Сім часів: Коли були ці 70 років?

Оригінал: When were the 70 years? - Пол Гранді (Paul Grundy)

Вартова башта стверджує, що біблійне пророцтво було б поставлене під сумнів, якщо Єрусалим не впав у 607 р. до н.е. Це не так, і інші християнські спільноти узгоджують 70-річний період з історично точною датою 587 р. до н. е.

Оскільки немає підстав вважати, що Даниїла 4 має два сповнення, то точний початок і кінець сімдесятирічного періоду не мають особливого значення для більшості людей. Однак заради послідовників Вартової башти важливо зрозуміти, як 70 років можна узгодити з датою 587 р. до н.е., продовжуючи при цьому вірити, що біблійні тексти є правдивими.

Кілька авторів Біблії посилаються на 70-річний період, і уважне прочитання показує можливість існування більш ніж одного 70-річного періоду. 70 років можна розглядати в рамках концепції вавилонської чи єврейської хронології. Крім того, немає причин, щоб застосовувати період у 70 років буквально.

Вавилонська хронологія

70 років можна розглядати з точки зору вавилонян, включаючи їхнє панування над народами. Єремії 25 стосується 70-річного періоду як для навколишніх народів, так і для Єрусалиму.

«Уся ця земля обернеться в руїни, стане жахливим видовищем, і ці народи служитимуть вавилонському цареві 70 років. Коли ж мине 70 років, я притягну до відповідальності вавилонського царя і той народ за їхні провини, — промовляє Єгова,— і перетворю халде́йський край на вічну пустку.»

Єремії 25:11-12

Це показує, що 70 років – це весь період, протягом якого вавилоняни завойовували «ці народи», і період васальної залежності від вавилонян. Єремії 25 закінчує 70 років «притягненням до відповідальності вавилонського царя». Вавилоняни панували протягом сімдесяти років відтоді, як завдали поразки Ассирії в 609 р. до н.е., до їхнього падіння в 539 р. до н.е.

Єремії 29:10 з цим узгоджується. У ряді перекладів цей вірш пов’язує завершення 70 років з Вавилоном.

«Ось що говорить Господь: «Коли сповниться сімдесят літ для Вавилону, я прийду до вас і виконаю свою милостиву обіцянку повернути вас у це місце.»

Нова міжнародна версія (англ.) – дивись також ESV, NASB, RSV, ASV і DBY.

Єврейська хронологія

70 років можна розглядати в рамках концепції єврейської хронології. Захарії 1:12, Захарії 7:4-5, 2 Хронік 36:20-23 і Даниїла 9:2 всі згадують про 70-річні періоди.

«у перший рік його правління я, Даниїл, за допомогою книг визначив, скільки років Єрусалим буде спустошений. Згідно зі словом Єгови до пророка Єремії, спустошення мало тривати 70 років.»

Даниїла 9:2

Даниїл, можливо, вказує на період від першого руйнування Єрусалиму в 601 р. до н. е.

В Перекладі нового світу, в Єремії 29:10 йдеться про те, що ізраїльтяни провели 70 років у Вавилоні. Текст вірша 1 говорить, що це включає період часу, коли ізраїльтян було вивезено до Вавилону перед знищенням Єрусалиму. Історики вважають, що це сталося в 605 р. до н. е., коли Даниїл і його товариші були захоплені в полон.

Крім того, 70 років можуть відноситися до періоду часу між знищенням першого храму в 586 р. до н. е. і завершенням другого храму в 515 р. до н. е.. Храм було завершено більше ніж через 20 років після повернення з Вавилону.

Як би там не було, жоден з цих періодів не вказує на 607 р. до н.е., і все ж біблійні пророцтва можуть залишатися правдивими, узгоджуючись з добре підтвердженою світською історією. Прийнявши, що Даниїла 4 не є пророцтвом про час кінця, зникає важливість точності дат початку та завершення цих 70 років.

Символічна хронологія

У єврейському контексті число 70 може використовуватися для позначення повноти або всезагальності. Необов’язково, щоб 70 років спустошення були буквальним проміжком часу. Розгляньмо фрагмент з видання товариства Вартової башти, який проливає світло на те, чому 70-річне спустошення Тиру не було буквальним.

«Ісая пророкує далі: «Станеться в день той, Тир буде забутий на сімдесят літ, як дні панування одного царя» (Ісаї 23:15а) … Він говорить: «Ці народи будуть служити вавилонському цареві сімдесят літ» (Єремії 25:8—17, 22, 27). Щоправда, острівна частина міста Тира не була залежна від Вавилону всі 70 років, оскільки Вавилонська імперія впала 539 року до н. е. Очевидно, 70 років — це період найбільшої могутності Вавилонії, коли її царська династія вихвалялася, що підняла свій престол навіть вище «зір Божих»»

Пророцтво Ісаї — світло для всього людства т. 1 с. 253

Немає жодної причини, чому таке ж міркування не можна було б застосувати до Єрусалиму. Якщо сімдесят років для Тиру не були буквальними 70 роками, то 70 років для Єрусалиму теж нема потреби сприймати буквально. Ця невідповідність між міркуваннями Вартової башти щодо Тиру та Єрусалиму розкриває справжню причину, з якої Вартова башта відкидає 587 р. до н.е. – вона полягає лише в тому, що це підірвало б їх обґрунтування дати 1914 р.


Читайте наступну статтю з серії про Сім Часів: Зміни тлумачення з плином часу


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.