Асоціація організації Свідків Єгови з ООН

Оригінал: Watchtower's United Nations Association - Пол Гранді (Paul Grundy)

Організація Товариства Вартової Башти була асоційованою з Організацією Об’єднаних Націй як недержавна організація (НДО) з 1992 до 2001 року, незважаючи на те, що Свідки Єгови засуджують Організацію Об’єднаних Націй як дикого звіра з Об’явлення, що забарвлений в червоний колір. Вони відкликали своє членство тільки після того, як про нього стало відомим широкому загалу через статтю в The Guardian. Це призвело до того, що багато Свідків Єгови розірвали зв’язок з Вартовою Баштою, вважаючи таку поведінку лицемірною і нечесною.

Стаття в The Guardian (2001), з якої громадськість дізналась про асоціацію Свідків Єгови з ООН

У 1991 році Товариство Вартової Башти, Біблій і трактатів Нью-Йорка подало заявку на отримання статусу Громадської організації (НДО, або недержавна організація), яка є асоційованим членом Департаменту громадської інформації ООН (UN DPI). Вони були прийняті в 1992 році, як зазначено в загальнодоступному реєстрі. Це найтісніші відносини, які може сформувати недержавна організація з Організацією Об’єднаних Націй. Заявка на поновлення подавалася щорічно впродовж наступних десяти років.

Інформація про зв’язок Вартової Башти з Організацією Об’єднаних Націй стала відомою завдяки випуску останніх новин від 8 жовтня 2001 року у виданні The Guardian. Заслуговує на осуд той факт, що Вартова Башта відкликала своє членство через кілька днів після виходу цієї статті.

Запити про зв’язок Свідків Єгови з ООН

Секту звинувачують у лицемірстві через зв’язок з організацією, яку вона демонізувала.

Стівен Бейтс, кореспондент з релігійних питань. 8 жовтня 2001 р. The Guardian

«Організацію Об’єднаних Націй просять провести розслідування, чому вона надала статус асоціації Свідкам Єгови, фундаменталістській християнській секті, що базується в США, і розглядає [ООН] як червону звірину, що передречена в Книзі Об’явлення. Невдоволені члени 6-мільйонної [релігійної] групи, яка налічує 130 000 послідовників у Великобританії, звинуватили керівний орган Свідків у лицемірстві, таємному вступі у зв’язок з організацією, яку вони продовжують знеславляти найгіршими порівняннями. В самій ООН вчора зізналися, що були здивовані тим, що секта, офіційна назва якої – Товариство Вартової Башти, Біблій і трактатів Нью-Йорка, була прийнята до їхнього списку недержавних організацій протягом останніх 10 років.»

guardian.co.uk/religion/Story/0,565199,00.html

Документ з електронним листування між Вартовою Баштою та Бейтсом після статті в the Guardian (англ.).

Цей зв’язок довів до спотикання багатьох Свідків Єгови з наступних причин:

 • Вартова Башта десятиліттями публічно засуджувала християнські релігії за те, що вони мають статус недержавних організацій при ООН;
 • Вони вважали це подвійним стандартом, оскільки Свідкам Єгови заборонено бути членами організацій, які засуджуються;
 • Вартова Башта оприлюднила нечесну інформацію, намагаючись пояснити ситуацію;

Стаття The Guardian 2001 року призвела до великої кількості запитів до Організації Об’єднаних Націй. Пол Хеффель, керівник відділу НДО в Організації Об’єднаних Націй, оприлюднив наступну офіційну відповідь, що підтверджує асоціацію Вартової Башти [з ООН].

Офіційний коментар ООН щодо асоціації з Товариством Вартової Башти

Більш детальна відповідь була розміщена на веб-сайті Організації Об’єднаних Націй 4 березня 2004 року. [1] PDF-копію листа можна завантажити на сайті jwfacts.com за адресою United Nations Letter re Watchtower relations 2004.

Більш детальна відповідь ООН щодо асоціації з Товариством Вартової Башти

Станом на 25 травня 2022 року цей лист можна переглянути на веб-сайті Організації Об’єднаних Націй на сторінці Watch Tower Bible and Tract Society association with DPI.

Щоб перейти до цього листа з головної сторінки сайту ООН, потрібно трохи зайнятись пошуком – ось шлях для слідування. Перейдіть за посиланням www.un.org/en. Прокрутіть сторінку до коричневого нижнього блоку внизу сторінки та натисніть посилання “A-Z site index”. Натисніть «N», потім «Non-Governmental Organizations associated with the Department of Global Communications», після чого ви перейдете до розділу «Civil Society» на сайті ООН. У верхньому рядку меню натисніть “About Us”, а потім одразу під ним “useful links”. У самому низу сторінки “useful links” є посилання на лист Вартової Башти.

Як зазначається в листі, Вартова Башта була асоційованою громадською організацією, і для того, щоб отримати асоціацію, вона повинна була прийняти наступні умови:

 • що ця недержавна організація поділяє ідеали Статуту ООН;
 • демонструвати зацікавленість у питаннях, якими займається Організація Об’єднаних Націй та довести свою здатність охоплювати цільові або спеціалізовані аудиторії, такі як педагоги, представники ЗМІ, політики та бізнес-спільноти;
 • мати наміри та засоби для проведення ефективних інформаційних програм про діяльність ООН шляхом публікації інформаційних листків, бюлетенів та буклетів, організації конференцій, семінарів та круглих столів; та залучатись до співпраці з засобами масової інформації.

З моменту утворення Організації Об’єднаних Націй в 1945 році асоційовані громадські організації були зобов’язані “підтримувати роботу Організації Об’єднаних Націй”. Це було підтверджено на Економічній і соціальній раді 1968 року.

У 1968 році Економічна і соціальна рада резолюцією 1297 (XLIV) від 27 травня закликала DPI асоціюватися з НДО, пам’ятаючи про букву та дух своєї Резолюції 1296 (XLIV) від 23 травня 1968 року, в якій говорилося, що НДО “…зобов’язуються підтримувати роботу Організації Об’єднаних Націй та сприяти поширенню знання про її принципи та діяльність відповідно до власних цілей та завдань, а також характеру та обсягу своєї компетенції та діяльності”. un.org/en/civilsociety/1297.shtml (архівна копія за 28 лютого 2010)

Вступний пункт заяви 1991 року, яку Вартова Башта повинна була подати, містить вказівку щорічно надавати інформацію Організації Об’єднаних Націй. У ньому зазначено:

«Надайте нам докази некомерційного статусу вашої організації та щорічний звіт про вашу діяльність, пов’язану з Організацією Об’єднаних Націй».

Бланк заяви для вступу в асоціацію з ООН

У ряді статей “Вартової Башти” за 1990-і роки високо оцінювалися зусилля Організації Об’єднаних Націй, що очевидно, є намаганням виконати вищезазначені вимоги.

Подвійні стандарти

Подання заяви до Організації Об’єднаних Націй є подвійним стандартом у відношенні до принципів Вартової Башти, які застосовують до послідовників релігії. Вартова Башта чітко дає зрозуміти, що працевлаштування у несхваленій організації пов’язує таку особу з організацією, навіть якщо така робота безпосередньо не пов’язана з будь-якою сумнівною практикою.

«Біблія осуджує крадіж, ідолопоклонство і зловживання кров’ю, отже це не було б правильно для християн працювати при такій роботі через яку вони прямо підтримували б такі речі. Чи якась робота так близько пов’яже особу з осудженою практикою, що вона стане явним спільником? Навіть двірник будинку або секретар запасу крові або заводу в якому виробляється тільки воєнна зброя прямо сполучується з роботою осудженою Божим Словом.»

Вартова Башта 1983 1 березня, рамка на с. 20 “Фактори про роботу для обмірковування”

Просте членство в несхваленій організації, такій як “Християнська асоціація молодих людей” (ХАМЛ), вважається відступництвом і призводить до судових заходів.

«Чи правда, що з релігійних причин Свідки Єгови не можуть стати членами ХАМЛ?

Дійсно, це так. Ми давно визнали, що ХАМЛ, хоча і не є церквою як такою, безумовно, співпрацює з релігійними організаціями загальновизнаного християнства в зусиллях, які сприяють міжконфесійності.

Приєднуючись до ХАМЛ як один з його членів, людина приймає або схвалює загальні цілі та принципи організації. … Членство означає, що людина стала невід’ємною частиною цієї організації, що була заснована з визначеними релігійними цілями, включаючи популяризацію міжконфесійних зносин. Отже, якщо хтось із Свідків Єгови стане членом такого так званого християнського об’єднання, це буде означати відступництво.»

Вартова башта (англ.) 1979 1 січня сс. 30-31, Питання від читачів

Залучення до політичних справ вважається порушенням нейтралітету. У посібнику для старійшин перераховані дії, якими Свідок вказує на те, що він відрікся від збору.

«Свідки Єгови зберігають нейтралітет стосовно політичних та військових справ народів. (Івана 17:16; rs сс. 269-76) … Оскільки справжні віддані християни “не є частиною світу”, якщо член збору нерозкаяно йде шляхом порушення свого християнського нейтралітету, він тим самим відрікається від нейтрального християнського збору. (Івана 15:19; 17:14-16; w82 1/15 стор. 31)»

“Пильнуйте себе та всієї отари” (англ.), с. 140

Враховуючи ці твердження, не може бути сумніву в тому, що Товариство Вартової Башти порушило власні правила, подаючи заяву на вступ до Організації Об’єднаних Націй.

Засудження загальновизнаного християнства

Протягом десятиліть Вартова Башта очорнювала Організацію Об’єднаних Націй, описуючи її як частину системи Сатани, що заслуговує на знищення.

«Ні, ООН не є благословенням, навіть якщо релігійне духовенство християнського світу та рабини єврейства моляться за небесне благословення для цієї організації. Це насправді “образ дикого звіра”, видима політична, комерційна організація “бога цього світу”, Сатани Диявола. Тож незабаром ООН буде знищена разом з цією організацією-звіром».

Вартова Башта (англ.) 1984, 15 вересня, стор. 15

Загальновизнане християнство регулярно засуджується за його участь в Організації Об’єднаних Націй, його зображують у вигляді блудниці, яка їздить на спині цього пророчого червоного звіра.

«Такі мешканці на землі дуже захоплювалися появою цього червоного дикого звіра. Вони дуже покладалися на його здібність бути опікуном світової безпечности й миру. Люди сподівалися великих речей з цієї організації й надавали її імена, що з біблійної сторони дійсно були блюзнірством. А як це? Тому, що цьому “дикому звірові” приписували сили й учинки, які дійсно належали до Божого Царства під Його Месією або Христом. В 1919 р., червону Ліґу Націй назвали “політичним виразом Божого Царства на землі”. А тепер кажуть, що організація Об’єднаних Націй, наступник Ліґи Націй є найкращим засобом на мир, так, вони навіть кажуть, що вона є “остання надія на мир”. Отже сьогодні здійснилося те, що апостол Йоан бачив символами, іменно, що цей червоний дикий звір є повний “блюзнірських імен”. Це виявлення захоплення привертають прихильників фальшивої релігії, не до почитання Творця, Бога Єгови, але до ідолослуження чоловіком виробленого творива до почитання політичного образа й до почитання міжнародної організації для світового миру й безпечности. Одк. 17:3».

Вартова Башта 1964 1 листопада с. 173
Ілюстрація “Вавилон великий впав!” – з книги “Боже Царство править” (1963), с. 577

«Організація Об’єднаних Націй насправді є світовою конфедерацією проти Єгови Бога та його відданих Свідків на землі».

Вартова Башта (англ.) 1987 вересень 1 стор. 20

Ще в 1991 році “Вартова Башта” засудила загальновизнане християнство за його участь в Організації Об’єднаних Націй:

«Коли б так зване християнство шукало миру з Ісусом Христом, Царем Єгови, то уникнуло б прийдешньої заливної води. (Порівняйте Луки 19:42-44).

Але воно не зробило цього. Замість примиритися з Ісусом Христом у погоні за миром і безпекою, воно вкрадається в ласку політичних провідників націй цього світу — всупереч біблійній пересторозі, що дружба зо світом є ворожнеча проти Бога (Якова 4:4). Крім того, у 1919 році, воно міцно пропагувало Лігу Націй, як найкраща надія людини на мир. Після 1945 року, воно покладало надію на Організацію Об’єднаних Націй. (Порівняйте Об’явлення 17:3, 11). Як глибоко воно втягнулося в цю організацію?

Недавня книжка показує як глибоко, коли каже: “Не менше як двадцять чотири католицьких організацій є представлені в ООН. Кілька провідників світових релігій відвідували цю міжнародну організацію. Найвидатнішими були візити Його Святості папи Павла VI протягом засідання Генеральної Асамблеї в 1965 році й папи Іоанна-Павла II в 1979. Багато релігій звертаються до неї спеціальним благанням, молитвами, гімнами й месами. Найвидатнішими прикладами цього є католики, унітарії-універсалісти, баптисти і бехаїти”.»

Вартова Башта 1991 15 вересня, стор. 15

Вище було наведено часткову цитату з праці Роберта Мюллера “Нове Буття, що формує глобальну духовність” (1982), розділ 6. У попередньому реченні говорилося:

«Всі основні світові релігії акредитовані при Організації Об’єднаних Націй як недержавні організації. Наприклад, в ООН представлено не менше двадцяти чотирьох католицьких організацій.»

Нове Буття, що формує глобальну духовність“, розділ 6, Роберт Мюллер, 1982 р.

Це показує, що Вартова Башта засуджувала Церкви за акредитацію як недержавні організації (НДО) менш ніж за 12 місяців до подання своєї власної заявки до ООН та початку щотижневих візитів до її бібліотеки та громадських засідань.

Зміна тону

Коли Ліга Націй лише була створена, Вартова Башта хвалила і підтримувала її достоїнства.

«Ми не можемо не захоплюватися високими принципами, які втілює Ліга Націй… Воістину це ідеалістично, і відтворює в невеликих масштабах те, що Бог передбачив здійснити після цього великого часу лиха.»

Вартова Башта (англ.) 1919 15 лютого стор. 51

Згодом Вартова башта стала публічно та регулярно засуджувати Лігу Націй та Організацію Об’єднаних Націй, називаючи її богохульною та ідолопоклонницькою організацією та називаючи її червоною дикою звіриною з Об’явлення.

«Дійсно, 138 членів Організації Об’єднаних Націй знають, що християнські Свідки Єгови не є ні частиною загальновизнаного християнства, ні частиною блудного Вавилону Великого в цілому. Вони знають, що свідки Єгови не брали участі в брудній політиці цього світу і не намагалися осідлати символічну дику звірину червоного кольору, що має сім голів і десять рогів.»

Вже близько визволення людства від світового горя! (англ.) (1975) сс.339-340

«Людські уряди задумали сформувати найбільш зухвалу і нахабну змову проти божественного правління, яка коли-небудь існувала. (Порівняйте Ісаї 8:11-13). Вони зробили це не один раз, а двічі, створивши спочатку Лігу Націй, а потім Організацію Об’єднаних Націй.»

Пробудись! (англ.)1990 8 грудня с.24

Виглядало досить дивно, коли в 1990-х роках написали низку компліментарних статей, що схвалювали роботу Організації Об’єднаних Націй.

«передмова до Статуту Організації Об’єднаних Націй виражає ці благородні цілі: Ми, народи Об’єднаних Націй, сповнені рішучості позбавити прийдешні покоління нещасть війни, яка двічі в нашому житті принесла людству невимовне горе, … і [бажаючи] об’єднати наші сили для підтримки міжнародного миру й безпеки, … вирішили об’ єднати наші зусилля для досягнення цих цілей.

Чи досягла ООН цих цілей? Чи вона об’єднала сили народів та підтримала мир та безпеку? Ні, поки що ні, хоча ООН щиро намагалася стати значно кращим засобом для цього, ніж Ліга Націй.

Свідки Єгови твердо вірять, що Організація Об’єднаних Націй зіграє велику роль у світових подіях найближчим часом. Без сумніву, ці події будуть дуже захоплюючими. І результати матимуть далекосяжний вплив на ваше життя. Ми закликаємо вас звернутися до Свідків Єгови у вашій місцевості за докладнішою інформацією з цього приводу. Біблія чітко окреслює картину, яка показує, що Організація Об’єднаних Націй незабаром отримає владу та повноваження. Потім ООН зробить деякі надзвичайно вражаючі речі, які цілком можуть вас здивувати. І ви з захопленням дізнаєтесь, що ось-ось наступить ще кращий порядок, який обов’язково принесе вічний мир і безпеку!»


Пробудись! (англ.)1991 8 вересня, с.10

«”МИ, НАРОДИ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ, ПОСТАНОВИЛИ зберегти наступні покоління від лиха війни, котра двічі за нашого життя приносила горе людству, і підтвердити віру в основні права людини, в гідність і цінність людської особи і в рівноправність чоловіків і жінок та народів, великих і малих…”(Преамбула до Статуту Організації Об’єднаних Націй).

У ЖОВТНІ, 24 числа, 1995 року відзначається 50 років з дня створення Організації Об’єднаних Націй. Усім 185 сьогоднішнім державам-членам доручено виконувати основні принципи і цілі її статуту: підтримувати міжнародний мир і безпеку; придушувати акти агресії, котрі становлять загрозу загальному мирові; розвивати дружні відносини між націями; захищати основні свободи усіх народів, незалежно від раси, статі, мови або релігії, і здійснювати міжнародне співробітництво у вирішенні проблем економічного, соціального і культурного характеру.

Протягом 50 років Організація Об’єднаних Націй докладала помітних зусиль для підтримки миру і безпеки у світі. Припускають, що це відвернуло третю світову війну і повторне масове знищення людського життя атомними бомбами. Організація Об’єднаних Націй забезпечила мільйони дітей їжею і ліками. Вона сприяла поліпшенню здоров’я у багатьох країнах, забезпечувала, окрім іншого, питною водою й імунізацією проти небезпечних захворювань. Мільйони біженців отримали гуманітарну допомогу.

На відзнаку досягнень Організації Об’єднаних Націй вона була п’ять разів нагороджена Нобелівською премією. Однак кричуща реальність життя показує, що ми все ще не живемо у світі без війни.

У біблійних пророцтвах людські уряди часто символізуються дикими звірами (Даниїла 7:6, 12, 23; 8:20—22). Тому десятиріччями журнал «Вартова башта» пояснював, що звірина з Об’явлення 13-го і 17-го розділів є нинішніми урядами світу. До них належить Організація Об’єднаних Націй, котра зображена в 17-му розділі Об’явлення багряною звіриною із сімома головами і десятьма рогами.

Однак біблійна позиція ні в якому разі не заохочує неповагу до урядів або їхніх службовців. Біблія чітко говорить: “Нехай кожна людина кориться вищій владі, бо немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога. Тому той, хто противиться владі, противиться Божій постанові; а ті, хто противиться, самі візьмуть осуд на себе” (Римлян 13:1, 2).

Згідно з цим Свідки Єгови тримаються суворого політичного нейтралітету і не втручаються у справи людських урядів. Вони ніколи не підбурюють до революцій і не беруть участі в актах громадянської непокори. Натомість вони визнають, що потрібен якийсь уряд для дотримання закону і порядку у людському суспільстві (Римлян 13:1—7; Тита 3:1).

Свідки Єгови дивляться на Організацію Об’єднаних Націй, як і на усі інші уряди світу. Вони визнають, що Організація Об’єднаних Націй існує з дозволу Бога. У згоді з Біблією Свідки Єгови віддають належну повагу всім урядам і коряться їм доти, доки така покора не вимагає від них грішити проти Бога (Дії 5:29).»

Вартова Башта 1 жовтня 1995 сс. 3,7

У 1998 році в Пробудись! обговорювалася тема прав людини, де Організації Об’єднаних Націй було присвячено ряд сторінок.

«П’ЯТДЕСЯТ років тому вже немолода лагідна жінка піднесла свій голос, і світ прислухався. Це сталося в Парижі 10 грудня 1948 року. Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй зібралась у недавно побудованому палаці Шайо, і саме тоді голова Комісії ООН з прав людини піднялась, щоб виступити з промовою. Елеонора Рузвельт — висока жінка, яка була вдовою колишнього президента США Франкліна Д. Рузвельта,— твердим голосом сказала усім присутнім: “Сьогодні ми стоїмо на порозі видатної події в історії Організації Об’єднаних Націй і всього людства; ця подія — прийняття Генеральною Асамблеєю Загальної декларації прав людини”. … З часу прийняття Загальної декларації прав людини, вона була перекладена більш ніж 200 мовами й увійшла в конституції багатьох країн. Проте сьогодні деякі лідери вважають, що її треба змінити. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан не погоджується з цим. Один службовець ООН цитує слова Генерального секретаря: “Як немає потреби переписувати Біблію чи Коран, так само непотрібно змінювати Декларацію. Змінювати слід не текст Загальної декларації прав людини, а поведінку її послідовників”.»

Пробудись! 1998, 22 листопада, сс. 3, 5

Веб-сайт Організації Об’єднаних Націй посилався на цей випуск Пробудись! www.unhchr.ch/udhr/materials/articles.htm (архівна копія за 3 березня 2009), що дає вагомі підстави вважати цей матеріал однією зі статей, яку Вартова башта надіслала Організації Об’єднаних Націй в рамках виконання вимоги про щорічну звітність. Хоча ця сторінка УВКПЛ ООН більше не існує, її архівну копію можна побачити на web.archive.org.

Пробудись! за 8 грудня 2000 року присвятив кілька сторінок обговоренню добрих зусиль Організації Об’єднаних Націй, також Пробудись за 22 липня 2001 року обговорював переваги волонтерства для Організації Об’єднаних Націй, і її потребу в більшій кількості волонтерів.

Зміна тону щодо Організації Об’єднаних Націй протягом 1990-х років зручно збігається в часі з вимогою до афілійованих НДО ООН публічно підтримувати її Хартію.

Використання Вартовою Баштою Організації Об’єднаних Націй

Хоча Вартова Башта засуджує Організацію Об’єднаних Націй як “конфедерацію проти Єгови”, вона не стримується від використання Організації Об’єднаних Націй, коли їм це зручно. Користування їхньою бібліотекою є лише одним таким прикладом.

У буклеті “Місія в Африці” 1997 року (англ., PDF) (посилання не працює), Вартова Башта обговорює, як вони скористалися літаками Організації Об’єднаних Націй для розподілу допомоги Свідкам Єгови в регіоні. На сторінці 9 написано:

«Найкращий вид подорожі, якщо не єдиний, – це подорож літаком. Часто ми користувалися літаками Верховного комісара ООН у справах біженців».

Буклет “Місія в Африці” (англ.), с.9

Сумнівне виправдання

У 2001 році британська Guardian опублікувала вступну статтю, яка розкрила залучення Вартової Башти в Організацію Об’єднаних Націй, яка шокувала багатьох Свідків Єгови. Через два дні Товариство Вартової Башти припинило своє членство в ООН, виказавши таким чином свою провину. Вартова Башта продовжувала публікувати інформацію на виправдання своїх дій, з аргументацією, що простягалась від недоречної, аж до цілковито нечесної.

У листі до філіалів, членство [в ООН] пояснювалось як вимога відділу досліджень Вартової башти, що потребував доступу до бібліотеки Організації Об’єднаних Націй, стверджуючи, що в 1991 році стало необхідним зареєструватися як НДО, щоб продовжити цей доступ. Вони також стверджували, що припинили членство, побачивши зміну “критеріїв асоціації для недержавних організацій”, які було змінено. Аналогічний лист було надіслано в The Guardian.

Лист до філіалів щодо асоціації з ООН
Відповідь філіалу Свідків Єгови в Україні щодо асоціації з ООН (див. також 2 частину листа)

Лист до The Guardian та до філіалів є достатньо неправдивим, як пояснив The Guardian представник ООН Пол Гілліс (Paul Gillies).

Не відбувалось жодних змін, які вимагали б від НДО стати асоційованою організацією для отримання бібліотечної картки. У світі існує понад 400 бібліотек ООН, користування якими є відкритим для кожного. З 1946 року ці бібліотеки мали однакові правила доступу, і ці вимоги не мінялись в 1991 році.

«З 1946 року Бібліотека імені Дага Хаммаршельда Секретаріату Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку організовує розповсюдження документів та публікацій Організації Об’єднаних Націй серед користувачів по всьому світу через свою депозитарну бібліотечну систему. В даний час існує понад 400 депозитарних бібліотек у більш ніж 140 країнах, які зберігають матеріали Організації Об’єднаних Націй з дати призначення депозитарієм до теперішнього часу. Широка громадськість може безкоштовно ознайомитися з матеріалом у будь-якій бібліотеці-депозитарії.»

www.un.org/Depts/dhl/deplib/deplibsystem.htm (архівна копія веб-сторінки за 7 лютого 2004)

Свідки, які пишуть до Організації Об’єднаних Націй для отримання роз’яснень щодо доступу до бібліотеки, отримали відповіді, такі як наступний лист. Цей лист пояснює, що статус НДО не потрібен для доступу до бібліотеки.

Ще важливішим є те, що не було змін у правилі, згідно з яким НДО повинна погодитися «підтримувати» ідеали Організації Об’єднаних Націй. Про це йдеться в наступному листі запитувачу в 2002 році, а також у прес-релізі від 1992 року.

Навіть якщо це правда, що доступ до бібліотеки ООН вимагає стати афілійованою громадською організацією, Товариство чітко дало зрозуміти своїм послідовникам, що членство в політичній організації ніколи не є виправданим і, безумовно, доступ до бібліотеки є найслабшим виправданням.

Виправдання Вартової башти не є задовільним з багатьох точок зору:

 • Доступ до бібліотеки не є прийнятною причиною для порушення власних правил
 • ООН не вимагає приєднуватися, щоб мати доступ до бібліотеки
 • Змін у процесі подання заявок конкретно в 1991 році не відбувалося.
 • Вартова Башта повинна була подавати щорічні заявки між 1992 і 2001 роками.
 • Асоціацію з ООН відкликали лише через розголос у ЗМІ. Якщо Свідок зізнається в гріху лише після того, як цей гріх стане відомим широкому загалу, є велика ймовірність того, що старійшини не побачать у такому зізнанні ознак покаяння.
 • Якщо Свідка можуть виключити через його членство в політичній організації, той самий стандарт повинен застосовуватися і до Товариства Вартової Башти.

Що в дійсності стало причиною того, що Товариство Вартової Башти пов’язало себе з Організацією Об’єднаних Націй? Без чесної заяви від Вартової Башти ми можемо лише робити припущення, хоча, швидше за все, це було зроблено для того, щоб отримати політичну підтримку для укріплення прав Вартової Башти в країнах, де вона знаходиться під забороною. Це пояснили в інтерв`ю відразу після статті в The Guardian. Представник Вартової Башти в Португалії заявив, що реєстрація в Організації Об’єднаних Націй має допомогти отримати визнання в країнах, що розвиваються. В інтерв’ю газеті в суботу 20 жовтня 2001 року, португальський представник Вартової Башти заявив:

«”Реєстрація в якості неурядової організації була проведена лише заради того, щоб ми могли надавати гуманітарну допомогу та захищати права людини в різних країнах світу”, – сказав (газеті – перекл.) “PUBLICO” Педру Кандея, представник Асоціації свідків Єгови в Португалії. У Португалії, однак, відміна від реєстрації ще не відома офіційно А[соціації] с[відків] Є[гови], яка представляє майже 50 000 віруючих.

Представник сказав, що релігійна група, до якої він належить, відіграла “важливу роль” у допомозі населенню таких країн, як Ангола, Боснія, Грузія, Руанда та в інших африканських та латиноамериканських країнах. “Відносини з цими країнами були складними, і тому необхідно було зареєструвати” Т[овариство] В[артової] Б[ашти] в Організації Об’єднаних Націй. Але цей реєстр, за його словами, не скомпрометував Свідків Єгови щодо “будь-якої політичної участі” в ООН».

(jornal.publico.pt/2001/10/20/Sociedade/S05.html – архівна копія за 24 червня 2010 року – переклад з Google Translate)

Лише через 2 дні після цього інтерв’ю Вартова Башта змінила свою офіційну позицію, випустивши 22 жовтня лист, який суперечить вищеподаним поясненням і стверджує, що вона подала заявку лише заради доступу до бібліотеки.

Стан справ з 1990 року

У період з 1990 по 2010 рік значно зменшилась кількість посилань на Організацію Об’єднаних Націй в журналі Вартова Башта.

Ще більш помітним є зменшення кількості згадувань Організації Об’єднаних Націй разом з терміном “дикий звір” у Вартовій Башті.

Кількість посилань на Організацію Об’єднаних Націй в Пробудись залишалася відносно незмінною протягом цих чотирьох десятиліть, але посилання в Пробудись стосуються майже виключно світових обставин та прав людини, а не біблійного пророцтва та Звіра.

Зміна тенденції у бік зображення Організації Об’єднаних Націй в позитивному світлі можна розуміти як спробу Вартової Башти отримати політичне визнання. Як показано у статті “Watchtower’s Political Involvement“, Вартова Башта бере активну участь у тих сферах політики, які просувають її політичні свободи.

Висновки

Барбара Андерсон працювала у письменницькому відділі в 1992 році, коли Чіро Аулічіно2 сказав їй, що він поїде в Організацію Об’єднаних Націй в середу пообіді, щоб забрати матеріал для письменницького відділу і відвідати засідання, на яке потрібен спеціальний пропуск. Також повідомлялося, що Чіро був автором серії статей у Пробудись! від 8 вересня 1991 року. Членам Керівного Органу було відомо про асоціацію, оскільки члени Письменницького Комітету в той час – Баррі, Барр і Кляйн – затвердили статті про Організацію Об’єднаних Націй. Ярачу також мало б бути це відомо, оскільки Роберт Джонсон, чий підпис з’являється на бланках акредитації, був підзвітним Ярачу в відділі служіння. На сторінці 244 каталогу громадських організацій за 1993-й рік Баррі вказаний представником Вартової Башти, Чіро – головним представником та Джонсон – альтернативним представником. (див. Ciro Courts the United Nations – архів за 11 жовтня 2011)

У 1960-х роках Керівний Орган ухвалив, що малавійські свідки не повинні отримувати політичну картку в однопартійній державі. Це призвело до багатьох тисяч смертей, зґвалтувань і переміщень невинних Свідків між 1963 і 1992 роками. (Щорічник 1999 р., стор. 149-223) Хоча ці жорстокості чинилися з тими, хто слідував правилам Вартової Башти, її штаб-квартира проігнорувала ті самі інструкції, політично пов’язавшись з Організацією Об’єднаних Націй. Лідери Вартової Башти вільно використовують свою владу, щоб виключати зі збору своїх послідовників за асоціювання з організаціями, які діють всупереч принципам Вартової Башти, або за роботу на такі організації, і хвалять послідовників, які гинуть, підтримуючи правила Організації. Проте вони порушили власні принципи; заради доступу до бібліотеки. Не було жодних вибачень або визнання помилок, лише послідувала коротка і нечесна спроба виставити цю необережність як виправдану. Чи є щось дивне в тому, що Свідки залишили Організацію, відчуваючи огиду до такого лицемірства?

Примітки

[1] Лист спочатку з’явився на веб-сайті Організації Об’єднаних Націй за адресою un.org/dpi/ngosection/pdfs/watchtower.pdf (архів за 26 січня 2009), а потім за адресою ask.un.org/faq/14501 (архів за 4 березня 2017).

[2] Переглянути 10-хвилинний відеозапис виступу Чіро Аулічіно на обласному конгресі 2007 року, який дає уявлення про погляд Чіро на ситуацію. Він яскраво описує, як Свідки з нетерпінням чекають винищення несвідків у Армагеддоні, коли їх мертві тіла будуть лежати на вулицях, де їх з’їдять хижі птахи.

Рекомендовані посилання

randytv.com/secret/unitednations.htm (архівна копія за 6 травня 2009)

watchtowernews.org/wt_unpressrelease.htm (архів за 20 жовтня 2015)

Jehovah’s Witnesses and the United Nations – How the Watchtower Society fooled millions by Tami Dickerson


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.