Хто такі Свідки Єгови і чи є у них Правда?

Оригінал: Do Jehovah's Witnesses have the Truth? - Пол Гранді (Paul Grundy)

Свідки Єгови живуть згідно з суворим моральним кодексом, основаним на фундаменталістському тлумаченні Біблії. Вони відомі своїми зусиллями в наверненні нових послідовників через розповсюдження літератури «Вартової башти» від дверей до дверей. Основне повідомлення Вартової башти наступне:

  • Єгова є єдиним Богом
  • Незабаром Бог перетворить землю на вічний рай

Зворотний бік полягає в тому, що перед настанням раю прийде Армагеддон, війна з Богом, під час якої мільярди людей, які не стали Свідками Єгови, будуть навічно знищені.(1)

«Є мільярди людей, які не знають Єгови. Багато з них у незнанні чинять те, що, згідно зі Святим Письмом, є поганим. Якщо вони залишаться на цьому шляху, то будуть серед тих, хто загине під час великої скорботи.»

Вартова башта 1 жовтня 1993 с.19
Вартова башта 2012 1 лютого, с. 7

Щоб спастися, треба навернутися, а потім обмежити спілкування з людьми зі світу.

«Хоч неможливо уникнути цілковитого контакту із світськими людьми — на роботі, в школі, тощо — то мусимо дуже вважати, щоб вони не втягнули нас назад під смертельну атмосферу цього світу.»

Вартова башта 1987 15 вересня с.12

Вартову башту відносять до релігій з сильним контролем, оскільки її керівники стверджують, що:

  • Вони керуються Божим святим духом
  • Тільки вони єдині навчають правди
  • Порятунок можливий лише через приєднання до їх групи
  • Слухняність повинна бути беззаперечною
  • Незгідних слід виключати зі своїх рядів та уникати

Лідери називають себе «вірним і розсудливим рабом» і стверджують наступне:

«Бог Єгова та Ісус Христос цілковито довіряють вірному і розсудливому рабу, ми теж повинні це робити.»

Вартова башта 15 лютого 2009 с.27

«Кожен, хто хоче розуміти Біблію, повинен усвідомити, що «різноманітна премудрість Божа» доступна лише через канал спілкування Єгови — через вірного і мудрого раба.»

Вартова башта 1994 1 жовтня с.8

Історія

Вартова башта стверджує, що Свідки Єгови існували завжди.

«Історія Свідків Єгови налічує майже 6000 років…»

Свідки Єгови в Божественному Намірі (англ.) с.8

Насправді, «пастор» Рассел заснував релігію в 1879 році, як відокремлену групу Других адвентистів. Протягом 1800-річного періоду між смертю апостолів і часом Рассела Вартова башта не могла існувати як об’єднана група, що дотримувалась усіх вчень, котрі, на їхню думку, потрібні для того, щоб «справжнього християнина» схвалював Бог.

Знамените вчення Рассела про те, що велике лихо відбудеться в 1914 році (2), було взяте ним від адвентистів і включало популярну тоді пірамідологію.

«Таким чином, Піраміда свідчить про те, що кінець 1914 р. стане початком таких лих, яких не було з тих пір, як існував народ-і ніколи вже не буде після цього.»

Нехай прийде Твоє царство (вид. 1916 р.) с.342
“Дослідження писань”, III, 1911

Виключення зі збору

Турбує такий аспект доктрини Вартової башти, як виключення зі збору. (3)

«… «виключення»— це є відповідне слово, якого Свідки Єгови вживають на вилучення, а тоді уникнення такого непокаяного кривдника. … звичайний «привіт» може бути першим кроком, який розвивається в розмову, навіть у дружбу. Чи ж ми хотіли б брати той перший крок з виключеною особою?»

Вартова башта 1 жовтня 1982 р., сс.15,17

Свідка можуть виключити через те, що він відкрито ставить під сумнів будь-яку доктрину чи практику, або більше не вірить, що «рабом» керує Бог. Після цього виключених уникає вся родина та друзі, що є Свідками. Це спричиняє жахливі травми. Кожен, хто роздумує про хрещення, повинен бути повністю обізнаним з історією, доктриною та практиками Вартової башти, перед тим як взяти на себе таке зобов’язання.

Посібник для зібрань, 2022 вересень, с. 8

Зростаючи Свідком Єгови

Бути вихованим як Свідок Єгови – це унікальний досвід, який може мати неоднозначні результати. З одного боку, заохочуються міцні, люблячі сім’ї. Іронічно, але для тих, хто залишає релігію, все якраз навпаки. За оцінками, біля двох третин дітей Свідків згодом залишають релігію (4). Сім’ям виключених сказано підтримувати з ними контакт на абсолютному мінімумі.

«Чи дійсно необхідним є строге уникання? Так… Члени сім’ї, що є вірними християнами, не шукають виправдання, щоб мати стосунки з виключеним родичем, який не живе вдома.»

Перебуваймо в Божій любові (англ., 2008) с.207

Діти, які виховуються як Свідки Єгови, розвивають незвичайний погляд на життя. Вони не тільки усвідомлюють, що любов залежить від того, чи вони залишаються у своїй релігії, їх також навчають деяких химерних речей:

ТИ НІКОЛИ НЕ ВИРОСТЕШ

«Якщо ти молода людина, тобі також потрібно прийняти факт, що ти ніколи не зістарієшся у цій теперішній системі речей. Чому ні? Тому що всі докази сповнення біблійного пророцтва вказують на те, що ця зіпсута система має скінчитися за кілька років. … Тому, як молода людина, ти ніколи не зробиш жодної кар’єри, яку пропонує ця система. Якщо ти навчаєшся у середній школі і думаєш про вищу освіту, це потребує щонайменше чотири, а можливо навіть шість чи вісім років, щоб закінчити спеціалізоване навчання. Але де до того часу буде ця система речей? Вона буде на шляху до свого завершення, якщо взагалі не зникне!»

Пробудись! (англ.) 1969 рік 22 травня с. 15

НІКОЛИ НЕ ПОМРЕШ

«Тих, хто житиме на новій землі, Бог поблагословить вічним миром, і вони не будуть більше старіти й помирати.»

Вартова башта 15 квітня 2000 р.16

СВЯТКУВАННЯ СВЯТ

«День народження … Різдво … Великдень … Ми дуже цінуємо, коли вчителі люб’язно дозволяють нашим дітям не брати участі у всіх заходах, які будь-яким чином згадують ці свята.»

Школа і Свідки Єгови (англ.) с.18-21

(див. окрему статтю про заборону святкування дня народження для Свідків Єгови)

Пробудись! грудень 2010

ВИЩА ОСВІТА

«А як щодо здобуття вищої освіти? … Здобуваючи таку освіту, людина марнує дорогоцінні молоді роки, які можна було б якнайліпше провести у служінні Єгові.»

Вартова башта 15 квітня 2008 с.4
Вартова башта 2011 червень 15, с.31

СВІТСЬКІ ЛЮДИ

«… більшість людей у світі є «мертвими через свої проступки»»

Служіння царству 1986 рік грудень с.1

«Ми мусимо також остерігатися тісніших стосунків зі світськими людьми.»

Вартова башта 15 лютого 1994 с.24
Запитання молодих людей – практичні поради

СПОРТ

«Ми вважаємо, що участь у організованих видах спорту загрожує молодим Свідкам стосунками з поганим товариством.»

Школа і Свідки Єгови (англ.) с.23

Фундаментальні вчення

Ряд ключових вчень Вартової башти ґрунтується на хибних припущеннях.

Кров

Щороку деякі Свідки Єгови помирають, відмовляючись від переливання крові на підставі тлумачення їхньою релігією біблійної настанови уникати вживання крові. Однак історія цієї доктрини мала б викликати сумнів у її обґрунтованості. (5)

  • До 1945 року Вартова башта дозволяла переливання крові
  • У 1945 році вони заборонили переливання крові та всіх її фракцій
  • Починаючи з 2000 року, багато з цих фракцій тепер знову дозволені

Хто повинен нести відповідальність за тих, хто помер, відмовившись від фракцій, які зараз вважаються прийнятними для Бога? Чи ви могли б дати своїй дитині померти, відмовившись від переливання крові?

607-1914

Твердження Вартової башти про те, що Останні дні розпочалися в 1914 році, ґрунтується виключно на падінні Єрусалиму перед Вавилонським царством у 607 р. до н.е. Однак серед істориків є загальновизнаним, що Єрусалим впав у 587 р. до н.е. (6) Це ті ж самі історики, яким Вартова башта довіряє, підводячи основу для тлумачень всіх інших своїх пророцтв.

Хоча вони стверджують, що датування 607 року є необхідним для того, щоб біблійне пророцтво було точним, це неправильно. Так само Єрусалим міг би впасти в 587 році і це теж відповідало б Святому Письму. Справжня причина використання 607 року – це 1914 рік, (7) який є основоположним для доктрини Вартової башти, і вона дуже зацікавлена у тому, щоб не визнавати цю дату неправильно визначеною.

Єгова

Вартова башта стверджує, що поклоніння Єгові та вживання цього слова є важливими для спасіння. Однак це ім’я ніколи не зустрічалося в жодному з близько тисячі стародавніх рукописів Нового Завіту. Вартова башта фальшиво додає його 237 разів до Нового Заповіту у своєму Перекладі Нового Світу, щоб підтримати власний спосіб тлумачення Біблії.

Чи можна довіряти Вартовій башті?

Провідники Вартової башти закликають довіряти їм.

«Справа в тому, що християнам притаманна довіра їхньому небесному Батькові; Вони не ставлять під сумнів те, що він розповідає їм через своє писане Слово і організацію

Вартова башта (англ.) 1974, 15 липня, с.441

Чи заслуговує організація на безперечну довіру? Наприклад, прочитайте, що писалося до 1914 року:

«… ми вважаємо встановленою істиною те, що ОСТАТОЧНИЙ КІНЕЦЬ Царств цього світу і повне встановлення Царства Божого виповниться наприкінці 1914 р.»

Час наближається (1889) с.101

Порівняйте з тим, як зараз стверджується про те, що у той час писалося:

«… Свідки Єгови за десятиліття наперед вказували на 1914 рік як на початок “завершення системи речей”.»

Пробудись! 1973 р., 22 січня с.8

Чи є Правда у Свідків Єгови?

Вартова башта – апокаліптична релігія останніх часів. На доповнення до неправдивого передбачення, що Армагеддон закінчиться до жовтня 1914 р. (w 1892 1/15 с.23), розгляньте наступні твердження.

«Тому з кінцем 1925 р. ми можемо сподіватися бути свідками повороту сих праведників, Ізрайля із стану смерти, що воскреснуть із своїх гробів і отримають совершенну природу людську та стануться видимими, законними представителями нового суспільного устрою на землі.»

Мільйони людей, які тепер живуть, ніколи не помруть, с.69

«… наданий Господом інструмент для найефективнішої праці в позосталі місяці перед Армагеддоном

Вартова башта 1941 р. (англ.) 15 вересня с.288

«Незабаром, протягом нашого ХХ століття, «битва в день Єгови» розпочнеться проти християнства, яке є сучасним прототипом Єрусалиму.»

Народи повинні знати, що я – Єгова (англ., 1971) с.216

«Декотрі з того «покоління» можуть пережити до кінця століття. Але є багато доказу, що той «кінець» уже є багато ближче!»

Вартова башта 1984р. 1 листопада, сс.10-11

Прогнози Вартової башти постійно були хибними, і це доводить що Бог не керує повідомленнями її провідників. Який вплив ці неправди мали на життя та рішення послідовників?

«Чутно повідомлення про братів, які продають свої будинки та майно і планують закінчити решту своїх днів у цій старій системі в піонерському служінні. Безумовно, це чудовий спосіб провести той короткий час, що залишився до кінця цього злого світу.»

Служіння Царству (англ.) травень 1974р. с.3
Схвальне повідомлення про братів, які продають власні будинки. Служіння Царству (англ.) травень 1974р. с.3

Примітки редакції сайту

(1) Дослідження літератури Товариства Вартової Башти з питання, хто саме врятується в Армагеддноні: Спасіння тільки для Свідків Єгови.

(2) Сучасні Свідки Єгови вважають, що Рассел визначив 1914 рік як початок завершення цієї системи речей. Насправді засновник релігії вважав, що цей рік є останньою можливою датою кінця цієї системи, тобто Армагеддону. Докладно про це читайте в статті 1914: Невдале пророцтво Вартової башти.

(3) Про історію появи сучасного розпорядку виключення зі збору, а також довжелезні списки проступків, за які можна отримати це покарання, розповідає дослідження Виключення та позбавлення спілкування.

(4) Наприклад, згідно з дослідженням релігій в США центру Pew Research за 2014 рік, лише 34% дітей у сім’ях Свідків Єгови залишаються в цій релігії у дорослому віці. Це найгірший показник серед усіх релігій в США. (America’s Changing Religious Landscape / Chapter 2: Religious Switching and Intermarriage)

(5) Історія появи та змін вчення про заборону переливання крові і його трагічні наслідки для багатьох віруючих і їх дітей – читайте у статті Свідки Єгови і переливання крові

(6) Серія статей про Сім Часів докладно розглядає проблеми з цим вченням Свідків Єгови.

(7) Свідки Єгови стверджують, що з 1914 року обставини у світі різко погіршились – збільшилася кількість стихійних лих, землетрусів, злочинів і тому подібне. Це твердження є недостовірним, оскільки базується на неточностях та маніпуляціях, які розглядає стаття Чи почалися Останні Дні в 1914 році?


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.