1925 — «Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!»

Оригінал: 1925 - "Millions Now Living Will Never Die!" - Пол Гранді (Paul Grundy)

«Мільйони з тепер живучих людей ніколи не помруть!» — так вигукував Рутерфорд у серії публічних лекцій, починаючи з 1918 року. Це було пов’язано з його пророцтвом про те, що земне воскресіння почнеться в 1925 році з поверненням до життя Авраама, Ісаака та Якова, і на якому зосередилася праця проповідування в наступні роки.

Ця стаття містить цитати, що відносяться до цієї невдалої доктрини Рутерфорда та показує, як у теперішній час Вартова башта нечесно представляє цю історичну подію.

Невдача Вартової башти з передбаченням у 1914 році кінця цієї системи і смерть Рассела в 1916 році привели її послідовників у замішання. Після юридичних суперечок,1 Рутерфорд став наступним президентом Вартової башти. Саме завдяки якостям Рутерфорда релігію було відбудовано. Він зміг знову розпалити почуття невідкладності у тих послідовників, які ще залишились, оголосивши через публічні промови у лютому 1918 року, що «Світ закінчився — мільйони тепер живучих можуть ніколи не померти!» У березні 1918 року назву змінили на більш переконливу «Світ закінчився — мільйони тепер живучих ніколи не помруть!2

У 1920 році це проголошення опублікували в буклеті, Мільйони тепер живучих ніколи не помруть! Більш повно тему було викладено в 1921 році у першій книзі Рутерфорда «Гарфа Божа», на обкладинці якої був напис «Переконливий доказ, що мільйони тепер живих ніколи не помруть». У 1924 році дитяча книжка «Шлях до раю» зробила ряд дивовижних прогнозів на 1925 рік і життя в Новій системі.

Натисніть тут щоб завантажити буклет 1920 року розміром у 33 Мб з можливістю пошуку «Мільйони тепер живучих ніколи не помруть!» (англ.)

Книга Свідки Єгови — вісники Божого Царства (англ.) згадує:

«Яке захоплююче повідомлення вони проголосили: «Мільйони тепер живучих ніколи не помруть!» У 1918 році на цю тему виступив брат Рутерфорд. Під такою ж назвою видали 128-сторінковий буклет в 1920 році. З 1920 по 1925 рік ця ж сама тема знову і знову висвітлювалася по всьому світу на публічних зібраннях у всіх територіях, де були наявні доповідачі, на понад 30 мовах»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.425

Прочитавши коротку згадку про цей предмет в книзі Свідки Єгови — вісники Божого Царства, можна було б помилково подумати, що 1925 рік мав мало значення в історії Свідків Єгови; але це пророцтво було визначальним для періоду керівництва Рутерфорда. Більшість сьогоднішніх Свідків Єгови не знають, що саме на ньому зосереджувалася проповідницька праця Вартової башти між 1918 і 1925 роками. Книга «Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!» (видавалася також українською мовою – прим. перекл.) представила передбачення Рутерфорда, що земне воскресіння має розпочатися в 1925 році, розпочавшись з вірних людей давнини, таких як Авраам, Ісаак та Яків.

Очікування на 1925 рік включали наступне:

  • кінець загальновизнаного християнства
  • повернення землі в стан раю
  • воскресіння мертвих до життя на землі
  • сіоністське вчення про відновлення Палестини

Наведені нижче цитати виражають ці очікування.

«Чогож тоді ми маємо сподіватися? Найважніша річ, що має бути привернена людському родови, се житє на свободі і в щастю. [Другі місця Святого Письма показують, що тоді ми повинні сподіватись воскресення Авраама, Ізака, Якова і прочих старозавітних праведників, і що вони отримають найперше благословеннє. Тому з кінцем 1925 р. ми можемо сподіватися бути свідками повороту сих праведників, Ізрайля із стану смерти, що воскреснуть із своїх гробів і отримають совершенну природу людську та стануться видимими, законними представителями нового суспільного устрою на землі].»

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!» сс. 68,69

«Як ми вже сказали, великий (дійсний) ювилейний період має розпочатись 1925 р. В сім часі люди узнають земську часть царства (Месії)».

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!» с.69

«Отже тих вірних мужів можна сподіватись на земли в протягу кількох слідуючих років».

Гарфа Божа с.342 (абз. №580)

«Отже, 1926 рік почнеться приблизно першого жовтня 1925 року. … Тому невдовзі після 1925 року ми повинні очікувати пробудження Авеля, Еноха, Ноя, Авраама, Ісаака, Якова, Мелхіседека, Йова, Мойсея, Самуїла, Давида, Ісаї, Єремії, Єзекіїля, Даниїла, Івана Хрестителя та інших, згаданих в одинадцятому розділі Послання до Євреїв.»

Шлях до раю (англ.) (1925) с.224

«Безсумнівно, багато хлопчиків і дівчаток, які читають цю книгу, доживуть, щоб побачити Авраама, Ісаака, Якова, Йосипа, Даниїла та інших людей давнини, які вийдуть у славі свого «кращого воскресіння», досконалі розумом і тілом. Христу не знадобиться багато часу, щоб призначити їм почесні становища та надати владу як своїм земним представникам. Світ і всі нинішні зручності спочатку здадуться їм дивними, але незабаром вони звикнуть до нових способів. Спочатку вони можуть потрапляти в кумедні ситуації; адже вони ніколи не бачили телефонів, радіоприймачів, автомобілів, електричних ламп, літаків, парових двигунів та багатьох інших речей, так добре знайомих нам»

Шлях до раю (англ.) стор.226-227

Книга Шлях до раю описувала 1925 рік як час, коли Єрусалим стане столицею світу (англ., с. 219), «Божа милість повернеться до єврейського народу», а «стародавні праведники» будуть пробуджені (англ., с. 224). Далі вона подавала наступні дивні передречення:

«Біблія та «Біблія в камені» [піраміда Гізи] дають дату 1914 року: початку великих змін. Історія доводить, що процедура відсторонення розпочалася саме вчасно. Пророцтво вказує, що в 1925-1926 роках більшу частину відсторонення буде завершено. Усі державні діячі світу жахаються наступних кількох років»

Шлях до раю (англ.) с.171

«Коли ви візьметеся за більш поглиблене вивчення Біблії, ви побачите, що рік 1925 рік по Р. Х. особливо відзначений у пророцтві»

Шлях до раю (англ.) с.220

«Звичайно, знадобиться деякий час, щоб привести все в належний порядок після великого потрясіння від сьогодні до 1926 року. Може пройти десять років або більше, перш ніж ви відремонтуєте свій будинок, а сади в достатку вродять соковитих фруктів та апетитних овочів. Навіть якщо це займе трохи більше часу, ви тільки будете набагато краще підготовлені. До ваших послуг будуть найкращі декоратори, яких ви зможете знайти. Деякі з них раніше працювали у ритуальних послугах; але оскільки люди більше не вмирають, їм довелося шукати нового заняття. Їхній досвід в похоронних бюро підготував їх до того, щоб їм неважко було потім стати декораторами».

Шлях до раю (англ.) с.228

Бюлетень (англ.) за жовтень 1920 р. містив нарис про те, як представляти тему про 1925 р.

“Доброго дня! Чи знаєте ви, що мільйони людей, які живуть зараз, ніколи не помруть?”
“Я маю на увазі саме те, що кажу, що мільйони людей, які зараз живуть, ніколи не помруть.”
“Довершена таємниця”, посмертна робота пастора Рассела, розповідає, чому зараз живуть мільйони людей, які ніколи не помруть; і якщо ви зможете дожити до 1925 року, у вас будуть чудові шанси стати одним із них.

“Цей абсолютний факт зазначений у кожній книзі Біблії, він передрікався кожним пророком Біблії».

Бюлетень (англ.) за 1 жовтня 1920 р

Наступна цитата показує марновірність послідовників «Вартової башти» щодо публікацій цього журналу, а також що на той час вони продовжували вірити у важливе значення піраміди.

«Є чоловіки, що мають стосунок до Піраміди, які роками виконували роль провідників. За декількома із них було послано, щоб ретельно про все розпитати. Усі вони погоджуються, що матеріали було туди завезено, і будівництво сходів та залізних опор почалося на початку липня 1919 року, а роботи були завершені приблизно першого жовтня 1919 року. Одразу письменник пригадав, що саме першого липня 1919 року виникла ідея видання «ЗОЛОТОГО ВІКУ», перший номер якого вийшов 1 жовтня 1919 року. ЗОЛОТИЙ ВІК оголосив і продовжує оголошувати, що встановлення царства Месії наближається, що настав час відновлення, що старий світ закінчився, а новий починається, і що мільйони людей, які зараз живуть, ніколи не помруть».

Вартова башта (англ.) 1920 р. 15 грудня стор.379

1925 — доведений факт від Бога

Рутерфорд писав, що хронологічні передбачення, які він зробив, походили «від самого Бога», а 1925 рік був проголошений «встановленою» датою поза всякими сумнівами.

Плакат: “Міліони тепер живучих ніколи не помруть – це буквально і мається наувазі. Це є факт”

«… це хронологія не від людини, а від Бога…. а додаток ще інших доказів повністю переводить його із сфери випадковості у сферу доведеної впевненості. … хронологія теперішньої правди [є]… не людського походження»

Вартова башта (англ.) 1922 р. 15 липня стор.217

«Дату 1925 р. ще навіть чіткіше вказує Святе Письмо, оскільки вона закріплена законом, який Бог дав Ізраїлю. Дивлячись на нинішню ситуацію в Європі, дивуєшся, як можна довше стримувати вибух; і що ще до 1925 року велика криза вже прийде і, ймовірно, буде пройдена»

Вартова башта (англ.) 1922 1 вересня стор.262

«Наша думка така, що 1925 рік однозначно встановлений Святими Писаннями, знаменуючи кінець прототипних ювілеїв. … Що ж до Ноя, то Християнин тепер має набагато більше того, на чому може базувати свою віру, ніж мав Ной (наскільки це показано у Святому Письмі), щоб основувати свою віру в майбутній потоп».

Вартова башта (англ.) 1923 р. 1 квітня с.106

«1925 рік — це дата, яка чітко і ясно визначена у Святому Письмі, навіть чіткіше, ніж дата 1914 року;…»

Вартова башта (англ.) 1924 15 липня стор.211

Чи можуть бути ще більш прямі докази того, що ця організація пропагувала фальшиві пророцтва в ім’я Бога? Як Рутерфорд міг сказати, що його послідовники мали більше підстав прийняти його передбачення 1925 року, ніж Ной мав підстав, щоб вірити словам, прямо сказаним йому Єговою?

Рутерфорд зловтішався, що ті, хто критикує передбачення 1925 року, зазнають невдачі.

«Нас не можна звинувачувати в тому, що ми подаємо зі Святого Письма ті докази, які воно саме представляє, які змушують нас вірити, що певна подія відбудеться в певний час. Іноді Господь дозволяв Своєму народу чекати на правильні речі в неправильний час, а частіше вони чекали неправильні речі в потрібний час. Але всі вороги справи теперішньої правди на землі гаряче сподіваються, що дослідники Біблії не будуть такими ж успішними в 1925 році в очікуванні потрібної речі в потрібний час, як вони були в 1914 році. Однак, якщо вони таки будуть, тоді виправдовуватися доведеться тим іншим, а не нам»

Золотий вік (англ.) 1924 13 лютого стор.314

Як доказ неминучості кінця, статті показували, як сповняються Ісусові знамення. Наприклад, хвилю землетрусів у Сполучених Штатах у 1925 році використали для мотивації послідовників.

«1925 РІК ЗЕМЛЕТРУСІВ
27 і 28 червня штат Монтана зазнав серії землетрусів, які зруйновали багато будівель і небезпечно розхитали інші. … Здається, що вся земля є неспокійною, підготовляючись до найсильнішого з усіх землетрусів, який наступить в цей час, як безсумнівно пророкував Господь».

Провісник (англ.) 13 липня 1925 р
Провісник, 13 липня 1925 р

Основа доктрини про 1925 рік

Що було підставою для твердження, що Святе Письмо настільки впевнено доводить, що земне воскресіння почнеться в 1925 році?

«сімдесять (70) ювилеїв кождий по 50 років, дасть нам суму 3500 літ. Сей протяг часу, починаючись 1575 року перед народженням Христа, повинен би конечно закінчитися 1925 року в осени. Тоді тип або прообраз скінчився би, а мусів би начатись великий антитип.»

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!» с. 68

«Сімдесят разів по 50 — це буде 3500. Таким чином, з моменту, коли євреї ввійшли в Ханаан, до тих пір, поки не будуть виконані всі прообрази, цілий період становив 3500 років. Коли вони увійшли в Ханаан за 1575 років до Христа, це буде 1925 років прообразів після Христа, або 1925 рік від Р. Х.»

Шлях до раю (англ.) с.223

Те, що послідовники «Вартової башти» можуть приймати такі нікчемні свідчення як безсумнівний доказ, показує їх гідну суму велику людську легковірність.

На початку 1925 року Рутерфорд почав віступати взад у плані впевненості.

«Що саме із цього всього станеться в 1926 році, не вказано. Наразі ми не знаходимо жодної певної дати після 1926 року, зазначеної у Святому Письмі. Коли Дослідники Біблії знайшли в Біблії 1914 рік, вони сповістили про це повсюдно, але Господь залишив опущену завісу над цією датою, поки ми не досягли її. Бог поставив печатку на 1914 рік, і робота, розпочата того року, триває досі. Ми бачимо, що дата 1925-1926 чітко вказана в пророчих планах, і Господь не підняв завісу достатньо, щоб ми могли чітко бачити поза неї»

Вартова башта (англ.) 1925 р. 15 лютого стор.58

Зростання, а тоді спадання

Після 1918 року вчення про «Мільйони» стало центральним пунктом проповідницьких зусиль, які реалізовували через серію публічних лекцій Рутерфорда та інших братів. Їх рекламували в місцевих газетах, як показано в наступних вирізках.

Проповідь про те, що земне воскресіння почнеться в 1925 році, принесла результат у вигляді величезного зростання Товариства Вартової Башти.

«Наслідок був, що у святиню приведено багато більше членів з цього останка, що посвятились Єгові. Це можна бачити із більшого числа учасників на щорічному святкуванню Господньої Вечері,
коли то в 1922 році брало участь 32,661 осіб;
в 1923 році було 42,000 учасників;
в 1924 році було 62,696 учасників
, а в 1925 році було 90,434 учасників. …
89,278 присутніх [у 1926 р.]»

Вартова башта 1963 р. 1 лютого с.30

Після того, як 1925 рік прийшов і пішов без жодних особливих подій, стався зворотній процес. Відвідування спомину впало на три чверті, з 88 544 у 1927 році до лише 17 380 у 1928 році. (Вартова башта 1955 (англ.) с. 366; Щорічник 1929 (англ.) с. 55) (Свідки Єгови у божественному намірі (англ.) с.313) Підраховано, що 75% вісників залишили релігію, а до 1935 р. спомин відвідували лише 63 146 осіб.3 Тільки в 1940 році знову було досягнуто таку ж кількість послідовників Вартової башти, що була перед 1925 роком.

Відвідування Спомину

Хто були цими мільйонами?

Рассел вважав, що послідовники Вартової башти потраплять на небо, тоді як більшість решти людства переживе Армагеддон, щоб сам Ісус їх навчав на райській землі.

«Він приймає людство таким, яким він його знаходить, і протягом тисячоліття буде поводитися з кожною людиною цього світу відповідно до її власних особливостей, проявляючи милосердя до слабких і вимагаючи більше від сильніших …»

«Дослідження Святого Письма – Нове створіння» (англ.) с.114

Рутерфорд продовжував підтримувати це вчення. У Новій системі, звільненій від впливу сатани, Ісус безпосередньо навчатиме усіх людей і дасть їм можливість вибрати, чи хочуть вони жити вічно, служачи Йому. Спасіння не залежало від того, чи буде людина послідовником Вартової башти, і чи навіть віритиме в Ісуса. Насправді, вони критикували церкви за те, що ті навчали, що тільки члени їхніх громад врятуються.

«Ріжні так звані “церкви” учать людей, що тільки сі будуть спасенні, хто буде членом їх. Святе Письмо не учить сего нігде. … Та Ісус умер не тільки за тих, котрі будуть членами церкви, але і за всіх людей. Св. Йоан виразно се сказав: «Він є вблаганнє за гріхи наші [членів церкви]; і не за наші тільки, а також [за гріхи] цілого світа – І Йоана 2:2»

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!»сс.73, 74

«Було би отже неможливо для людей прийняти дар вічного життя, за ким воно не зістало їм предложене. Дар вічного життя буде предложений людям у властивім часі на значенім Богом. З Божого пляну бачимо, що сей його час прийде, скоро дозріє насіннє обітниці, се є, скоро буде заложене царство. Тоді кождий чоловік в своїм порядку зрозуміє, що існує плян відкуплення і що перед ним є отворена дорога приняти услівя сего відкуплення і жити. »

 «Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!»с.75

«Прочі люди не чули о тім, тому і не могли їх заховувати. Одначе вони учують в своїм часі, коли буде установлене царство. Тоді кождий, хто буде заховувати слово Господа, не буде оглядати смерти.»

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!»с.76

«Опираючись на повисше виложенім аргументі і дальше знаючи, що старий суспільний устрій або лад, старий “світ” кінчиться і тому уступає, і що надходить новий порядок, та що кінець 1925 р. може бачити воскресеннє старозавітних праведників і початок привернення, перебудови, можемо зовсім розумно заключати, що міліони з людей тепер жиючих на земли будуть ще жити в 1925 р. Тому опираючись на обітницях, даних в Божім слові, мусимо витягнути рішуче і не даючи себе збити заключеннє, що міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть.»

«Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!»с.76

Гарфа Божа детально пояснювала Божу щедрість, яку являє собою порятунок більшості людства, для того щоб його потім навчити в цій новій системі речей. Після посилання на Ісаї 35:4-6, описуючи життя в цій земній новій системі, далі сказано:

«Коли сі великі чуда стануть діятись на земли, то­ді є надія, що і найбільші недовірки повірять, що Господь Ісус царствує»

Гарфа Божа с.333

Сторінка 335 описує Божу обіцянку Ною ніколи більше не вбивати «все живе» як доказ, що Армагеддон не призведе до масштабного вбивства людей. «Більшість з людий поступає несправедливо» відповідно до сторінки 336, і саме їм буде дана можливість навчитися чинити праведне під час правління Месії. Це була справедлива концепція, яка показувала Божу поміркованість і любов до людства.

Теперішнє неправильне вживання

Книга «Свідки Єгови — вісники Божого Царства» правильно вказує, що ранні Дослідники Біблії вірили, що більшість світових людей переживе Армагеддон.

«[Дослідники Біблії] розуміли, що люди, які в той час жили, — людство загалом, — мали можливість вижити аж до часу відновлення, і що тоді їх буде навчено вимогам Єгови для життя. Якщо вони будуть слухняними, то поступово досягнуть людської досконалості. Якщо вони будуть бунтувати, то у визначений час їх буде знищено назавжди»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.163

Однак частіше «Вартова башта» неправдиво стверджує, що вчення про «мільйони тепер живучих» було надмірно оптимістичним – так, ніби тодішнє вчення було аналогічним теперішній доктрині про те, що лише Свідки Єгови будуть врятовані на землі як частина Великого натовпу.

«Гасло «Мільйони тепер живучих ніколи не помруть» стосувалося лише «великого натовпу» «інших овець», згаданих у Святому Письмі в Об’явленні 7:9 та Івана 10:16, чиєю долею є земний рай.»

Вартова башта (англ.) 1963 р. 15 травня с.294

«На початку 20-х років нашого сторіччя Свідки Єгови представили особливу публічну промову: «Мільйони тепер живучих ніколи не помруть». У той час ця думка, можливо, була занадто оптимістичною. Але сьогодні про це можна говорити з повною упевненістю.»

Вартова башта 1997 р. 1 січня с.11

«Це буде той клас, якого часто описано як ті “мільйони тепер живих, які ніколи не вимруть” Сьогодні, ми дуже тішимось, коли дійсно бачимо тих мільйонів позначених на збереження, як вони надівають правдиву християнську особистість у присвяченому спорідненні з Єговою, через Ісуса Христа. …
У той час було представлено переконливий доказ, що “великий натовп” у  Об’явленні 7:9 були Господні “інші вівці” згадані в Івана 10:16,— Єгонадав-клас, позначений на чолах на переживання, — що це були ті мільйони, які тепер живуть і які ніколи не вимруть, і вівці, … »

Вартова башта 1985 1 жовтня стор.10

Ці твердження є повністю неправдивими. Повідомлення Рутерфорда було абсолютно протилежним тому, про що говориться у цих статтях. Він не проповідував, що мільйони послідовників Вартової башти ніколи не помруть, а насправді усі кілька тисяч Дослідників Біблії очікували, що помруть і потраплять в рай, як Маленька Отара, так і Великий натовп. У той час було вчення, що Великий натовп потрапить на небо. «Мільйони», котрі мав на увазі Рутерфорд, які ніколи не помруть, це була решта людства, яке було живим на той час.

Нечесність, яку демонструє Вартова башта, ще більше тривожить, якщо розглянути контекст Вартової башти (англ.) за 15 травня 1963, с.294. Ця цитата є частиною статті під назвою «Поводячись вільно з Правдою», в якій критикуються люди, котрі невірно представляють те, у що вірять Свідки Єгови.

Перекладання провини

Гідним осуду є той факт, що з моменту, коли передбачення Рутерфорда виявилося помилковим, Керівний орган перекладав провину за хибні очікування з себе на своїх послідовників (і так продовжується донині).

«Книга «Мільйони» говорила, що було б розважним для нас очікувати, що вони повернуться невдовзі після 1925 року, але це була лише висловлена думка; крім того, все ще не пройшло багато часу після 1925 року».

Вартова башта (англ.) 1926 р. 1 липня стор.196

«Деякі очікували що праця скінчиться в 1925 році, але Господь так не сказав».

Вартова башта (англ.) 1926 1 серпня с.232

«Замість того, щоб розглядати це як “ймовірність”, читаючи, вони розуміли це як певність”.»

Щорічник (англ.) 1975 р.146

«Від 70-х років минулого [19-го] століття Дослідники Біблії служили, маючи на думці дату — спочатку 1914-й, а після 1925 рік. Тепер вони усвідомили, що їм треба служити стільки, скільки того хоче Єгова.»

Вартова башта 1993 р. 1 листопада стор.12

«На основі того, що там було сказано, багато хто сподівався, що, можливо, ті, що залишилися з малої черідки, отримають свою небесну нагороду до 1925 року. … Вони охоче ділилися цим з іншими, хоча й помилялися.»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.632

Замість того, щоб взяти на себе відповідальність за спотикання послідовників через свої неправдиві вчення про 1925 рік, Вартова башта зневажливо прирівнює їх до полови.

«Хоча ці випробування й призвели до пересіювання, і деякі розлетілися, наче полова, коли провіюється пшениця, та інші залишилися стійкими.»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.633

Недавні коментарі Вартової башти про 1925 рік, наприклад, в книзі «Свідки Єгови — вісники Божого Царства», пробують відбілити невдачу або перекласти провину за неї на рядових послідовників. Проте одного разу Рутерфорд відверто зробив таке визнання:

«Щодо його хибних заяв про те, чого ми могли очікувати в 1925 році, він одного разу зізнався нам у Бетелі: Я виставив себе ослом”.»

Вартова башта (англ.) 1984 1 жовтня с.24

Применшення важливості

Книга «Свідки Єгови — вісники Божого Царства» обманює, стверджуючи, що невдача 1925 року нібито зачепила лише незначну меншість.

«Рік 1925-й прийшов і минув. Деякі полишили свою надію. Але переважна більшість Дослідників Біблії залишалися вірними».

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.78

Ми вже бачили зі статистики Вартової башти, що більше половини послідовників покинули організацію.

Цікаву тактику, яка применшує важливість, видно в наступній цитаті. Визнається, що відвідуваність впала «у Франції та Швейцарії», що оманливо створює враження, ніби інші країни не постраждали так само.

«Але деякі їхні розрахунки дат та очікування, які вони з цим пов’язували, викликали серйозні розчарування. Після 1925 року відвідуваність зібрань у деяких зборах Франції та Швейцарії різко впала.»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства» (англ.), с.633

Подібну інтелектуальну нечесність можна виявити в Щорічнику (англ.) за 1980 рік, який неправильно цитує «Вартову башту» за 1926 рік, намагаючись недооцінити настрої 1925 року. Зверніть увагу на те, що цитується лише половина речення, а крапку замінили на крапку з комою.

«Показовою для цього випробування стала зустріч з відповідями на запитання, яку брат Рутерфорд провів під час Базельського конгресу в Швейцарії, який відбувся 1-3 травня 1926 року. У звіті про цей конгрес написано:
Питання: чи повернулися стародавні праведники?
Відповідь: Звичайно, вони не повернулися. Їх ніхто не бачив, і було б нерозумним таке проголошувати. У книзі «Мільйони» говорилося, що для нас було б розважним очікувати, що вони повернуться невдовзі після 1925 року, але це була лише висловлена думка..»

Щорічник (англ.) за 1980 с.62

«Питання: чи повернулися стародавні праведники?
Відповідь: Звичайно, вони не повернулися. Їх ніхто не бачив, і було б нерозумним таке проголошувати. У книзі «Мільйони» говорилося, що для нас було б розважним очікувати, що вони повернуться невдовзі після 1925 року, але це була лише висловлена думка; крім того, все ще не пройшло багато часу після 1925 року.Немає вагомих причин, чому ми повинні очікувати повернення стародавніх праведників до того, як церква не буде повною і праця церкви на землі не буде завершена».

Вартова башта (англ.) 1926 р. 1 липня стор.196

Під час обговорення промови 31 березня 1918 р Вартова башта за 2010 р. використовує слово «може» замість «буде», незважаючи на те, що на відсканованому зображенні, що ілюструє цю промову, у назві вживається слово «буде».

«Помазані послідовники Христа несуть запрошення, починаючи з 1918 року. Того року була виголошена публічна промова «Мільйони, які тепер живуть, можуть ніколи не померти». У ній говорилося про надію на те, що багато хто отримає життя в земному раю після війни Армагеддон.»

Вартова башта 2010 15 лютого стор.15-16

Мало того, що слово «може» тут є нечесною вставкою, це слово також приховує абсолютне переконання, яке Рутерфорд насаджував своїм послідовникам, про те що нова система прийде у 1925 році.

Вставка слова “можуть” (заміна “will” на “may”) – Вартова башта 2010 15 лютого стор.15-16

Визначальне пророцтво Рутерфорда

Видається, що вчення 1925 року виникло між 1914 і 1916 роками, коли Рассел був ще живий, але без його згоди. У 1916 році Вартова башта цитувала лист, у якому запитувалося:

“ДОРОГИЙ УЛЮБЛЕНИЙ ПАСТОРЕ: … Сестра, котра нещодавно прибула з —, розповідає нам, що на тамтешніх класах навчають, що церква не повинна очікувати прославлення до 1925 року, і що це є вашою думкою; …”

Вартова башта (англ.) за 15 квітня 1916 р., репринт с.5888

Рассел відповів:

«Наша найдобріша думка полягає в тому, що вони не надто багато уваги приділяють уваги її вченням. Інакше з її сторінок вони знали б, що ми не чекаємо ні 1925 року, ні будь-якої іншої дати»

Вартова башта (англ.) за 15 квітня 1916 р., репринт с.5888

Незабаром після смерті Рассела Рутерфорд представив вчення про 1925 рік як доктрину. Незалежно від того, чи походила вона від Рутерфорда, чи від якоїсь іншої особи, та вона стала визначальним пророцтвом Рутерфорда, оскільки він використав його для відновлення кількості послідовників Вартової башти після невдачі та розчарування 1914 року. Однак саме невдача 1925 року призвела до ще важливіших наслідків для сьогодення, оскільки мала наслідком те, що Рутерфорд приступив до кардинальної перебудови доктрини Вартової башти і став віддаляти своїх послідовників від Рассела.

Після невдачі 1925 року Рутерфорд відкинув майже всі пророчі передбачення дат Рассела. Крім того, стало стверджуватися, що між 1918 і 1919 роками Ісус очистив Товариство Вартової Башти, і це фактично означало, що часи Рассела були нечистими, і саме за часу Рутерфорда Ісус обрав Організацію як єдиний засіб спасіння. Рутерфорд віддалив своїх послідовників від інших християн, заявивши, що більшість загальноприйнятих християнських символів і свят є язичницькими. Стало наголошуватися на вживанні слова Єгова (див Надходить Тисячолітнє Боже Царство (англ.) с.288; Свідки Єгови — вісники Божого Царства (англ.) стор.152), що призвело до зміни назви послідовників Вартової башти з Дослідників Біблії на Свідків Єгови в 1931 році.

І нарешті, в 1935 р великий натовп перенесли з неба на землю, назвавши так спільноту людей, які єдині виживуть після Армагеддону. Ці зміни полегшили впровадження концепції «вузького спасіння» – вчення про те, що лише невелика жменька людей у цьому світі заслуговує на порятунок. Що зручно, тепер, щоб вижити, треба було належати до єдиної земної Організації — Товариства Вартової Башти. Бог був готовий вбити мільярди людей, більшість з яких навіть не чули про Організацію Вартової Башти.

Біблія пояснює, що Викуп Ісуса стосувався цілого людства, навіть безбожників.

Римлян 5:6 «І, коли ми ще були слабими, Христос у визначений час помер за безбожних. …»

2 Коринтян 5:14 «Нас спонукує Христова любов, бо ми дійшли такого висновку: якщо один помер за всіх, …»

Після 1925 року структура віри Рутерфорда забрала від «усього людства» цінність жертви Ісуса і призначила його послідовників єдиними серед живих людей, хто є гідними її благ. Цей гідний жалю погляд забирає більшу частину цінності жертви Ісуса від тих, хто живе в час Армагеддону, і зображує Бога як жорстокого і несправедливого. Ця точка зору не знаходить виправдання ні з боку розуму, ні з боку Святого Письма, але вона є поширеною серед фундаменталістських релігійних груп, оскільки ефективно заохочує вступати в організацію та запобігає виходу з неї.

Книга «Міліони з людей тепер жиючих ніколи не помруть!» зазнала своєї першої поразки в 1925 році, коли повернення Авраама на землю не сталося. Час безсумнівно довів, що це пророцтво хибне. У 2017 році на Землі залишилося в живих менше мільйона людей з-поміж тих, хто був живим коли Рутерфорд зробив свою сміливу заяву; за оцінками, лише 450 000 довгожителів налічувалося цього року по всьому світу.4

Неправдиве пророцтво Істинне пророцтво

Примітки

1 З’являється заповіт Рассела у томі «Дослідження Святого Письма – План віків» (англ.), 1927 р. видання «Біографія» сс.8-14. У ньому він розпорядився, щоб замість єдиної особи, яка має повний контроль, за затвердження правди Вартової башти став відповідати редакційний комітет із п’яти осіб (імена яких вказані в заповіті). Рутерфорд це заперечив і взяв керівництво під свій контроль як президент.

2 У 1918 р. промова «Світ закінчився — мільйони тепер живучих можуть ніколи не померти» вперше була виголошена 24 лютого в Лос-Анджелесі, Каліфорнія. 31 березня в Бостоні, штат Массачусетс, промова під назвою «Світ закінчився — мільйони тепер живучих ніколи не помруть» – Свідки Єгови — вісники Божого Царства (англ.) с.719

3 М. Джеймс Пентон. Апокаліпсис відкладений – Історія Свідків Єгови (англ.) стор.61, Свідки Єгови — вісники Божого Царства (англ.) с.717

4 Скільки людей дожило до ста років по всьому світу Столітній 26 жовтня 2017 року. Дивіться також статтю 100-річна особа — Вікіпедія.

Написано 2007 р., останнє оновлення грудень 2017 р.


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.