Свідки Єгови і переливання крові

Оригінал: Jehovah's Witnesses & Blood Transfusions - Пол Гранді (Paul Grundy)

Права дітей

Батьки зобов’язані піклуватися про своїх дітей, і очікується, що державні органи забиратимуть дитину у тих батьків, які погано поводяться з нею чи загрожують їй. Особливо чутливим питанням є, коли батьки дозволяють релігійним переконанням впливати на піклування про дітей. Якщо Свідок відмовляється від переливання крові своїй дитині в ситуації, коли йдеться про життя або смерть, суди зазвичай виносять рішення проти Свідків і проводять переливання, і це є справедливим.

Публікація Вартової башти «Як кров може врятувати ваше життя?», погоджується, що держава повинна захищати дітей, але стверджує, що в цьому випадку справа є інакшою.

«Безперечно, держава може і навіть повинна втрутитися й захистити нещасну дитину. Однак не важко побачити, що справа виглядає зовсім по-іншому, коли дбайливі батьки просять надати якісну медичну допомогу без використання крові.»

Як кров може врятувати ваше життя?

Переливання крові і зґвалтування

Вартова башта порівнює примусове переливання крові за рішенням суду із зґвалтуванням.

«Це особливо правдиво, оскільки Біблія пов’язує утримання від крові з такими речами, як утримання від блуду. Отже, оскільки християни чинили б опір зґвалтуванню — сексуальному насильству, що опоганює, — то вони протистояли б і переливанню крові за наказом суду — це також є формою нападу на тіло.»

Вартова башта 1980 15 червня стор.23

«Одна сестра відповіла судді, що в такому випадку вона не відповідатиме за те, що є його рішенням. Хоча з однієї точки зору це правильно, суддя зрозумів це так, що оскільки вона не буде нести відповідальність, то він візьме на себе відповідальність за неї. Він наказав провести переливання.

Ви повинні розуміти, що, задаючи ці запитання, дехто зазвичай шукає спосіб, щоб обійти вашу відмову приймати кров. Не дайте їм ненароком такої нагоди! Тож як можна було б уникнути цього непорозуміння? Ви могли б відповісти: “Якщо мене будь-яким чином примушують прийняти кров, для мене це буде те саме, що зґвалтування. Я потерпатиму через емоційні та духовні наслідки цього небажаного нападу на мене до кінця свого життя. Я б усіма силами чинив опір такому втручанню в моє тіло без моєї на це згоди. Я б докладав усіх зусиль, щоб притягнути до відповідальності моїх нападників, як і у випадку зґвалтування.”»

Наше служіння Царству (англ.) 1990 листопад стор.1

Зґвалтування, як правило, супроводжується насильством та травмами, та має довгострокові емоційні наслідки. Переливання крові травмує не більше, ніж решта операції, якщо не брати до уваги релігійно нав’язане Вартовою баштою почуття провини, що така медична процедура зруйнує стосунки людини з Богом і її шанс на вічне життя. У разі примусового переливання це почуття провини є особливо невиправданим, як і твердження, що зґвалтування є «опоганюючим сексуальним насильством». Це почуття повертає нас до заяви Вартової башти, що пов’язує зґвалтування з блудом.

Дозволити дитині померти через релігійні ідеали нічим не відрізняється від інших форм нехтування. Більшість Свідків погодиться, що це неправильно, коли дітям дозволяють помирати через медичні переконання інших релігійних груп, таких як християнська наука (Christian Science) та саєнтологія. Хоча лікування без крові може бути прийнятним, воно не завжди є можливим, наприклад, у випадках невідкладної допомоги чи під час раптової крововтрати. Крім того, лікування немовлят є більш ризикованим через менший об’єм крові.

Коли дитина народжується, у неї немає “вірувань”, їх нав’язують їй батьки. Підраховано, що серед Свідків Єгови, дві третини (вихованих у цій релігії дітей – прим. перекл.) зрештою залишають віру. Чи є прийнятним для батьків ризикувати життям власної дитини через переконання, з якими, згідно зі статистикою, ця дитина навряд чи погодиться, коли досягне дорослого віку?

Дитину-свідка навчають говорити, що примусове переливання крові в суді схоже на зґвалтування.

«Суддя написав: “Д.П. заявила, що всяким способом буде чинити опір переливанню крові. Вона вважала, що переливання крові є таким самим, як гвалтування. Вона просила суд шанувати її вибір і продовжувати лікування [в лікарні] без судового рішення переливати кров.” Християнська наука виявилася дуже корисною в цей важкий час. (Дивіться інформацію в рамках).

Одну 12-літню дівчину лікували від лейкемії. Агентство охорони дітей подало справу до суду, щоб примусово перелити їй кров. Суддя зробив такий висновок: “Л. засвідчила перед цим судом ясно й відверто, що коли б старалися переливати їй кров, то вона буде щосили протистояти цьому лікуванню. Вона сказала, і я вірю їй, що буде верещати, боротися і висмикуватиме приладдя впорскування зі своєї руки, й буде старатися знищити кров у мішечку над її ліжком. Я не дам наказу, щоб піддати цю дитину такому важкому випробуванню… Це лікування, запропоноване лікарнею, застосовується до хвороби тільки в фізичному розумінні. Воно не відповідає її емоційним потребам і релігійним переконанням.”»

Статті для вивчення (br-1) з 15 червня по 15 липня 1991 стор.12

Таке твердження є емоційно переконливим, коли його висловлює дитина, але неповнолітній, який піддавався впродовж життя односторонній ідоктринації щодо крові, не в змозі прийняти зважене рішення щодо такого складного предмету. Дитина багато разів чула інформацію про те, що переливання крові є небезпечним і образливим для Єгови. Деякі Свідки Єгови під час їхнього сімейного вивчення розігрують сценки зі своїми дітьми, як їм діяти в надзвичайних ситуаціях, у яких може знадобитися переливання крові, як описувалося в електронному листі, який я отримав від читача.

«Мене навчали настільки, що мій тато під час сімейного біблійного вивчення влаштовував рольові ігри, в яких я лежав на підлозі, прикидаючись, ніби потрапив в автомобільну аварію, а він грав роль лікаря, і ми тренувалися, що я б сказав у такій ситуації, коли б на мене тиснули, щоб я прийняв переливання крові. Я знаю, він відчував, що чинив правильно, але я такий щасливий, що пробудився і дізнався, наскільки безглуздим був цей пожиттєвий страх і наскільки він насправді небіблійний, якщо взяти до уваги вчення Ісуса про те, що життя є важливішим за закон».

Лист читача

Обговорюючи свою позицію на більш публічному форумі, керівництво Вартової башти визнає, що воно не буде боротися проти порятунку дітей за допомогою переливання крові, у випадках, коли йдеться про життя або смерть. Товариство Вартової Башти визнало перед австралійськомим парламентом, що приймає закон, який забирає дітей Свідків у їхніх батьків у таких ситуаціях.

«Сенатор Шахт: Я розумію. Я лише хочу зараз звернутись до добре задокументованого випадку щодо вашої точки зору про дітей та скарги на те, що у нас є закони в Австралії в усіх штатах, які надають лікарям право відміняти рішення батьків.
Містер Тул : У наших рекомендаціях ми не говоримо, що цей закон не повинен існувати.Ми сказали, що цілком можуть виникнути обставини, коли це стане абсолютним питанням життя або смерті. Ми сказали, що в цих умовах закон мав би бути сформульований так. У його нинішньому вигляді закон не сформульований таким чином, і він дозволяє вторгнення в сім’ю та скасування правил цієї сім’ї за обставин, які насправді цього зовсім не вимагають.»

АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ, Офіційний комітет Хансард, ОБʼЄДНАНИЙ КОМІТЕТ ЗАКОРДОННИХ СПРАВ, ОБОРОНИ ТА ТОРГІВЛІ, Посилання: Australia’s efforts to promote and protect freedom of religion and belief FRIDAY, 15 OCTOBER 1999, згідно з опублікованим на aph.gov.au станом на 27 травня 2006 року

Так само у 1999 році представник Вартової башти заявив: «Батьків не просять давати згоду на використання крові, але закликають поважати положення закону.» (Malyon, Transfusion-free treatment of Jehovah’s Witnesses: respecting the autonomous patient’s rights, Journal of Medical Ethics, 1998; 24:302-307)

Неможливо спитати в дітей, яких принесли в жертву заради своєї релігії, яка їх думка про смерть в якості мученика. Проте можна з’ясувати, як почуваються діти, що пережили переливання крові, після того, як ухвала суду примусила їх до цього. Такий випадок стався з Керолін Айві, яка народилася передчасно у батьків Свідків Єгови, 31 серпня 1975 року і важила всього 2 фунти. Лікарі визначили, що для порятунку життя їй та її сестрі-близнючці необхідне переливання крові, і молодий адвокат невтомно працював над тим, щоб ці близнята отримали потрібне їм лікування. Джулія не вижила, проте Керолін залишилась живою. Історія продовжується через три десятиліття після цього.

«Адвокат Джоел Коен з Пенсаколи просто переглядав свою електронну пошту, коли йому в очі кинулося речення: “Ви врятували мені життя, коли я була дитиною”. “У мене піднялося дибки волосся”, — сказав він.

Лист надійшов від Керолін Айві Еванс, 36-річної жінки з Огайо, яка могла б померти немовлям, якби не юридичні зусилля Коена.

Для Керолін Айві Еванс, яка зараз є заміжньою і живе в штаті Огайо, електронний лист Коену був частиною пошуку її власної ідентичності.

“Зараз мені 36 і я є матір’ю чотирьох дітей”, – написала вона в електронному листі до газети “Новини Пенсаколи” щодо цієї історії. “Протягом багатьох років я думала над тим, що сталося зі мною та моєю сестрою-близнючкою. Я почала пошуки в Інтернеті півроку тому і була дуже здивована, наскільки великою насправді виявилася ця історія. … Тому я зв’язалась з містером Коеном (щоб подякувати йому) за те, що він врятував мені життя. Якби містер Коен не воював за мене, мене б сьогодні не існувало! У мене виступили сльози від того, що він докладав таких великих зусиль.»

content.usatoday.com 27 березня 2012 року

Викликають почуття скорботи роздуми про дітей, які не отримали такого шансу і були принесені в жертву через помилкову вірою їхніх батьків. Не применшуючи вияв сили та перенесені страждання батьків Свідків Єгови у цій жахливо травмуючій ситуації, з якою вони зіткнулися, але незалежно від того, наскільки вони були щирими, важко не порівняти це з засудженням дитячих жертв, яке містить Біблія.

«Народ Юди … позводили священні узвишшя … щоб спалювати там своїх синів і дочок. Я ж цього не наказував, таке навіть на думку мені не спадало.»

Єремії 7:30,31

«… залили це місце кров’ю невинних людей. Вони позводили священні узвишшя Ваа́лу, щоб спалювати своїх синів як цілопалення для нього. Я ж цього не наказував і не говорив, таке навіть на думку мені не спадало!»

Єремії 19:5

Не менш трагічними є переживання батьків, які через кров втрачають не лише дітей, а й всю родину. Дочка Лоуренса Хьюза Бетані померла після того, як відмовилася від крові. Протягом цього часу Лоуренс зрозумів, що позиція Вартової башти щодо крові не є християнською, але тоді вже було надто пізно для порятунку його дочки. Тепер його дружина та інші діти не контактують з ним, оскільки ситуація змусила його переосмислити свою віру в те, чи Вартова башта є керованою Богом.

Мені прислали подібну історію електронною поштою.

«У мене є тітка в Квінсленді. Вона була Свідком Єгови, поки її старша донька не постраждала в дорожньо-транспортній пригоді. Вона померла через масивну кровотечу. Вони не перелили їй кров. Це розбило її шлюб, в кінцевому підсумку вона покинула організацію і втратила своїх двох інших дочок через уникання».

Лист

Див. також Моя дитина померла

Як батько, я не можу уявити більшої особистої трагедії. Сумно, що більшість Свідків Єгови належним чином не досліджуватимуть це питання, поки не стане занадто пізно.

Погляд медичної спільноти

Загалом, лікарям рекомендується дотримуватись побажань своїх пацієнтів, і багато хто буде поважати позицію, яку Свідок Єгови займає через свої переконання. Лікарі діють в інтересах своїх пацієнтів і визнають, що з кров’ю пов’язані ризики і уникатимуть їх там, де це можливо.

«Альтернативи переливанню крові

Оскільки переливання крові пов’язані з ризиками та через те, що постачання крові є обмеженим, лікарі намагаються не робити переливання, коли це можливо. У деяких випадках можуть бути доступні альтернативи переливанню крові. Розширювачі об ‘єму: коли пацієнт втратив багато рідини тіла, але йому не потрібні еритроцити або інші специфічні компоненти крові, можуть бути призначені розширювачі об’ єму для запобігання або лікування шоку, спричиненого втратою рідини. Найпоширенішими розширювачами об’єму є звичайний сольовий розчин (солона вода) та лактатний розчин Рінгера (фізіологічний розчин з додатковими хімічними речовинами). Інші розширювачі об ‘єму включають альбумін, гідроксиетилкрохмаль (HES), декстран та фракції очищеного білка (PPF).»

cancer.org (станом на 28 лютого 2006 року)

Однак іноді кров вважається необхідною для виживання, і навіть якщо Свідок може поставити під сумнів етичність медичної спільноти, 3 він не повинен ігнорувати, що лікар має фінансовий стимул діяти таким чином, щоб забезпечувати пацієнтам найкращі шанси на виживання. Збільшення вартості страхування від судових позовів має наслідком те, що лікарі переливають кров, оскільки вони вважають, що це збільшує шанси людини на виживання. Протилежна думка базується на дезінформації, що представлена в публікаціях Вартової башти (як показано в праці «Jehovah’s Witnesses, Blood Transfusions, and the Tort of Misrepresentation» by Kerry Louderback-Wood)

Станом на 2010 рік не існує альтернатив еритроцитам; вони все ще залишаються єдиним відомим засобом, з допомогою якого організм може успішно переносити кисень. Завдяки прогресу медичних досліджень, зменшилася необхідність переливання цільної крові заради збереження життя, але все ще існують ситуації, коли переливання крові залишається єдиним вибором.

rsc.org (6 червня 2010 року) вказали, що «замінники крові людини розробляються з 1980-х років. Але, через поєднання наукових і політичних причин, наразі немає жодного на ринку ні в Європі, ні в США. … Дослідження, проведене Чарльзом Натансоном, старшим науковим співробітником Національного інституту охорони здоров’я США, виявило триразове підвищення ризику серцевих нападів у пацієнтів, які отримували замінники, порівняно з контрольною групою, яка отримувала донорську кров». Натисніть, щоб переглянути PDF-файл повної статті. Якби переливання цільної крові було просто непотрібним, не докладалося б стільки зусиль, щоб знайти її замінник.

Канадський Департамент анестезії робить кілька важливих спостережень у навчальному модулі під назвою «Переливання крові та пацієнт – Свідок Єгови»:

«Не виключено, що наслідки відмови від переливання крові були менш небезпечними, ніж це передбачали багато медиків. Досвід ведення пацієнтів Свідків Єгови кинув виклик більш раннім загальноприйнятим уявленням щодо трансфузійної терапії.»

anesthesia.utoronto.ca (01.11.2005)

Однак стаття чітко показує, що позиція Свідка часом може призвести до втрати життя, високих фінансових витрат і є нелогічною. Там зазначено, що відмова від переливання крові «може призвести до складної дилеми для лікарів, оскільки рутинне, безпечне та потенційно рятівне медичне втручання є неприйнятним для пацієнта». (www.anesthesia.utoronto.ca/English/An-Introduction.html)

Багато лікарів розуміють, що правила Вартової башти щодо процедур, пов’язаних з кров’ю, є непослідовними;

Один лікар пише про пацієнтку Свідка Єгови, яка розробила цікавий план захисту свого життя, у разі необхідності переливання крові:

«”Я хочу, – сказала вона, – Я хочу, щоб моя двоюрідна сестра була моїм представником.” Її двоюрідна сестра не була Свідком Єгови. У випадку, якщо б пацієнтка втратила свідомість, вона хотіла, щоб її двоюрідна сестра зробила вибір. Вона була дуже точною: її двоюрідна сестра не була її довіреною особою у сфері охорони здоров’я. Довірена особа з питань охорони здоров’я, більш звичне юридичне поняття, призначила б представника, який повинен приймати ті рішення, які пацієнт прийняв би сам, якби він міг це зробити. Але, ні – вона передала двоюрідній сестрі право прийняття рішень за її власним бажанням, в час її нездатності говорити, а не її власних рішень. Її команді здалося, що вона дуже чітко обрала когось, хто не є Свідком Єгови, когось, хто не зробить вибір Свідка Єгови. Того, хто дозволив би нам врятувати їй життя.»

slate.com 27 червня 2013 р.

Багато лікарів здивовані складнощами, пов’язаними з розмежуванням між прийнятним і неприйнятним лікуванням для пацієнтів, що є Свідками Єгови. О. Мурамото зазначає:

«Для лікарів, які лікують Свідків Єгови, одним з найбільш незрозумілих аспектів є те, що вони, насправді, приймають багато методів лікування, пов’язаних з кров’ю, незважаючи на свою віру в повне утримання від крові. Оскільки цей біблійний закон, як кажуть, є абсолютним, незрозуміло, чому Товариство Вартової Башти не навчає своїх послідовників просто відмовлятися від будь-якого медичного використання крові.»

Muramoto O. Recent developments in medical care of Jehovah’s Witnesses. West J Med 1999

Лікування пацієнта безкровними операціями також може призвести до значно більших витрат на лікування:

«Важливо пам ‘ятати, що такі надзвичайні випадки лікування іноді можуть спричинити дуже високі фінансові витрати. Розглянемо, наприклад, випадок 67-річного Свідка Єгови, який пережив невідкладну операцію через протікання черевної аневризми аорти, незважаючи на те, що післяопераційна концентрація гемоглобіну становила лише 30 г/л [31]. Протягом 14 тижнів інтенсивної терапії в лікарні йому давали повне парентеральне харчування, внутрішньовенно вводили залізо, фолієву кислоту та підшкірно епоетин альфа для допомоги у виробленні гемоглобіну. Таке надзвичайне витрачання ресурсів, щоб уникнути переливання крові, спонукало одного лікаря, який працює в Африці, зробити наступні коментарі: “Таке перебування [на лікуванні] легко мало обійтись у шестизначну суму. Тут, в Уганді, за 250 000 ми можемо лікувати 25 000 амбулаторних пацієнтів і 7 000 стаціонарних пацієнтів, провести понад 1000 пологів і зробити 1500 операцій. Ми проводимо програму громадського здоров’я для 500 000 людей. Витрати, понесені цим одним пацієнтом, могли б забезпечувати наше відділення протягом цілого року. Чи настане час, коли з релігійної групи стягуватимуться витрати на підтримання життя своїх членів?”»

anesthesia.utoronto.ca

Крім того, в навчальному посібнику зазначається готовність Свідків Єгови використовувати компоненти крові, тоді як самі вони не бажають здавати кров. Стаття закінчується твердженням, що, оскільки Вартова Башта відмінила заборону на вакцинацію та пересадку органів, можна сподіватися, що протидія переливанню крові також з часом буде скасована.

Висновок

Як кров може врятувати ваше життя? с.7 (англ.) говорить: «Ви маєте обов’язок перед самим собою, ознайомитись з фактами, щоб зробити обґрунтований вибір щодо крові.» Більшості Свідків Єгови відомо лише про одну сторону цього питання, вони мало знають про принципи, викладені в цій статті. Інформація, яку надає Вартова Башта, є упередженою та вводить в оману. Є безліч перебільшень, таких як твердження:

«Жодна людина, об’єктивно розглянувши факти, не може заперечити того, що переливання крові несе з собою великий ризик.»

Як кров може врятувати ваше життя?

При переливанні крові нема “великого ризику”, і, як правило, лікар буде проводити переливання, оскільки такий ризик оцінюється як нижчий, ніж ризик через відсутність переливання.

Біблія чітко наголошує на повазі до життя. У Матвія 12:11 Ісус показав, що важливіше врятувати життя тварини, ніж слідувати Мойсеєвому Закону. Наскільки важливішим є порятунок життя людини, ніж дотримання закону про переливання крові, – правила, яке організація Вартової Башти не вводила до 1945 року.

Християнські вчені розуміють, що Мойсеєвому Закону було покладено край після смерті Ісуса і що вірш Дії 15 застосовувався лише до змішаних зборів, які складалися з колишніх юдеїв та язичників. Рассел і перші Свідки Єгови визнавали це протягом майже половини всієї історії Товариства Вартової Башти. Свідки Єгови в теперішній час неправильно використовують вірш Дії 15, щоб стверджувати, що сучасні християни не повинні приймати кров, а потім неправильно застосовують Закон Мойсея для визначення чітких деталей у своєму вченні про кров.

Через різноманітність стандартів, які Товариство Вартової Башти застосовувало протягом багатьох років щодо крові, щеплень, трансплантації та інших медичних процедур, особа має право запитати:

«Чи спрямовує Єгова Товариство Вартової Башти у встановленні медичних вказівок?»

«Мені довелося зробити важкий вибір, між тим щоб померти або прийняти кров минулої осені, і я вибрав кров. Щодо цієї справи Комітет зі зв’язку з лікарнями не міг запропонувати життєздатного вирішення. Знадобилося зробити 16 екстрених переливань, щоб врятувати мене. Очевидно, коли я говорив зі старійшинами, це було підставою, щоб визначити, чи це було моєю слабкістю, чи зіпсутістю, і тому, що я прийняв більше одного [переливання], це визначили як зіпсутість. Я не знаю, чи вони оголосили в Залі царства, що я “більше не Свідок Єгови” … [але] навіть мій дуже дорогий, улюблений найближчий друг більше ніколи не говорив зі мною. Це розбило мені серце.»

З листа

Чи можна сказати, що це Божий Святий Дух скерував Товариство Вартової Башти до цієї суперечливої позиції щодо переливання крові? Дослідження історії цієї доктрини показує, що такого не могло бути. Якби Божий Святий Дух дійсно був силою, що скеровувала до правильного розуміння цього питання, тоді не було б постійних змін та суперечностей.

Це просто дивує, чому Бог чекав 60 років, щоб розкрити таку ключову доктрину, що є розмежуванням, яке відділяє Свідків Єгови від решти світу. Відтинок часу, необхідний для вирішення цього питання, вказує на те, що тут нема нічого спільного зі Святим Духом. Поточний стандарт щодо пролитої крові тепер суперечить розумінню за 1961-й рік, а також теперішньому правилу Вартової Башти щодо утримання від крові.

Послідовники зазнали великої несправедливості, і прикро, що Свідки Єгови готові померти за цю доктрину Вартової Башти, не знаючи її історії. Більшість Свідків, навіть старійшини з Комітетів зв’язку з лікарнями, не знають, що кров спочатку можна було вживати в їжу. Також багато хто не знає про кількість змін у цьому вченні або про те, що 100% крові тепер можна використовувати у вигляді фракцій. Мало хто досі знає, з якої біблійної причини більшість християнських релігій вважають, що закон про кров не застосовується в наш час.

Товариство Вартової Башти знімає з себе юридичну відповідальність з допомогою нещодавніх змін, які роблять багато рішень, пов’язаних з кров’ю, питанням сумління послідовників. Коли я обговорював з активними Свідками відсутність логіки за теперішньою позицією щодо крові, більшість, здається, не змінюють позиції, і є цілком щасливими бути окремими від «світу» у цьому питанні.

Цілком ймовірно, що з часом буде розроблена альтернатива переливанню крові, яка замінить кров у її здатності переносити кисень. Крім того, юридичний тиск може змусити Вартову Башту повернутися до її початкової позиції і знову дозволити переливання крові як прийнятне. У обох випадках питання щодо переливання крові стане давньою неприємністю в історії Вартової Башти. Тим часом, Свідки Єгови продовжуватимуть помирати, приймаючи теперішню доктрину Вартової Башти про кров як Божу волю, і щороку витрачатимуть мільйони доларів з грошей платників податків, вимагаючи дорогих безкровних альтернатив і борючись з медичними установами в суді.

Вчення про кров не було б таким важливим питанням, якби воно просто стосувалося вживання крові в їжу. Однак поширення цього правила на застосування переливання крові в ситуації, пов’язаній з ризиком смерті, закономірно викликало значну критику. Були втрачені життя через слідування правилам щодо крові, щеплень та трансплантації органів, які пізніше були змінені. Дехто все ще залишається позбавленим спілкування через переливання компонентів крові, які тепер вважаються прийнятними. Позбавлення спілкування неслухняних послідовників надзвичайно сильно впливає на їхні життя. Смерті тих послідовників, які послухались правила, є жертвами життям заради Організації. У зв ‘язку з цим на руках Товариства Вартової Башти є провина крові. Іронія полягає в тому, що Божий закон про кров мав виявляти повагу до життя, тоді як постійно змінюваний стандарт Вартової Башти призводить до непотрібних смертей.

Цитата з «Маленьких богів» Террі Пратчета чудово підсумовує це обговорення про кров.

«Я думаю … Ви повинні робити речі, тому що вони правильні. Не тому, що так кажуть боги. Іншим разом вони можуть сказати щось інше.»

Зміни у вченнях Вартової Башти – це постійний процес. Коли для порятунку життя необхідне переливання крові, «правильним» рішенням є дозволити переливання.

Примітки

[1] Вартова башта (англ.) 1968, 1 липня, с.391 Чи істинна ваша релігія? «Чи це дозволяє їсти кров? … Процитовані тут писання показують, що істинна релігія не вчить і не практикує нічого з цього.»

[2] Було б відкриттям знати, скільки з батьків цих дітей досі є Свідками. Зі мною зв ‘язалися батьки, які втратили дитину через відмову від переливання крові, і ця ситуація привела їх до усвідомлення того, що їхня релігія не навчає істини. Важко уявити собі більшу трагедію.

[3] Пробудись 1991 8 жовтня с.3 «Продаж крові — велике крамарство Подумайте, чому люди почувають себе зніяковілими про велике крамарство? Через зажерливість. Наприклад зажерливість у великому крамарстві переконує людей купувати те що їм непотрібне; а ще більш небезпечним є те, що вони підсовують публіці декотрі продукти відомо небезпечні, або коли не хочуть витрачати гроші, щоб зробити їх безпечнішими. Якщо торгівля кров’ю є заплямована зажерливістю, то цим піддає під небезпеку життя мільйонів людей по цілому світі.»

Початково опубліковано у червні 2005 року, останнє оновлення – у червні 2021 року.

Рекомендована література та посилання

Saving my Life with a Blood Transfusion The experience of a teenage Jehovah’s Witness that had a blood transfusion against her families wishes.
Jehovah’s Witnesses, Blood Transfusion, and the Tort of Misrepresentation PDF by Kerry Louderback-Wood
Associated Jehovah’s Witnesses for Reform on Blood
Excerpt from In Search of Christian Freedom (архів за 10 лютого 2008)
Jehovah’s Witnesses: Bulgaria and Blood


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.