди, які довели, що Єрусалим впав у 587 р. до н.е. Підірвати 587 рік до н.е. означає також підірвати 607 рік до н.е.

Наприклад, щоб отримати 539 р. до н.е. як дату падіння Вавилону, Проникливість у суть Святого Письма спирається на астрономічну табличку та роботи вчених Strassmaier, Strassmaier, Strassmaier та Gingerich, щоб визначити 7-й рік правління царя Камбіза як 523/522 до н.е.

«Вавилонська глиняна табличка допомагає пов’язати вавилонську хронологію з біблійною. Ця табличка містить наступну астрономічну інформацію про сьомий рік Камбіза II, сина Кіра II: … (Inschriften von Cambyses, König von Babylon, by J. N. Strassmaier, Leipzig, 1890, No. 400, lines 45-48; Sternkunde und Sterndienst in Babel , by F. X. Kugler, Münster, 1907, Vol. I, pp. 70, 71). … Таким чином, ця табличка встановлює, що сьомий рік Камбіза II починається навесні 523 р. до н. е. Це астрономічно підтверджена дата.»

Проникливість у суть Святого Письма (англ.) с.453

Саме через надзвичайну надійність інформації про щодо світських списків царів Вартова башта може покладатися на 539 р. до н.е. як дату падіння Вавилону, на основі чого вона застосовує просту математику, щоб вирахувати дату 607 р. до н.е. як падіння Єрусалиму. Погодившись з датою, обчисленою для астрономічної таблички з 7-го року життя Камбіза, Проникливість потім спирається на світську хронологію, таку як наводиться в «Каноні» Птолемея, щоб перейти до дати падіння Вавилона в 539 р. до н. е.

«Дата падіння Вавилона 539 р. до н.е. може бути визначена не лише за каноном Птолемея.»

Проникливість у суть Святого Письма (англ.) с.454

Незважаючи на те, що вони визнають, що покладаються на ці джерела для визначення дат, Вартова башта суперечливо стверджує, що вони ненадійні і не можуть бути використані для обчислення часу, коли впав Єрусалим.

«Праці античних істориків і канон Птолемея вказують на іншу дату [, а не на 607 р. до н. е.]. Однак щодо їхньої історичної точності існує чимало сумнівів.»

Вартова башта 2011 1 жовтня с.31
Вартова Башта 2011 1 жовтня с. 31

Ще одне питання, яке Вартова башта має вирішити, полягає в тому, що послідовність Вавилонських царів показує період у 50 років, і, отже, існує прогалина у 20 років, яку необхідно заповнити. Нижче буде показано, що вони намагалися зробити це, розтягуючи правління Набоніда. Крім того, Вартова башта припускає, що між цими вавилонськими царями могли бути періоди часу, коли царя взагалі не було, незважаючи на те, що у цієї теорії немає жодних доказів.

«* За всі роки, які прийнято вважати нововавилонським періодом, існують таблички з діловими документами. Якщо підсумувати роки правління усіх царів і відрахувати це число від правління Набоніда, останнього царя нововавилонського періоду, то вийде, що Єрусалим був знищений 587 року до н. е. Однак ці підрахунки можуть бути точними лише за умови, що кожен цар заступав іншого у той самий рік і між їхнім правлінням не було перерв.»

Вартова Башта 2011 1 листопада с.24 примітка

Це неправдоподібне твердження, оскільки воно говорить, що є доступні докази для 587 р. до н. е., але Свідок повинен відхилити ці докази через необґрунтоване припущення про існування проміжків. По суті, Вартова башта ставить під сумнів, чи відсутність проміжків є доведеною. Це майже класичний приклад аналогії «чайника Рассела», де хтось робить твердження, яке неможливо спростувати, і через це вимагає визнати його правдивим, хіба що тут ситуація ще гірша, оскільки чітка узгодженість всіх історичних свідчень показує, що прогалин бути не може, особливо тривалістю в 20 років.

Показово, що після того, як було докладено багато зусиль з використанням цитат вчених, щоб підірвати вірогідність дати 587 р. до н.е. та підтримати дату 607 р. до н.е., Вартова башта від 1 листопада 2011 р. у примітці визнає наступне:

*Зверніть увагу: жоден з фахівців, чиї слова цитуються у статті, не вважає, що Єрусалим був знищений 607 року до н. е.

Вартова башта, 1 листопада 2011 р., стор.27

Вартова башта не має доказів, що підтверджують падіння Єрусалиму в 607 році до нашої ери, окрім власного езотеричного тлумачення Біблії. І навіть в такому разі вони змушені покладатися на істориків, щоб вирахувати цю дату. Вони також не в змозі логічно протиставити щось тим обсягам інформації, які показують, що Єрусалим впав у 587 р. до н.е. Тож, коли їм потрібно піддавати сумніву цих самих істориків, вони ставлять себе в суперечливе положення, яке підриває будь-яку довіру до дати 607 р. до н.е. Це пророцтво є настільки важливим для Вартової Башти, що вони зобов’язані надати прийнятну підтримку для цього вчення. Але оскільки воно неправильне, вони вимушено ставлять себе в положення, яке не дає їм цього зробити.

Розрахунок 587 р. до н.е. з Вартової Башти

Є велика кількість доказів, які можна використати, щоб довести, що ця дата неправильна. Ще в 1929 р. Раймонд Філіп Догерті у праці Набонід і Валтасар (Yale University Press, p.10) писав, що знання про правління цих царів «основуються на більш ніж двох тисячах датованих клинописних документів. Тому його слід прийняти як остаточний критерій у визначенні нововавилонських хронологічних питань». Не є несподіванкою, що через те, що Вартова башта покладається на історичні свідчення для визначення дати падіння Вавилону, інформацію, представлену у самих же журналах Вартової башти, можна використати, щоб показати, що дата 607 р. до н.е. є неправильною.

Нижче наведений простий підрахунок дати падіння Єрусалиму, взятий виключно з літератури Вартової башти. Переглядаючи ці розрахунки, пам’ятайте, що під час обчислення років до н. е. рахунок йде у зворотній бік.

Вавилон впав

«Вавилон впав у 539 р. до н.е.» «Вавилон Великий впав!» Боже Царство володіє! (англ.)с.184

539 р. до н. е.

плюс Набонід

«На основі клинописних текстів вважається, що він правив близько сімнадцяти років (556-539 рр. до н.е.)». Допомога для розуміння Біблії (англ.) – Набонід с.1195

17 років

плюс Лабаші-Мардук

«Лабаші-Мардук… був злим хлопцем, і через дев’ять місяців йому перерізав горло вбивця.»«Вавилон Великий впав!» Боже Царство володіє! (англ.)с.184

1 рік

плюс Нерґал-шар-уцур (Неріглісар)

Нерґал-шар-уцур … правив чотири роки «Вавилон Великий впав!» Боже Царство володіє! (англ.)с.184

4 роки

плюс Евіл-Меродах

«Після двох років правління цар Евіл-Меродах був убитий» «Вавилон Великий впав!» Боже Царство володіє! (англ.)с.184

2 роки

плюс Навуходоносор

«Навуходоносор царював 43 роки» Розуміння Біблії с.2632

43 роки

дорівнює початок царювання Навуходоносора

Розраховується шляхом додавання наведених вище цифр

606 р. до н. е.

мінус 19-й рік Навуходоносора

2 Царів 25:8-9 «А в 19-й рік правління вавилонського царя Навуходоно́сора … до Єрусалима прибув Невузарада́н, начальник охоронців, який служив вавилонському цареві. Він спалив дім Єгови»

19-й рік

Дата знищення

Отже, розраховується як:

587 р. до н. е.

Використавши публікації Вартової башти, можна показати, що датою знищення є 587 р. до н. е., просто додавши вказану в них тривалість правління вавилонських царів.

«Евіл-Меродах як старший син змінив Навуходоносора на престолі у 581 р. до н.е. Він зробив добро одному з юдейських полонених, завдяки чому мимоволі здійснив намір Єгови. У 2 Царів 25:27-30 сказано: «У 37-му році вигнання юдейського царя Єгояхіна, 27-го дня 12-го місяця [у 580 р. до н.е.],… коли вавилонський цар Евіл-Меродах почав правити, він випустив Єгояхіна з в’язниці. Евіл-Меродах говорив з ним люб’язно і поставив його трон вище від тронів інших царів, які теж були у Вавилоні. Тоді Єгояхін зняв свій в’язничний одяг, і всі дні свого життя він їв з царського столу.» Єгояхін (або Йоахин) мав сім синів у Вавилонії, включно з Шеалтіїлом, чий номінальний син Зоровавель став намісником відбудованого Єрусалиму, і з лінії якого походив Ісус Христос.-1 Хронік 3:17-19; Огія 1:1; 2:23; Ездри 5:1, 2; Матвія 1:12 Евіл-Меродах царював два роки і був убитий своїм зятем Нерґал-шар-уцуром, який правив чотири роки, витративши цей час переважно на будівельні роботи. Його неповнолітній син Лабаші-Мардук, злий молодик, став його наступником і був убитий за дев’ять місяців. Набонід, який був намісником Вавилону і який був улюбленим зятем Навуходоносора, зайняв престол і мав досить славне царювання аж до падіння Вавилону в 539 р. до н.е.»

Вартова башта (англ.) 1965 1 січня стор.29

Ця стаття показує, що Вартова башта підтримує наукову точку зору щодо вавилонської лінії царів. Наступниками Навуходоносора були:

 • Евіл-Меродах 2 роки
 • Нерґал-шар-уцур (Неріглісар) 4 роки
 • Лабаші-Мардук 9 місяців
 • Набонід до 539 р. до н.е

Вартова башта говорить інакше, ніж історія, про те, що Навуходоносор відмовився від престолу в 581 р. до н.е. Згідно з історією, це було в 562 р. до н.е. Отже, дві хронології є такими:

Правління (Варт. башта)Час (Варт. башта)Правління (історичне)Час (історичний)
Навуходоносор43 роки624-58143 роки605-562
Евіл-Меродах2 роки581-5792 роки562-560
Нерґал-шар-уцур4 роки579-5754 роки560-556
Лабаші-Мардук9 місяців575-5759 місяців556-556
Набонідотже, 36 років575-53917 років556-539

Щоб хронологія Вартової башти була правильною, Набоніду потрібно було правити 36 років, однак Товариство визнає, що за даними археологічних досліджень, він правив лише 17 років.

«Інші дослідники кажуть так: «У хроніці Набоніда … стверджується, що Сіппар впав перед перськими військами VII/14/17* (10 жовтня 539), що Вавилон впав VII/16/17 (12 жовтня), а Кір увійшов у Вавилон VIII/3/17 (29 жовтня). Це встановлює кінець правління Набоніда і початок правління Кіра.
[* Примітки] «VII/14/17»: 7-й єврейський місяць Тішрі, 14-й день, 17-й рік царювання Набоніда

Вартова башта (англ.) 1968 15 серпня с.491

«Останній верховний монарх Вавилонської імперії, батько Валтасара. На основі клинописних текстів він, як вважається, царював близько 17 років (556-539 рр. до н.е.). Йому подобалися література, мистецтво та релігія.Проникливість у суть Святого Письма, том 2 (англ.) с.457 Набонід

Хронологія Вартової Башти створює ще одну проблему. Наступна цитата продовжує, що було два Набоніда, тому що є таблички, які показують, що Набонід правив містом на восьмому році правління Навуходоносора. Причина, чому Товариство Вартової Башти було змушене створити непідтвердженого другого Набоніда, полягає в тому, що Навуходоносор почав правити в 624 році до нашої ери, і тому Набонід був занадто молодим, щоб правити в той час. Однак, оскільки археологія показує, що Навуходоносор почав правити в 605 р. до н.е., цілком прийнятно, що Набонід правив містом у 597 р. до н.е. і все ще був живим у 539 р. до н.е.

«Клинописні таблички з восьмого року правління Навуходоносора (з нісана 617 р. по нісан 616 р. до н. е.) згадують якогось Набу-Наїда як того, хто «над містом», і деякі історики вважають, що це той самий Набонід, який пізніше став царем. Однак це означало б, що Набонід був дуже молодою людиною, коли його помістили на таку адміністративну посаду, і він мав би бути надзвичайно старим під час падіння Вавилону, приблизно 77 років потому (539 р. до н. е.)».

Проникливість у суть Святого Письма, том 2 (англ.) с.457 Набонід

Це просто вражаюче, що за допомогою інформації Вартової башти можна показати, що 607 рік до нашої ери не був роком падіння Єрусалиму. Біблія пояснює, що сталося в цей період.

В 2 Царів 24 записано, що Єгояким три роки платив данину Вавилону. Вавилонські записи підтверджують, що це були три роки 604, 603 і 602 до н.е., а данину збирали в листопаді/грудні. Коли настав час збирати данину наступного року, Єгипет та Юда повстали. Вавилонські записи показують, що починаючи з листопада 601 р. до н.е., Навуходоносор вів велику війну з Єгиптом, яку він ледве виграв, бо обидві сторони зазнали великих втрат. Саме тоді, коли Вавилон перебував у цьому ослабленому стані, Єгояким повстав проти Навуходоносора, як обговорюється в 2 Царів 24:1-2:

«За днів Єгояки́ма проти нього виступив вавилонський цар Навуходоно́сор, і Єгояки́м був його слугою три роки, але потім збунтувався. Єгова посилав на нього банди грабіжників — халде́їв, сирійців, моавітя́н і аммонітя́н, щоб знищити Юду, як Єгова і говорив через своїх слуг, пророків.»

2 Царів 24:1-2

Оскільки Навуходоносор особисто воював в Єгипті, його васальні царства Сиро-Палестини послужили для покарання Єрусалима за повстання Єгоякима. Руйнування, яких вони завдали Юдеї в листопаді/грудні 601 р. до н.е., були настільки серйозними, що стверджувалося, що сповнилися слова пророків про те, що Єрусалим буде зруйнований. Тоді Єрусалим був вперше знищений Вавилоном. Добре відоме друге й остаточне знищення Єрусалиму Вавилоном відбулося через тринадцять років у 587 р. до н.е.

601 р. до н. е. можна використовувати як дату знищення Єрусалиму, хоча зазвичай беруть дату 587 р. до н. е., оскільки саме тоді він був повністю зруйнований. У будь-якому випадку 607 р. до н.е. не має доказів. Якщо Товариство вирішить використати якусь із цих дат, то їм доведеться перенести початок Останніх днів або на 1920, або на 1934 рік.

Примітки

Докази щодо 587 р. до н.е.

 1. Ранні історики, нововавилонські хроніки та список царів Урука
 2. Написи Набон. №18 і Набон. № 8 (стела Хілли)
 3. Набон. H 1, B (стела Адад-Гуппі)
 4. Господарсько-адміністративні та юридичні документи [кількістю в десятки тисяч]
 5. Просопографічні докази
 6. Хронологічні взаємопов’язані з’єднання
 7. Синхронізація з тогочасним єгипетським літочисленням
 8. Астрономічний щоденник B.M. 4956
 9. Астрономічний щоденник B.M. 32312
 10. Таблиця Сатурна B.M. 76738+76813
 11. Таблиця місячного затемнення LBAT 1417
 12. Таблиця місячного затемнення LBAT 1419
 13. Таблиця місячного затемнення LBAT 1420
 14. Таблиця місячного затемнення LBAT 1421
 15. LBAT 1415
 16. Текст місячного затемнення №. 5 у Хунгер, ADT V.
 17. Текст № 52 у Хунгер, ADT V.
 18. Планетарна таблиця, SBTU IV 171

Рекомендовані посилання

www.607v587.com (рос. версія)

jeffro77.wordpress.com (англ.)

Карл Йонсонн – Переглянуті часи язичників (The Gentile Times Reconsidered, також рос. Пересмотренные Времена Язычников)

Веб-сайт Карла Йонсонна (шведською)

Чудовий огляд Карлом Вартової башти за 1 жовтня та 1 листопада 2011 р. у форматі PDF, Частина 1 (англ.) і Частина 2 (англ.), показує інтелектуальну нечесність «Вартової башти», включно з неточною інформацією та неправильними цитатами.

Детальну критику Дуга Мейсона див. у наступних статтях:


Читайте наступну статтю з серії про Сім Часів: Непослідовна методологія Вартової башти


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.