Свідки Єгови і переливання крові

Оригінал: Jehovah's Witnesses & Blood Transfusions - Пол Гранді (Paul Grundy)

Більшість методів лікування дозволені для Свідків Єгови, але за жодних обставин їм не можна переливати кров. Утримання від крові вважається одним з критеріїв, що визначає їх як єдину правдиву релігію.1 Переважно ніхто не знає, що протягом своєї історії Товариство Вартової Башти поміняло ставлення до цього питання на повністю протилежне, дозволивши приймати препарати, створені на основі крові.

Теперішня позиція полягає в тому, що Свідки Єгови не можуть приймати цільну кров або одну з чотирьої фракцій крові – еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, плазму – проте, інші фракції є прийнятними.

В результаті, позицію щодо крові можна охарактеризувати так:

 • Біблійно неточна – більшість християнських релігій визнають, що в Біблії немає заборони для християн на переливання крові.
 • Непослідовна – Вартова башта стверджує, що за Божим стандартом кров не можна зберігати, проте дозволяє Свідкам Єгови використовувати фракції, які було отримано з крові, що зберігалася.
 • Подвійні стандарти – Свідки Єгови використовують значну кількість медичних препаратів, отриманих з крові, але їм заборонено бути донорами крові.
Бланк “Жодної крові” від Вартової башти

У певний момент часу Вартова башта вказувала, що вакцинація та трансплантація органів є неприпустимими для християн, але до 1980-х років обидві процедури були дозволені. Вартова башта також значно поміняла позицію щодо того, яке використанням крові вважається прийнятним. Кожен Свідок Єгови повинен серйозно обдумати наслідки внесення таких змін у доктрину Вартової башти, перш ніж вирішити відмовитися від крові, коли від цього залежатиме його життя.

Розміщена тут інформація представляє позицію Вартової башти щодо крові станом на червень 2021 року. Враховуючи зміни, які відбулися за останні два десятиліття, і тривалі юридичні труднощі, з якими стикається Вартова башта, в найближчі роки, ймовірно, введуть ще суттєвіші послаблення.

Ця стаття представляє історію вчення Вартової башти щодо крові та порівнює поточну позицію з тим, що говориться в Біблії про використання крові.

Узагальнення біблійних проблем з позицією Вартової башти

Відношення Вартової башти до крові є біблійно неточним на кількох рівнях:

 1. Равинський принцип Пікуах Нефеш (на який посилався Ісус у Матвія 12:11), наказує ігнорувати Закон, якщо його дотримання призведе до втрати життя
 2. Біблія говорить про вживання в їжу крові забитих тварин, а не про переливання крові, яке не призводить до смерті донора.
 3. Павло показав, що заборони в Дії 15 були обов’язковими лише тоді, коли ці дії призводили до спотикання (дивіться 1 Коринфян 8)

Наведена нижче таблиця показує зміни в часі вчення Вартової башти щодо крові.

Чи можна вважати, що ці суперечливі зміни робилися під керівництвом Єгови?

Узагальнення протиріч у сучасних правилах щодо крові

Вартова башта є непослідовною, коли дозволяє використання фракцій крові. Це відразу стає очевидним, якщо врахувати наступне.

«Свідки Єгови не погоджуються на переливання цільної крові або чотирьох головних компонентів крові, а саме: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів і плазми. Також вони не здають крові для того, щоб її переливали іншим, або для того, щоб вона зберігалась для переливання їм самим.»

Наше служіння Царству Листопад 2006 с. 3

«В інших випадках, стосовно фракцій головних компонентів, кожен християнин після старанних і молитовних роздумів повинен сумлінно прийняти особисте рішення

Вартова башта 2000 15 червня с.31
 1. Якщо для Свідків є неправильним здавати кров, від кого походять фракції крові, які вони використовують?
 2. Якщо кров треба вилити на землю, як були отримані фракції крові, які вони використовують?
 3. Якщо утримання від крові не дозволяє прийняти «велику» фракцію крові, то чому воно дозволяє прийняти частинку від фракції?
 4. Якщо фракції крові завжди були прийнятними для Єгови, то хто несе відповідальність за те, що Свідки без потреби помирали, відмовляючись від них, через правила Вартової башти, які забороняли їх до 2000 року?

Пікуах Нефеш – Життя головніше за Закон

Ця стаття покаже, що згідно з Біблією, повага до життя є важливою для Бога. Причина, чому Закони Ноя та Мойсея передбачали, що кров тварин потрібно зливати, була в повазі до забраного життя. Кров, пролита Ісусом під час його смерті, була найвищим даром, завдяки якому було придбано вічне життя для людства.

Повністю протилежно до цього біблійного принципу, Товариство Вартової Башти визнає, що їхня боротьба проти переливання крові призвела до смерті Свідків Єгови, навіть демонструючи фотографії 26 дітей Свідків, які померли, відмовившись від переливання крові.2

«Свідки Єгови не стверджують, що переливання крові не рятує життя пацієнтів, які інакше могли б померти.»

Кров, медицина і Божий Закон (англ.) с.38

«У минулому тисячі молодих людей помирали, бо ставили Бога на перше місце. Вони продовжують це робити, але сьогодні ця драма розгортається в лікарнях та судових залах, де йдеться про переливання крові.»

Пробудись! (англ.) 1994 22 травня с.2
Обкладинка журналу “Пробудись!” за 22 травня 1994
Журнал “Пробудись!” за 22 травня 1994

У публікаціях Вартової башти стверджується, що намагатися врятувати життя за допомогою переливання крові є неправильним, оскільки так людина ризикує втратити життя вічне.

«Як християнські свідки Єгови, її батьки, Даррел і Рода Лабренц, правдиво вважали переливання крові порушенням Божого закону і тому виступали проти цього. Вони турбувалися про вічне благополуччя своєї дитини, бо вічне життя є перспективою лише тих, хто дотримується Божих законів.»Щорічник 1975 (англ.) с. 224
«Але припустимо, що чиясь дружина чи дитина були під загрозою смерті. Здавати кров, незалежно від того, ким доводиться донорові дорога йому людина, все одно буде порушенням Божого закону. Тільки те, що людині загрожує смерть, не дає свободи порушувати Божі заповіді. Момент, коли людина є близькою до своєї смерті, не є часом для того, щоб викривляти Божий закон або порушувати його, але це є часом, щоб наблизитися до Бога якомога тісніше, залишаючись йому вірним. Вічне життя є нагородою за відданість. Як же це було б нерозумно – відкидати перспективу вічного життя через дуже непевну обіцянку вилікуватися шляхом переливання крові!»Вартова башта (англ.) 1970 р. 15 квітня с.249
«А як бути, коли християнин сильно травмований чи потребує серйозної операції? Припустімо, лікарі кажуть, що йому обов’язково треба зробити переливання крові, бо інакше він помре. Звичайно, християнин не хоче вмирати. … Чи порушуватиме християнин Божий закон лише заради того, щоб трохи довше пожити в цьому злому світі? Ісус сказав: «Хто хоче врятувати своє життя, той його погубить. А хто погубить своє життя заради мене, той врятує його» (Матвія 16:25). Ми не хочемо вмирати. Але якщо ми намагаємось врятувати своє теперішнє життя, порушуючи Божий закон, то ризикуємо втратити вічне життяЧого насправді вчить Біблія (2005) сс.130-131

Є щось тривожно неправильне в тому, що релігія навчає шанувати святість символу життя більше за саме життя.

В записі регіонального конгресу «Будьте вірними Єгові» 2016 року можна побачити, як член Керівного органу Ентоні Морріс вихваляє хлопчика, що загинув, твердо відмовившись від переливання крові, проголошуючи разом зі слухачами, що він опиниться в раю після воскресіння.

Цей випадок оснований на історії 15-річного Джошуа Уокера з журналу «Пробудись!» (англ.) за 22 січня 1995 сс. 11-15.

“Віра Джошуа / Перемога в правах дітей” – “Пробудись!” за 22 січня 1995, с. 11

Ця безглузда смерть є ганебним сучасним прикладом принесення дитини в жертву. Цього бідолашного хлопчика навчили вважати, що він повинен відмовитися від переливання крові заради «поваги до святості життя», і Морріс огидно змальовує як «переслідування» спроби лікаря допомогти дитині зрозуміти, що переливання крові врятує йому життя.

Чи показують ці твердження, що позиція Вартової башти щодо крові відображає повагу до життя? Порівняйте їх з тим, чого хоче Бог.

Матвія 12:7 «Та якби ви зрозуміли, що означають слова: “Я хочу милосердя, а не жертви”, то не засуджували б невинних.»

Заборона переливання крові є прикладом легалістської західної думки, яка творить доктрину без розуміння істинного духу, який стоїть за біблійними текстами зі стародавнього Сходу. Переливання крові – це не те саме, що вживання крові в їжу. По-перше, переливання крові не веде до її перетравлення. По-друге, переливання крові не призводить до смерті донора. Біблійні заповіді про кров, такі як ті, що були дані Ною в Буття 9:4 полягали в тому, що кров треба було зливати з зарізаної тварини. Метою закону про кров було виявлення поваги до життя під час ритуалу вбивства заради їжі.

До речі, євреям дозволено робити переливання крові. Суворі ортодоксальні євреї замочують м’ясо у воді, солять, а потім висушують, щоб забрати всю кров. Проте жодна єврейська група не забороняє переливання крові. (Також мусульманам, яким забороняється пити кров, дозволено переливання крові для порятунку життя.) Причиною є те, що єврейські перевірки на кошерність скасовуються, коли йдеться про використання в медичних цілях заради порятунку життя. Потреба підтримати життя переважає закон Мойсея; цей принцип називають “пікуах нефеш”.

Ісус показав, що християни повинні дотримуватися цього принципу, коли зцілював і збирав урожай у суботу. Він використав Давида як приклад, щоб показати, що вчинки милосердя, такі як порятунок життя, є важливішими за суворе дотримання правил. Вартова башта показує, що вона розуміє, що милосердя було одним із найважливіших аспектів Закону.

«Для прикладу розгляньмо випадок, описаний в Марка 5:25—34. (Прочитайте). Одна жінка, котра страждала від кровотечі, пробравшись крізь натовп, торкнулась Ісусового одягу і зцілилась. За Мойсеєвим законом вона була нечистою і не мала права торкатися людей (Лев. 15:25—27). Але Ісус не докорив жінці за її вчинок, адже розумів, що “важливіше в Законі” — “милосердя і вірність” (Матв. 23:23). Він лагідно сказав: “Дочко, твоя віра зцілила тебе. Іди з миром і не страждай від цієї тяжкої хвороби.” Проникливість спонукала Ісуса виявити таку доброту.»

Вартова башта 2015 15 лютого с.13

Проте, коли йдеться про ситуації життя або смерті, пов’язані з кров’ю, Вартова башта чинить непослідовно, не проявляючи милосердя до своїх одновірців. Розглянемо інші біблійні приклади, з чинниками не настільки серйозними, як порятунок життя, де милосердя є важливішим за суворе дотримання Закону;

«Матвія 12:11 “Тоді він відповів: ‘Якби ви мали одну вівцю і вона в суботу впала б у яму, то хто з вас не витягнув би її? Наскільки ж людина цінніша від вівці!'”
Марка 3:4-5 “… а тоді звернувся до них: “Що́ дозволено робити в суботу: добро чи зло, врятувати життя чи вбити?” Та вони мовчали. Подивившись на них з обуренням, Ісус глибоко засмутився через черствість їхніх сердець і промовив до чоловіка: “Простягни руку”. Той простяг — і рука його знову стала здоровою.” – дивіться також Луки 6:7-10
Матвія 12:1-4, НС: “У той час, одного суботнього дня, Ісус переходив нивами. Його учні, зголоднівши, почали зривати колоски та їсти. Коли ж фарисеї побачили це, то сказали до нього: “Поглянь! Учні твої роблять те, що не дозволяється робити в суботу”. А Ісус їм відповів: “Хіба ви не читали, що́ зробив Давид, коли він і його люди зголодніли? Не читали, як він увійшов у Божий дім і як вони їли хліби представлення? Але це не дозволялося ні йому, ні тим, хто був з ним, їх могли їсти тільки священики.” У цих віршах і в наступних Ісус звертав увагу на вчинки милосердя в суботній день, що було цілком законним виявляти милосердя до того, хто має потребу, навіть якщо це була субота, і що фактично немає жодного порушення суботи в таких діях. Він жодним чином не осудив вчинок Давида. – див. також Марка 2:23-26»

Вартова башта (англ.) 1952 р. 15 вересня с. 575

У цих ситуаціях Ісус посилався на рабинський принцип “пікуах нефеш”; що обов’язок рятувати життя переважає дотримання єврейського закону.

«Відповідно до пікуах нефеш, людина повинна зробити все, що в її силах, щоб врятувати життя іншого, навіть стати донором органів. Овадай Йосеф, колишній сефардський головний рабин Ізраїлю, постановив, що можна пожертвувати орган людині, яка має крайню потребу в цьому, якщо це не загрожує життю донора. Також дозволено подорожувати в Шабат, щоб врятувати життя людини. Маймонід проголосив, що єврей повинен взяти особу, навіть якщо присутній язичник, щоб заохочувати “співчуття, люблячу доброту та мир у світі” (Мішне Тора, 2:3). Дія законів суботи може призупинятися для надання будь-якої необхідної медичної допомоги важкохворій особі або особі, життя якої може бути під загрозою.»

Пікуах Нефеш, Аріель Шайб (22 квітня 2007 р.) (jewishvirtuallibrary.org)

Оскільки повага до життя є найважливішим питанням для дослідника Біблії, слід переливати кров у ситуації життя і смерті. У зв’язку з цим постає питання: «Чи переливання крові може бути потрібним для підтримки життя?»

Переливання крові інколи є необхідними для підтримки життя.У багатьох медичних ситуаціях відмова від переливання крові може мати переваги, так само як є причини, щоб не приймати антибіотики при кожній хворобі. Подібно до того, як надмірне призначення антибіотиків було шкідливим, така сама ситуація і з використанням крові. Однак антибіотики необхідні в певних ситуаціях життя і смерті, як і переливання крові. Розширювачі об’єму крові, які не є виготовленими з крові, поки що не можуть замінити еритроцити, що переносять кисень. Коли кількість еритроцитів знижується, ваші органи задихаються і помирають від нестачі кисню; у цій ситуації для виживання необхідно переливати кров.

Товариство Вартової Башти визнало австралійському парламенту, що переливання крові інколи є необхідним для порятунку життя. Він Туул, який представляє юридичний відділ Австралійського відділення Товариства Вартової Башти, визнає це на комітеті Гансарда.

«Ми сказали, що цілком можуть виникнути такі обставини, що зроблять це абсолютним питанням життя і смерті».

aph.gov.au станом на 27 травня 2006 року

Коли в статтях Вартової башти говориться, що операцію можна зробити без використання крові, вони відволікають увагу читачів від того, що існують обставини, в яких кров є абсолютно необхідною для виживання. У таких ситуаціях Свідки Єгови повинні мати свободу обирати найбільш відповідне лікування для власного тіла. Есе “Свідки Єгови, переливання крові та делікт введення в оману” Керрі Лаудербек-Вуда представляє важливий висновок про те, що Вартова башта була не дуже чесною у тому, як подавала інформацію щодо переливання крові;

«Основний ресурс Товариства на тему його політики щодо крові: “Як кров може врятувати вам життя?” (“брошура”), навчає як Свідків, так і зацікавлених осіб про заборону крові в цій релігії. Окрім релігійної інтерпретації Товариства, брошура спирається на цитати істориків, науковців та медичних працівників, щоб зміцнити свою позицію відмови від крові. У цьому есе спочатку буде обговорюватися викривлення у брошурі позиції цих світських письменників та наявність приватних позовів від осіб, яким релігійна організація завдала шкоди, перекрутивши світські факти.»

Керрі Лаудербек-Вуд, “Свідки Єгови, переливання крові та делікт введення в оману

Лаудербек-Вуд наводить приклади того, як публікації Вартової башти обирають інформацію, яку надають послідовникам релігії щодо небезпеки прийняття або відмови від крові, аж до неправильних цитат, щоб привести Свідків Єгови до неправильного розуміння питання про необхідність крові. Одна справа — вимагати від послідовника суворого підпорядкування конкретному тлумаченню доктрини Церкви, а зовсім інша — бути нечесним у поданні медичної інформації. Послідовники мають право на поінформовану згоду.

Вартова башта вважає настільки важливим активно перешкоджати можливості, що її послідовники приймуть переливання крові, що радить всім старійшинам постійно носити контактну інформацію Комітету зв’язку з лікарнями (КЗЛ).

«Контактну інформацію КЗЛ старійшини повинні завжди мати при собі. Рекомендується ввести деяку контактну інформацію у свій мобільний телефон, можливо, додавши префікс “КЗЛ” для зручності пошуку.»

Лист до старійшин (англ.) 2 травня 2016 року

КЗЛ потрібно викликати, щоб вони дали поради лікарям щодо позиції Вартової башти про використання крові та допомогли їм розглянути альтернативні медичні стратегії. Якщо потреба в переливанні крові є гострою, старійшини зазвичай чергують біля помираючого Свідка Єгови, щоб перешкодити йому змінити рішення і прийняти кров.

Теперішній стандарт

Теперішня позиція Вартової башти, яка дозволяє використання фракцій крові, є небіблійною та неточною. Апостоли не мали підручників з фізіології. Вони не робили різниці між компонентами крові. Під словом “кров” малося на увазі лише одне – власне, кров. Не робилося жодного поділення, яке дозволяло б розділяти кров, дозволяючи споживати один компонент крові, а інший – ні. Біблійний закон про кров був даний не для прискіпування до дрібниць, а заради поваги до життя.

Вартова башта створила концепцію, згідно з якою кров складається з 4 компонентів, які в свою чергу можна поділити на фракції. Кров або ці чотири компоненти використовувати не можна, але їх фракції – можна. Щоб пояснити, що це за основні компоненти, стаття Вартової башти 2004 року містить таку цитату:

«У медичному посібнику за 2001 рік «Допомога в критичній ситуації», у розділі «Склад крові», говорилося: «Кров складається з кількох компонентів: плазми, еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів». Отже, відповідно до медичних фактів, Свідки відмовляються від переливання цільної крові чи будь-якого з чотирьох головних компонентів.»

Вартової башта, 15 червня 2004, с. 22

Книга, що використана тут для довідки, не є медичним підручником і інформація про кров у ній спрощена. Як видно з медичних підручників, таких як «Сучасна практика зберігання та переливання крові» (англ.), до основних компонентів крові можна віднести:

«Еритроцити, аликвоти еритроцитів, еритроцити зі зниженим вмістом лейкоцитів, заморожені – дегліцеролізовані еритроцити, концентрат тромбоцитів, плазма одного донора, кріопреципітований антигемофільний фактор, концентрати гранулоцитів, концентрат фракції VIII, свиняча фракція VIII, концентрат фракції IX (Prothrombin Complex) ), імунний сироватковий глобулін, нормальний сироватковий альбумін, фракція білка плазми, імуноглобулін Rho(D), концентрат антитромбіну III.»

Denise M. Harmening, Ph.D.

З 2000 року Свідкам Єгови дозволено переливати багато з цих фракцій крові. Наприклад, в той час як лейкоцити становлять менше 1% об’єму крові, білки сироватки, які є дозволеними, становлять 6% її об’єму. Гемоглобін, що є дозволеною фракцією, становить понад 15% об’єму крові. Просто дивовижно, що після розбиття на фракції Свідок може перелити 100% крові.

Допустимі фракції крові як відсоток від загального об’єму крові

Кров — це рідина, що складається з води, еритроцитів, білих клітин, тромбоцитів, білків, глюкози, мінеральних іонів, гормонів, вуглекислого газу, імуноглобулінів, факторів росту, альбуміну, а також безлічі інших речовин. Автори Біблії не робили такого поділення. Кров в цілому заборонялося або ж дозволялося використовувати.

Без будь-якої біблійної підстави Вартова башта визначила, що медичне використання цільної крові та деяких її фракцій є неправильним, проте використання інших фракцій крові – прийнятне.

Вартова башта намагається запровадити певну логіку в дозволі на прийняття окремих фракцій крові, представляючи концепцію, що кров складається з чотирьох основних «компонентів», які можна в свою чергу розділити на фракції. Стверджується, що використання компонентів крові є нехристиянським, але коли ці компоненти розбиті на «фракції», то їх використання є прийнятним. (w04 15/06, стор.21) Вартова башта робить таку різницю між фракціями та компонентами крові для того, щоб здавалося, ніби компонент є чимось інакшим, ніж фракція, і, отже, його використання є більшим порушенням.

Для такого поділу немає підстав, і це неправильне міркування, тому що компонент і є фракцією; ці терміни є взаємозамінними. У багатьох медичних текстах еритроцити та лейкоцити називають фракціями. Так само в підручниках обговорюється розпад плазми на компоненти.

Нижче наведено уривок з листа від 2007 року, надісланого Свідку, який просив пояснити цю позицію. Вартова башта неправдиво стверджує, ніби її позиція була послідовною щодо цього питання. Не менш нечесним є висловлювання, що кров природним чином розкладається на чотири компоненти.

Кров природним чином не осідає у вигляді чотирьох основних компонентів, це відбувається тільки тоді, коли кров з добавками перепускають через центрифугу.

Сприйняття крові як сукупності плазми, еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів, як це робить Вартова башта, є звичайним явищем, хоча воно являє собою значне спрощення, яке походить з результатів обробки крові у центрифузі. Результат є наступним:

 • плазма
 • білий шар – білі кров’яні тільця (лейкоцити) і тромбоцити
 • червоні кров’яні тільця (еритроцити).

Це один із багатьох способів, якими можна описати кров. Альтернативним способом кров описують як розділену на чотири основних компоненти – плазму, жирові кульки, хімічні речовини і газ, а еритроцити та лейкоцити вважаються фракціями плазми. (mcghealth.org 24 травня 2008 р.)

Крім того, «кров складається з клітинного матеріалу (99% еритроцитів, а решта приходиться на лейкоцити та тромбоцити), води, амінокислот, білків, вуглеводів, ліпідів, гормонів, вітамінів, електролітів, розчинених газів і клітинних відходів.» (chemistry.about.com 24 травня 2008 р.)

Свідкам Єгови заборонено використовувати білі кров’яні тільця (лейкоцити). Це нелогічна позиція, і лейкоцити мали б бути дозволені, згідно з тими ж міркуваннями, які допускають інші фракції.

Лейкоцити не є основним компонентом крові, оскільки вони становлять лише 1% від її об’єму. Лейкоцити поділяються на різні типи, включаючи нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, лімфоцити та моноцити. Кожен тип має свою форму і функцію і становить лише частку з одного відсотка крові.

Матір природним способом передає лейкоцити власній дитині під час годування груддю. Ці лейкоцити утворюються в кістковому мозку і через лімфатичні судини переносяться в молочну залозу. Молозиво, найперше грудне молоко, яке мати дає своїй новонародженій дитині, містить кілька сотень тисяч лейкоцитів на мілілітр, що є важливим для формування імунної системи дитини.

Дивіться www.nature.com і wikipedia.org (24 травня 2014 року)

Твердження Вартової башти про те, що кров складається з чотирьох компонентів, є неправдивим; оскільки вони використовують це припущення для того, щоб зробити вигляд, ніби розбиття компонента на фракції робить їх прийнятними. Насправді багато дозволених «фракцій» розподілені серед плазми приблизно так само, як у ній розподілені й «компоненти», такі як еритроцити.

Наприклад, ієрархічна система, яку представляє Вартова башта, призначена для того, щоб здавалося, ніби тромбоцити є більш неприйнятними для Бога, ніж імуноглобулін. Однак насправді вони обидва є компонентами, що розподілені в плазмі, і в той час як «прийнятний» імуноглобулін становить 1,7 % об’єму крові, тромбоцити становлять лише 0,5 % з нього.

Автори Біблії не знали жодного з цих визначень. Кров тоді не розділяли в центрифузі. Кров просто вважали кров’ю. Щоб дотримуватися певної логіки, Вартова башта повинна або дозволяти використання крові, або забороняти його — у будь-якій формі. Якщо вони хочуть заборонити цільну кров, але (не зовсім логічно) дозволити фракції крові, тоді слід вважати прийнятними всі її фракції, включаючи еритроцити та лейкоцити.

Поділ на чотири основних компоненти, який вони використовують, є довільним поняттям. У деяких медичних книгах перераховано лише 2 основних компоненти: еритроцити та плазму. Якби Вартова башта вибрала це визначення з двома основними компонентами, то вона могла б дозволити лейкоцити та тромбоцити. Інші джерела нараховують 16 основних компонентів; якщо було б вибране таке поділення, то заборонили б декілька фракцій, які зараз є дозволеними. Інші джерела поділяють кров за хімічним складом, що в свою чергу повністю змінило б дозволений список. Вартова башта використала довільне визначення, і це призвело до довільного результату. Єдиний спосіб отримати послідовну доктрину — це політика «все або нічого».

«Несправжня кров, справжня дискусія» Ренді Дотінга обговорює препарати, виготовлені з фракцій крові, які Свідкам Єгови тепер дозволено переливати.

«… PolyHeme і Hemopure від компанії Biopure, що в штаті Массачусетс – знаходяться на завершальній стадії дослідження. Hemopure, який використовується в хірургічних операціях, виготовляється з крові корів, тоді як PolyHeme отримують з гемоглобіну, білка, що міститься в еритроцитах. Також є ще одна перевага, на яку мало звертають увагу. Хоча церква Свідків Єгови засуджує переливання крові через біблійну заборону щодо споживання крові, вона дала 1 мільйону своїх американських послідовників можливість приймати препарати, які не є отриманими з основних компонентів крові.»

(wired.com 6 квітня 2004 р.)

Наведена вище стаття показує, що Свідки Єгови можуть переливати препарати, отримані як з крові людини, так і з крові тварин. Далі стаття Дотінга роз’яснює помилкове уявлення Свідків про те, що саме через них було створено кровозамінники, які не виробляються з крові. Такі замінники крові розроблялися з початку 1900-х років, до того, як позиція Свідків щодо крові вступила в силу. Причина їхньої необхідності полягає в тому, що крові, як правило, не вистачає, а також вона не є «сумісною для усіх людей і не може зберігатися протягом тривалого періоду (термін використання донорської крові закінчується через 42 дні) і передає захворювання. Щоб вирішити ці проблеми, докладається багато зусиль для розробки дійсного замінника, який не походить з крові.

Позиція Вартової башти щодо крові нібито зосереджується на святості крові. Вартова башта (англ.) за 15 вересня 1961 р. с. 559 стверджувала, що «незалежно від того, повністю чи частково, власну чи чужу, перелили чи зробили ін’єкцію, це є неправильним.» Кров не їли й не переливали, а зливали на землю з поваги до Бога та Його дару життя. Якщо це так, то як Вартова башта тепер може вважати прийнятним використання фракцій крові та кровозамінників, таких як Hemopure? Взяти велику кількість крові, щоб переробити її на компоненти для подальшого їх використання є ще меншою повагою до святості крові, ніж переливання крові.

Розглянемо логіку сучасної концепції, згідно з якою незначна фракція є прийнятною, а велика – ні. В Буття 3:3 Бог заборонив Єві їсти плід з дерева пізнання.

«Тільки про дерево, яке росте посередині саду, Бог сказав: “З нього плоди не їжте і навіть не торкайтеся його, інакше ви помрете”.»

Буття 3:3

Чи вважав би Єгова прийнятним, якби вона просто обгризла з нього шкірку, або ж подрібнила яблуко і скуштувала його сік, чи якимось способом видобула з нього вітамін С?

В Дії 15:29 також говориться утримуватися від «задушених тварин». Використовуючи логіку Вартової башти, згідно з якою частка крові є прийнятною, частка задушеної тварини також була б прийнятною, включаючи такі побічні продукти, як жир або протеїни. Це явно суперечило б думці, яку передає цей текст, і навряд чи таке можна було б вважати утриманням від задушених речей.

Австралійська версія карти “Жодної крові” за 2008 рік вимагає від Свідків вказати, які фракції крові та медичні процедури вони готові приймати або не бажають приймати. Вони включають діаліз, епідуральну кров’яну пломбу, плазмаферез, маркування або мічення та тромбоцитний гель. Як ви думаєте, коли Лука писав 15-й розділ книги Дії, міг він собі уявити, що його слова будуть закріплені у вигляді правил, включно з такими складними деталями?

Позиція на 2000-й рік схожа на те, наче значення вірша з Дії 15:29 було змінено на наступне:

«стримуватися від пожертвуваного ідолам, від крові [тобто: цільної крові та чотирьох фракціонованих компонентів, а саме еритроцитів, білих клітин, тромбоцитів і плазми. Однак можна вільно приймати інші компоненти або вищезгадані компоненти за умови їх подальшого фракціонування, якщо тільки ваше сумління не забороняє також і це.], від м’яса задушених тварин …»

Оскільки кров складається не з чотирьох компонентів, а з багатьох фракцій, Вартова башта визнає, що лікарі можуть не прийняти цю концепцію.

«Деякі лікарі вважають фракціями чотири основні компоненти крові. Тому тобі, можливо, доведеться пояснити, що ти не погоджуєшся на переливання цільної крові чи її чотирьох основних компонентів: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів і плазми.»

Перебувайте в Божій любові (2017) с.255

Обґрунтування Вартовою баштою своєї позиції

Свідків Єгови жорстко критикують за те, що вони застосувують свою позиції щодо крові до її переливання. Біблія ніколи не згадує про переливання крові, але Вартова башта пояснює, що якщо кров не можна вживати в їжу, значить, до її переливання треба ставитись так само. Як буде показано, більша частина міркувань, які Вартова башта використала щодо переливання, є неточними, і це призводить до непослідовної позиції щодо того, як саме можна чи не можна використовувати кров.

Спочатку на підтвердження того, чому переливання крові заборонили, наводилася причина, що вона є поживною речовиною так само, як і їжа.

«Кожного разу, коли заборона крові згадується у Біблії, це пов’язано з її вживанням в їжу, і тому для нас важливим є те, що вона заборонена саме як поживна речовина.»

Вартова башта (англ.) 1958 15 вересня с.575

Кров не є поживною речовиною. Переливання крові не живить організм, і її не для цього переливають пацієнтові. Кров використовується як розширювач об’єму, а також для перенесення кисню. Вартова башта тепер розуміє це і більше не використовує ці неправильні міркування. Однак замість того, щоб поміняти свою заборону крові, вони стали використовувати новий хід міркувань. Щоб пов’язати переливання крові з вживанням крові в їжу, Вартова башта тепер використовує наступну ілюстрацію.

«Для порівняння розгляньмо приклад людини, котрій лікар наказав стримуватися від алкоголю. Чи вона буде слухняною, якщо перестане пити алкоголь, але вводитиме його собі у вену?»

Обговорення на основі Писань, с.175

Медики вважають цей аргумент нелогічним з двох точок зору. Незважаючи на те, що алкоголікам рекомендується не вживати алкоголь, це не заважатиме лікарю застосувати дезінфікуючий засіб на спиртовій основі при пораненні. Крім того, коли кров вводиться безпосередньо у вени як переливання, вона циркулює і функціонує як кров, тоді як кров, що вживається через рот, не надходить у циркуляцію як кров, оскільки під час перетравлення вона розщеплюється на прості складники. З іншого боку, незалежно від того, вживає людина алкоголь звичайним способом чи вводить його ін’єкційно, він потрапляє в кров у вигляді алкоголю, оскільки не розщеплюється під час процесу травлення в шлунку.

Переливання крові насправді є пересадкою клітинних органів, а пересадка органів дозволяється Товариством Вартової Башти. Щоб продемонструвати, наскільки їхня ілюстрація не має відношення до проблеми, розглянемо її інакше;

«Для порівняння розгляньмо приклад людини, котрій лікар наказав стримуватися від м’яса. Чи вона буде слухняною, якщо перестане їсти м’ясо, але прийме пересадку нирки?»

(Джерело: www.ajwrb.org/history/index.shtml)

Важливішим аргументом проти переливання крові є біблійна вказівка про те, що кров слід не зберігати, а виливати на землю. Через це навіть використання власної збереженої крові для переливання вважається неправильним. (Вартова башта (англ.) 15 жовтня 1959 р. стор.640, Вартова башта 2000, 15 жовтня стор.31) Хоча це міркування частково є слушним, воно підкреслює, наскільки вкрай непослідовним став стандарт Вартової башти. Ця підстава використовується, щоб забороняти Свідкам Єгови наступне:

 • здавати кров
 • переливати кров
 • переливати чотири фракції крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити та плазму)

Однак, Свідок Єгови може здати кров, щоб вона зберігалася для аналізів. Дозволеними є вакцини, які вирощені на крові, що зберігалася. Дозволеними є багато типів фракцій крові, виготовлених із збереженої крові, а також дозволено медичні препарати, отримані з великої кількості крові, що зберігалася.

Щоб показати, наскільки суперечливим є цей стандарт, варто розглянути ін’єкції імуноглобуліну, які тепер є дозволеними для Свідків. (Пробудись!за 8 грудня 1994 р.) Ін’єкції імуноглобуліну використовуються як замісна терапія для людей, організм яких не виробляє достатньої кількості імуноглобуліну, або для лікування людей, які не були імунізовані проти певних вірусних інфекцій, таких як гепатит А та кір. Щоб отримати гамма-глобулін у кількості, достатній для однієї ін’єкції, потрібно близько 3 літрів крові. Кров береться з об’єднаного банку крові, оскільки антитіла до цих захворювань, швидше за все, знаходитимуться у такій збірці, якщо вона складається з достатньої кількості зразків. Згідно з “IDF Patient/Family Handbook”, с.76:

«Кров збирають у 60 000 людей, а потім об’єднують разом. Першим кроком у виробництві гамма-глобуліну є обертання крові [у центрифузі] для видалення всіх еритроцитів і лейкоцитів. Потім гамма-глобуліни хімічно очищають від рідкої плазми за кілька етапів, включаючи обробку спиртом. Цей процес призводить до очищення антитіл класу імуноглобуліну G (IgG), тоді як IgA та IgM в кінцевій фракції зостаються лише в залишковій кількості.»

IDF Patient/Family Handbook, с.76

Дуже важко зрозуміти подвійні стандарти, які тут заснувала Вартова башта. З одного боку вони кажуть, що кров є настільки священною, що її не можна зберігати, а потрібно виливати на землю. Навіть чиюсь власну кров не можна зберегти всього на кілька годин, щоб потім перелити назад під час операції. Також заборонено використовувати деякі компоненти крові, наприклад лейкоцити, які становлять менше 1% об’єму крові. З іншого боку, Вартова башта не бачить нічого поганого у використанні ліків, виготовлених із крові 60 000 людей, яку для цього змішали разом та зберігали. Якщо кров настільки священна, що її не можна зберігати для переливання, слід також заборонити зберігання крові та переробку її на фракції.

Деякі ілюстрації допомагають пояснити ту непослідовність, яку являє собою дозвіл на компоненти крові, тоді як цільна кров не дозволена. Якщо крадіжка та перепродаж автомобіля є злочином, чи буде меншим злочином, якби злодій розібрав автомобіль і продав лише його складові частини? Або коли Бог сказав Адаму та Єві не їсти від Дерева Пізнання, чи можна було б їх виправдати, якби вони порізали його плоди і зробили з них варення, яке потім з’їли?

Цей подвійний стандарт також призвів до того, що Свідки Єгови беруть у суспільства те, чого вони не готові повернути назад. Свідки Єгови відмовляються здавати кров на благо інших людей, але вони безкоштовно користуються медичними благами, для яких необхідно використовувати кров, здану іншими донорами.

Не маючи послідовних аргументів, на яких Вартова башта могла б базувати свою доктрину про переливання крові, вона постійно покладається на страх для мотивації утримання від крові. Ряд статей із Вартової башти вселяє страх перед кров’ю у звичайного Свідка. Погляд на Індекс Вартової башти показує її заклопотаність темами, що стосуються небезпек, які несе переливання крові, зараження крові СНІДом, грибками й гепатитом та існування великого медичного бізнесу на крові. Якось навіть поширювалася думка, що переливання може призвести до змін особистості. Розгляньмо наступні твердження:

«Ця точка є інтересна і її можна пристосувати до трансфузії крови і про це свідкують медичні лікарі. Наприклад, у книжці Хто є Ваш Лікар і Чому? лікар Алонзо Джей Шедман каже: “Кров в будь-якій особі є в дійсності сама особа. Вона містить усі особливості тієї особи з відки вона взята. Це включає спадкові хиби, як от приховані хвороби, отрути, що повстають з життя тієї особи, звички їдження й пияцтва. . . . Отрута, що витворює порив зробити самогубство, убивство або крадіж — все це в крові.” І доктор Амеріко Валеріо, лікар в Бразилії й хірург більше ніж сорок років, погоджується: “Моральна несамовитість, полове збочення, пригноблення, відчуття підлеглости, дрібні крадіжки — все це часто унасліджується з трансфузією крови.»

Вартова башта 1962 1 червня сс.89,90

«Дехто каже, що переливання крові є нешкідливим. Чи ви вірите цьому? Протягом 40 років Робера Хурі знали як чесного чоловіка. Згодом через падіння йому перелили кров. “Я дізнався, що донор був злодієм”, – сказав Хурі поліції. “Коли я видужав, то виявив, що страшенно хочу красти.” І він вчинив крадіжку.»

Пробудись! (англ.)1969 8 липня с.30

«Часто через спроби змусити дітей Свідків Єгови зробити переливання крові, преса розпалює велику ворожість серед громадськості. У деяких випадках, навіть без судового слухання, на якому батьки могли виступити, судді постановляли перелити кров їх дітям. Однак у більш ніж у 40 випадках в Канаді дітей, яким зробили переливання, повертали батькам мертвими.»

Свідки Єгови — вісники Божого Царства (англ., рос.), с.425

«Але Свідки Єгови вірять, що переливання крові… [може] довести до вічного засудження.»

Як кров може врятувати ваше життя? с.31

Вартова башта стверджує, що їхня позиція проти переливання крові виправдана, оскільки переливання крові передає хвороби, такі як СНІД. (Вартова башта (англ.) 15 червня 1985 с.30) Це суперечлива позиція, оскільки не згадується, що Свідки заразилися СНІДом через переливання факторів VIII та IX, які є дозволеними компонентами крові. Також ця точка зору не бере до уваги факту, що Свідок може робити пересадку органів, навіть якщо це також несе небезпеку захворювання та відторгнення.


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.

Це завершення частини 1.