Заборона дня народження для Свідків Єгови

Оригінал: Birthday Celebrations - Пол Гранді (Paul Grundy)

Свідкам Єгови не можна святкувати дні народження з причин, які називають біблійними. Це найбільше впливає на дітей Свідків, і потім спогади про це часто осідають в пам’яті як пов’язані з найбільшим почуттям втрати та сорому за період дитинства. Тема заборони днів народження є важливою через ту травму, яку це вчення Вартової башти завдає дітям Свідків.

Джерело зображення: Відео Вартової башти “Стань другом Єгови” – Урок 40. Єгова прощає

Я чітко пам’ятаю день, коли мені виповнилося 8 років. Моя вчителька початкових класів зателефонувала мені в присутності цілого класу, а потім попросила усіх дітей заспівати для мене пісню “З днем народження тебе”. Я засмутився, думаючи, що Єгова ненавидить дні народження, але був ще занадто малим, тому не знав, що робити. Я ніколи не забував біблійний вірш, який моя мати, дізнавшись про те, що сталося, прочитала мені того вечора.

Об ‘явлення 3:15-16: “Я знаю про твої вчинки, що ти ні холодний, ні гарячий. Ліпше б ти був або холодний, або гарячий. А оскільки ти просто теплий — ні гарячий, ні холодний, — я збираюся виплюнути тебе зі своїх уст.”

Мати сказала мені, що якби я не був достатньо сильним, щоб стати на захист Єгови, то Єгова поставився б до мене як до не гарячого і не холодного, і виплюнув би мене зі своїх вуст під час Армагеддону.

Чи батьки Свідків Єгови все ще прищеплюють своїм дітям такий жах? Серія дитячих відео від Вартової башти «Стань другом Єгови» показує, що дні народження все ще залишаються травматичними для дітей. У відео Урок 40: Єгова прощає (станом на 13 лютого 2022 року) засмучений хлопчик Петрик допитується в свого батька: “Що, якщо Єгова більше не хоче бути моїм другом?” Його мучило те, що він взяв кекс у школі на свій день народження, бо надто боявся виявити перед іншими дітьми у школі, що він не може цього зробити як один із Свідків Єгови.

Джерело зображення: Відео Вартової башти “Стань другом Єгови” – Урок 40. Єгова прощає

Аргументація проти днів народження дає уявлення про те, як Вартова башта формулює вчення. Заява про те, що святкування дня народження є гріховним, являє собою класичний приклад того, як Вартова башта вичитує в тексті щось своє; тобто, викривлено представляє текст таким способом, щоб вкласти в нього свої власні ідеї та упередження.

Ніде в Біблії не сказано, що відзначати дні народження – це неправильно, тому Вартова башта використовує чотири головні напрямки міркувань, щоб не дозволити Свідкам святкувати дні народження:

 1. Під час двох святкувань днів народжень, згаданих в Біблії, загинули люди.
 2. День смерті є кращим, ніж день народження – надмірна пошана особі
 3. Не відзначається євреями чи християнами
 4. Язичницький звичай

Коли ці думки подавати разом, вони можуть здаватися надійною підставою відмови від днів народження. Однак при докладному розгляді кожен пункт виявляє свої логічні вади, а засудження днів народження Вартовою баштою суперечить біблійним принципам.

Два поганих дні народження

Запитайте Свідка, чому йому не можна святкувати день народження, і першою наведеною причиною, швидше за все, буде наступнв:

У Біблії згадуються лише два дні народження, і під час обох святкувань хтось загинув. Біблія, мабуть, включила ці приклади, щоб попередити нас, аби ми уникали днів народження.

Це ґрунтується на таких коментарях, як:

«Біблія повідомляє лише про два святкування днів народження, і обидва рази їх святкували ті, хто не були слугами істинного Бога. Першим був фараон Єгипту. При цьому був повішений пекар фараона, який сидів у в’язниці разом з Йосипом… Другий такий випадок, приблизно 1800 років потому, був днем народження Ірода Антипи [під час якого дочка Іродія попросила про] “голова Івана Хрестителя”. Чи це просто випадковість, що обидва випадки згадуються, і що обидва рази святкували особи, які не мають Божого схвалення? Чи може бути так, що Єгова навмисно записав ці деталі у своєму Слові, яке, за його словами, “корисне для того, щоб навчати, докоряти, виправляти”?»

Вартова башта (англ.) 1980 липень 15 стор. 30-31

«Свідки Єгови беруть до уваги той факт, що Боже Слово, повідомляючи про святкування днів народження, виставляє це свято в негативному світлі, і тому уникають цього звичаю.»

Обговорення на основі Писань, стор. 68-69
“Ісус — дорога, правда і життя”. Глава 51

Цілком вірно, що в Біблії особливо згадуються два святкування дня народження, на обох не були присутніми служителі Єгови, і під час обох когось було вбито. Однак це були не звичайні вечірки з нагоди дня народження, а дні народження царів. Вбивства ніколи не були чимось звичайним під час традиційних святкувань днів народження. Питання полягає в тому, чи включені ці нетипові приклади як застереження проти таких святкувань.

Якщо мораль цих історій полягала в засудженні святкування днів народження, то обидві оповіді мали б закінчуватися застереженням, що дні народження – не для послідовників Бога. Жодна з цих історій не містить такого попередження, оскільки це не було пов’язано з метою обох оповідань.

Буття 40:20-23 містить розповідь про святкування дня народження фараона, під час якого було повішено пекаря. Однак ключовим у цій історії є не день народження, а смерть пекаря, яка являла собою сповнення передбачення Йосипа, поклонника Бога, таким чином проявилася його здібність пророкувати. Внаслідок цього Йосипа покликали розтлумачити сон фараона і підвищили до посади другого начальника Єгипту. Ця історія була включена до Біблії заради прославлення пророчої здатності Бога, а день народження там згадувався лиш побіжно.

У Матвія 14:6-10 та Марка 6:21 є розповідь про святкування другого дня народження – царя Ірода, під час якого Саломея попросила обезголовити Івана Хрестителя. Ця історія поміщена в Біблії не заради згадки про святкування дня народження, а через важливість смерті Івана Хрестителя для становлення раннього християнства.

Якщо ми захочемо вважати, що згадування чогось в Біблії в негативному світлі є застереженням від таких речей, незважаючи на те, що прямо цього не говориться, то таким способом можна було б вигадати нескінченну кількість правил. Наприклад:

 • Собаки згадуються в Біблії 40 разів, і в кожному випадку вони описуються зневажливо. Кажуть, що вони ниці та нечисті, їх образ використовують як алегорію для содомітів (Втор. 23:17,18), і говориться, що вони не є частиною нової системи (Об. 22:15). Однак Вартова башта не робить висновку, християнам не можна мати собак.
 • Фарбування очей згадується двічі, один раз з посиланням на злу царицю Єзевель (2 Царів 9:30), а другий раз – на відступницький Ізраїль (Єр 4:30), проте Вартова башта не забороняє користуватись макіяжем для очей.

Чому Вартова башта не дотримується такого ж правила з днями народження?

2 Самуїла містить єдиний випадок, коли сієста (полуденний сон – прим. перекл.) згадується в Біблії, і це призводить до обезголовлення.

“Якось у полудневу спеку сини бееротя́нина Риммо́на, Реха́в і Баа́на, підійшли до дому Іш-Боше́та, коли той відпочивав. Вони увійшли в дім — ніби для того, щоб взяти пшениці,— і вдарили Іш-Боше́та мечем у живіт. Після цього Реха́в і його брат Баа́на втекли. Коли вони входили в дім, Іш-Боше́т лежав на ліжку у своїй спальні. Убивши його, вони відтяли йому голову, забрали її з собою і всю ніч ішли дорогою до Ара́ви.”

2 Самуїла 4:5-7

“Може, не випадково” в Біблії було поміщено розповідь, яка показує небезпеку полуденного сну? Чи може, більшість людей відчуває, що це означало б прочитати в тексті те, чого там не малося наувазі?

День смерті є кращим, ніж день народження – надмірна пошана

Соломон писав у Екклезіаста 7:1: “Ліпше добре ім’я, ніж дорогоцінна олія, і ліпше день смерті, ніж день народження.”

Це є визнанням, що по смерті людина залишає свою спадщину, була вона праведною чи ні.

У похмурий спосіб Вартова башта неправильно застосовує Екклесіаста 7:1 для засудження днів народження.

«Хоча народження дитини – це радісна подія, Біблія розглядає її через такий цікавий коментар: “Ліпше добре ім’я, ніж дорогоцінна олія, і ліпше день смерті, ніж день народження.” (Еккл. 7:1) … Отже, недосконале життя, яке ми маємо при народженні, насправді зовсім не є життям з точки зору Бога. Ось чому таким важливим є добре “ім’я” в Бога! … Хіба не краще шукати і радіти хорошим стосункам з Богом, ніж святкувати дату дня народження?»

Пробудись! (англ.) 22 грудня 1981 р. сс. 14-15

Вартова башта тут неправильно показує намір Соломона, що легко видно, якщо продовжити читати далі цей уривок Біблії. Соломон продовжує: “Ліпше страждання, ніж сміх, … Серце мудрого — у домі жалоби, а серце безглуздого — у домі веселощів.” Соломон не забороняє бути щасливим або бенкетувати. Він також не забороняє святкувати день народження близьких, так само як і накопичувати добру олію. Ці фрази мали намір не показати ставлення до святкування дня народження, а скоріше, важливість роботи для становлення мудрого характеру.

Вартова башта продовжує свої міркування, посилаючись на Екклезіаста 7, роблячи висновок, що дні народження виявляють особі надмірну честь або важливість.

«Крім того, святкування днів народження, як правило, виявляють надмірну пошану людині, що є, без сумніву, однією з причин, чому ранні християни уникали їх. (Екклезіаст 7:1) Отже, ви побачите, що Свідки Єгови не беруть участі у святкуванні днів народжень (вечірки, співи, дарування подарунків тощо).»

Школа і Свідки Єгови (англ.) с.18

«… дні народження відрізняються від інших свят, бо вони є тим часом, “коли всі подарунки і добрі побажання призначені тобі. Чудовий торт на день народження, з кольоровими прикрасами і сяючими свічками – присвячений тобі особисто. Інші свята розвеселяють серце, але дні народження зігрівають власне его.” Чи добре християнам брати участь у святкуваннях, які “зігрівають его”? Виступаючи перед гордими фарисеями, Ісус попередив, що “кожен, хто звеличується, буде впокорений, а хто впокорюється, буде звеличений”.»

Пробудись! (англ.)1981, 22 грудня, стор. 14

Немає нічого поганого в тому, щоб приділяти особі окремій людині увагу. Якщо це дійсно є причиною, щоб не ходити на вечірки або святкування дня народження, то це також повинно стосуватися випускних вечірок, свята з нагоди виходу на пенсію, ювілеїв весілля або святкування гарно закінченого шкільного року. Весільний бенкет, такий як той, на якому був присутній Ісус, вивищує пару молодят такою ж мірою, як і вечірка до дня народження. Бейбі шауер (“baby shower”, свято перед народженням майбутньої дитини – прим. перекл.), теж свого роду святкування дня народження, воно так само ставить матір з дитиною в центр уваги. Оголошення в Залі Царства про те, що хтось є піонером, надає важливості цій людині ще перед тим як вона досягла своєї мети, але це не вважається неправильним. Свідки часто отримують подарунки після свого хрещення або навіть влаштовують святковий обід, хоча й невідомо, чи кожен з них залишиться зразковим вісником до дня своєї смерті.

Виокремлення одного лише дня народження як святкування, що надмірно шанує особу – це суперечлива позиція Вартової башти.

Письменники Біблії не святкували днів народження.

Єврейські традиції не передбачали щорічного відзначення дати народження, і тому Біблія не обговорює спеціально святкування днів народження. Вартова башта використовує це як частину своєї аргументації, щоб засудити дні народження. Вона робить це кількома способами, хоча всі ці тези насправді полягають в одному і тому ж:

 • Біблія не каже нам святкувати дні народження.
 • Євреї не святкували Дні народження.
 • Ранні християни не святкували дні народження.
 • День народження Ісуса не відзначався.

Розглянемо наступні цитати:

«Однак у Писанні ніщо не вказує на те, що вірні служителі Єгови коли-небудь потурали язичницькій практиці щорічного святкування днів народження.»

Проникливість у суть Святого Письма (англ.), т. 1, с. 319

«Як ранні християни і євреї біблійних часів ставились до святкування дня народження? “Ідея святкувати день народження була чужа тогочасним християнам” … “Євреї, котрі жили в пізніші часи, дивилися на святкування днів народження як на частину ідольського поклоніння; такий погляд опирався на численні спостереження за тим, як люди звичайно святкували ці дні.”»

Обговоренняна основі Писань, с.94

«Оскільки у Святому Письмі не подається дата народження досконалої людини Ісуса Христа, чому ж тоді приділяти особливу увагу дням народження недосконалих людей?»

Знання, що веде до вічного життя стор .126

Хоча ці думки представлені як окремі, насправді вони являють собою одну і ту ж лінію аргументації. Євреї не практикували святкування днів народження, тому й Біблія їх не заохочує. Ісус був євреєм, як і більшість ранніх християн – отже, саме тому вони не святкували цього. Тому не є переконливою теза, що ранні християни не святкували дні народження через свою принципово позицію щодо них.

Те, що євреї не відмічали днів народження, (1) не робить це свято неправильним, оскільки Біблія не заохочує, але і не засуджує його.

Щоб ми могли святкувати день народження, нам не потрібно спеціального дозволу Біблії, точно так само як ми робимо багато інших речей, про які Біблія не згадує. Біблія не говорить, що ювілеї весілля є прийнятними, але це не робить такі свята неправильними. Біблія не наказує будувати Зали Царства; фактично, ранні християни зустрічалися в домах, але це не означає, що Зали Царства нехристиянські. Біблія не дає спеціального права їсти десерт і засуджує обжерливість, але це не є причиною вважати десерти чимось неправильним.

Язичництво

Вартова башта стверджує, що днів народження слід уникати через їхнє язичницьке походження.

«І, навіть якби учні Ісуса знали точну дату його народження, вони не відзначали б її. Чому? Тому що, як сказано в одній енциклопедії, ранні християни “вважали відзначання днів народження язичницьким звичаєм.»

Чого насправді вчить Біблія?, с. 157

“Аж до четвертого століття християнство відкидало святкування дня народження як поганський звичай.”

Обговоренняна основі Писань, с.95

«А що можна сказати про іменинний торт? Очевидно, він пов’язаний з грецькою богинею Артемідою, іменини котрої святкували з медовими тортами у формі місяця зі свічками.»

Людство в пошуках Бога , с.70

«Такі святкування походять з язичницьких релігій, а не з Писання. Деякі коментатори Біблії припускають, що святкування днів народження, можливо, виникло з “уявлення про безсмертя душі.»

Вартова башта (англ.) 1951 1 жовтня стор. 607

Будь другом Єгови – Урок 41: Чому ми не святкуємо день народження? додає, що побажання на день народження мали значення оберегу від злих духів.

Заборона вірувань і практик на основі їх язичницького походження є однією з найбільш нелогічних, викривлено застосовуваних і суперечливих ліній аргументації у вченнях Вартової башти.

“Перебуваймо в Божій любові”, с.177

Майже все є язичницьким. Язичники робили практично все, що й ми зараз робимо, включаючи більшість того, чим щоденно займаються Свідки Єгови. І це не тільки необхідні щоденні процедури, такі як купання, харчування, пиття та робота. Свідки багато чого роблять такого, що має язичницьке походження, наприклад, носять краватки, користуються парфумами, святкують з піньятами (в Латинській Америці – прим. перекл.), запускають повітряних зміїв і навіть користуються календарем, назви в якому походять від римських богів.

Весілля теж тяжіють до язичництва, в тому числі церемонія, торт, сукня, засвічування свічок і використання обручок. Чомусь Свідкам Єгови дозволено брати участь у більшості весільних звичаїв, але заборонено кидати конфетті. У Біблії дарування весільних подарунків супроводжувались вбивствами. Давид повинен був принести царю Саулу 200 вбитих філістимлян як викуп за наречену (1 Самуїла 18:27). Фараон вбив жителів Гезера і подарував це місто як весільний подарунок своїй дочці, дружині Соломона. (1 Царів 9:16). Чи не мала б Вартова башта заборонити ці весільні традиції, щоб бути послідовною?

Оскільки язичницьке походження є нелогічною причиною для заборони чогось, то Вартова башта через суперечливість власної позиції щодо язичницьких практик іноді змушена визнавати, що значення якоїсь практики для язичників у минулому не потрібно брати до уваги сьогодні.

Наприклад, обговорюючи піньяти, Вартова башта радить поміркувати над тим, як вони сьогодні сприймаються:

«Важливо не те, що означав цей звичай сотні років тому, а як до нього ставляться сьогодні у вашій місцевості. Зрозуміло, що погляди можуть різнитися від місцевості до місцевості. Тому було б мудро не вести щодо таких питань великих суперечок.»

Пробудись! 2003, 22 вересня, с.23-24

Оскільки надзвичайно багато практик мають язичницьке коріння, насправді не важливо, чи язичники відзначали день народження, і чому вони це робили. Сучасний погляд на дні народження – ось це насправді має значення, і люди зараз не пов’язують дні народження з язичництвом, ідолопоклонством або вбивством.

Є певні підстави вважати, що ранні християни не брали б участі у святкуваннях днів народження, які були пов’язані з пишними застіллями на честь язичницьких богів, так само, як вони уникали б будь-якого іншого святкування, такого як річниця весілля, якщо вона була присвячена язичницьким богам. Якщо на святкуванні дня народження не відбувається язичницького ідолопоклонства, то не можна робити висновку, що таке відзначення свята буде язичницьким.

Біблійний погляд

Біблія подає життя як дар, який треба прославляти і за який потрібно бути вдячним. Це сильно відрізняється від підходу Вартової башти, яка пропонує соромитись дня нашого народження.

Ангели святкували народження Ісуса.

«… проте ангел сказав їм: “Не бійтесь, я прийшов звістити вам добру новину, яка принесе велику радість усім людям. Бо сьогодні в Давидовому місті для вас народився спаситель — Христос Господь. Ось вам знак: ви знайдете сповите немовля, яке лежатиме в яслах.” Раптом поряд з ангелом з’явилося численне небесне військо, яке прославляло Бога, промовляючи: “Слава Богу в небесах, а на землі — мир людям, які мають його схвалення.”»

Луки 2:10-14

Пізніше волхви піднесли немовляті Ісусу дари, які прийняли Йосип та Марія.

Ісус – Дорога, правда і життя, с. 29

Йов, “праведний і непорочний” чоловік, який святкував разом зі своїми дітьми, можливо, саме відзначав їх день народження.

«Кожен із його синів влаштовував у своєму домі бенкет у визначений день. Вони запрошували до себе їсти й пити своїх трьох сестер. Коли закінчувалися дні всіх бенкетів, Йов посилав по них, щоб їх очистити.»

Йова 1:4,5

Бог не противився вшануванню пам’яті, і в єврейському календарі була низка щорічних фестивалів, днів пам’яті та святкувань.

Павло каже нам: «… де дух Єгови, там свобода». (2 Коринфян 3:17) Він не критикує християн, які святкують певний день як особливий, а натомість докоряє тим, хто це засуджує.

«Хтось вважає один день важливішим від іншого, а хтось вважає всі дні однаковими. Тож нехай кожен буде твердо переконаний у своїх рішеннях. Людина, яка відзначає якийсь день, робить це для Єгови. … Чому ж ти судиш свого брата? Чому дивишся на свого брата звисока? Адже всі ми станемо перед судовим престолом Бога, …»

Римлян 14:5,6,10

У Діях 20:35 сказано: «“Більше щастя в тому, щоб давати, а не брати”»

Зміни вчення з плином часу

Свідки Єгови святкували день народження до 1950-х років. Наприклад, наступна цитата Вартової башти датована 1940 роком.

“Перепрошую, що витрачаю цим ваш дорогоцінний час, але я просто не можу не повідомити вам, наскільки ціную цей фонограф, який прийшов до мене зранку 8-го числа, в день мого 80-го дня народження. Це дійсно був подарунок на день народження від Єгови, який використовуватиметься для проголошення Його імені. Нехай дасться мені благодать та сила втілити власними руками мій намір.”

Вартова башта (англ.) 1940 1 січня, с.16

Перша негативна згадка про дні народження у Вартовій башті з’явилась в 1951 році.

«Чи доречно святкувати або відвідувати святкування річниць днів народження? – Ф. К., Невада. Такі святкування походять з язичницьких релігій, а не з Писання. Деякі коментатори Біблії припускають, що святкування днів народження, можливо, виникло з “уявлення про безсмертя душі.”»

Вартова башта (англ.) 1951 1 жовтня стор. 607

Чи очікується, що ми маємо повірити, що Єгова запізнився з очищенням свого народу від свята, яке він засуджує; чи може, рішення про засудження днів народження походить від людини, яка встановила власне правило, запроваджене пізно в історії Вартової башти, з наміром відокремити Свідків від решти суспільства?

Висновки

Якби Бог хотів, щоб ми не святкували дні народження, то розумно зробити висновок, що він саме так і сказав би. У Мойсеєвому законі, серед більш ніж 600 складно деталізованих правил, дні народження могли б згадуватись, якби вони були образливими для Бога, оскільки такі святкування були поширені серед навколишніх народів у той час.

“Чи кішки для християн” (див. jwfiles.com/wt_ex_jw_corner/cats.htm 20 липня 2012 р.) – це хороша сатира, що показує, як підхід Вартової башти до створення правил можна використати для заборони будь-чого, наприклад, оголосити кішок нехристиянськими, якщо це знадобиться. Отже, кішки:

 • Їм поклонялися як богам в Єгипті.
 • Ніколи про них не говориться схвально у Біблії.
 • Ніколи не згадується, щоб котів мали давні праведники.
 • У вказівках для Ноя вони зараховувались до нечистих тварин.

Коли Біблія не забороняє певну практику, вичитування у віршах того, про що в них не говориться, дозволяє з допомогою найпростіших міркувань оголосити таку практику неправильною, що й зробила Вартова башта з днями народження. Це не тільки додатковий спосіб ізолювати Свідків Єгови від людей, що їх оточують.

Я чув про багатьох Свідків, які таємно святкують дні народження. Хоча більшість Свідків не святкують дні народження через те, що вони заборонені, якщо завтра Вартова башта вирішить оголосити дні народження прийнятними, мало хто заперечуватиме проти цього на основі Писання. Це показує, наскільки хиткими є біблійні підстави для такого вчення.

Найголовнішим днем мого життя був день, в який народився мій син; це було найбільшим дивом і щастям. Щодня я милуюсь ним і тим, як він розвивається. Чи міг би я чесно сказати йому, що не можу святкувати його день народження, бо «день його смерті більший за день його народження»? Чи зміг би я пояснити йому, що не можу вшанувати його народження, бо він може збитись з доброї дороги в майбутньому? Що в дійсності є результатом такого підходу, так це посилення умовного характеру любові батьків Свідків Єгови до своїх дітей.

Ця доктрина не тільки викликає непотрібну тривогу у молодих послідовників релігії Свідків, вона також показує ту владу, якою користуються лідери Вартової башти, маючи можливість переконати своїх послідовників масово вірити в написане ними, незалежно від того, наскільки мало це підтримується Біблією.

Примітки

(1) Єврейська бар-міцва – це свято, подібне до дня народження, що проводиться на 13-й день народження єврейського хлопчика та 12-й день народження дівчинки, але цей звичай сформувався лише в середні віки.

Початково опубліковано в липні 2012 року, останнє оновлення – у лютому 2022 року.


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.