Сім часів: Непослідовна методологія Вартової башти

Оригінал: Inconsistent Watchtower Methodology - Пол Гранді (Paul Grundy)

Існує багато проблем і невідповідностей у тому, як Вартова башта інтерпретує Сім часів. Основна проблема, пов’язана з тим, як Вартова башта отримує 1914 рік, полягає в тому, що Єрусалим не впав у 607 році до нашої ери, як обговорювалося в статті 607 до н. е. чи 587 до н. е.? Однак, навіть якщо припустити, що 607 р. до н.е. є правильним, інтерпретація Вартової башти виявляється хибною з декількох інших причин.

Даниїла 4 не має другого сповнення

Кожне пророцтво в Даниїла мало лише одне сповнення, як видно з наступного списку. Проте Вартова башта стверджує, що Даниїла 4:9-32 повинно мати два сповнення.

  • Даниїла 2: Величезне зображення, що представляє царства
  • Даниїла 4: «Сім часів» відображають незгоди, пережиті Навуходоносором – (і 1914 рік?)
  • Даниїла 5: Напис на стіні, який передвіщає негайне знищення Вавилону
  • Даниїла 7: Чотири звірі — 4 світові сили
  • Даниїла 9: Сімдесят тижнів і Месія
  • Даниїла 11: Царі Півночі та Півдня

Навіщо намагатися нав’язати друге сповнення для Даниїла 4 , якщо всі інші пророцтва з книги Даниїла мали виконатися лише один раз? Сон здійснився на Навуходоносорі. Даниїла 2, обговорює зображення із золотою головою, срібними грудьми тощо, показуючи вавилонському цареві, що за його царством послідують інші царства. Даниїла 3 є частиною послідовності. Навуходоносор будує зображення, яке йому снилося, але цього разу воно золоте з ніг до голови. в Даниїла 4, Навуходоносор протягом семи часів поводиться як звір. Ключовим для цього розділу є кінцева заява, де Навуходоносор визнає, що Бог володіє царствами і що Навуходоносор править лише тому, що Бог дав йому на це право. Кінець історії. Немає підстав для другого сповнення. Також немає ніякої логіки у тому, як «Вартова башта» трактує приниження язичницького царя в якості символічного прообразу приниження Божого народу.

Термін “Часи язичників” не з’являється в Даниїла 4, фактично він взагалі ніде не з’являється в Перекладі Святого Письма «Нового світу»., але його використовує Вартова башта понад 500 разів напротязі 50 років з 1950 по 2002 роки. Вартова башта базує свою основну звістку про царство на пророцтві, якому безпрецедентно приписує друге сповнення, опираючись на термін, який в ньому ніколи не згадується. Легко помітити, що завдяки такому упередженому підходу до тлумачення, Вартова башта інтерпретує Біблію так, ніби в ній говориться те, що вона бажає там прочитати.

Вартова башта стверджує, що Даниїла 4 пророкує про Часи язичницьких народів, період часу коли Єгова не мав правлячого царя. Він продовжувався від кінця Божого правління через євреїв у 607 році до нашої ери, допоки Бог не відновив Своє Царство на небі в 1914 році. Часи язичників – це період у 2520 років між цими подіями.

Тлумачення другого сповнення полягає в наступному:

  • Зрубування дерева символізує знищення Юдейського царства Навуходоносором у 607 р. до н.е.
  • «Сім часів» становлять 2520 днів, або 7 років лише по 360 днів кожен
  • «Принцип», що називається «день за рік», перетворює 2520 днів у 2520 років
  • 2520 років часів язичників закінчилися в 1914 році, це співпадає з початком небесного правління Ісуса

Потрібно значно напружити уяву, щоб дійти висновоку, що Даниїла 4 має вказувати на наш час. Немає жодних ознак щодо другого сповнення, немає згадок про ізраїльтян, і не вживаються терміни «Часи язичників» або «Останні дні». Незважаючи на це, пророцтво про сім часів є центральною опорою вірувань Вартової башти, оскільки це єдине міце Писання, яке вказує на те, що Ісус почав правити саме в 1914 році.

Навіть якщо б Даниїла 4 мало мати друге сповнення, кожен аспект розрахунків «Вартової башти» базується на помилкових уявленнях, що детально розглядаються у цій статті.

606 до н. е. чи 607 до н. е.

Рассел вважав, що сімдесят років закінчилися в 536 році до н. е. Він відрахував 70 років назад до 606 року до н. е. і стверджував, що це є датою зруйнування Єрусалиму і початку Семи часів.

«СІМДЕСЯТЬ РОКІВ СПУСТОШЕННЯ Це приводить нас до періоду спустошення землі, який тривав сімдесят років і закінчився відновленням її народу з Вавилону, в перший рік Кіра, 536 рік до Р. Х. …»

Свитання Тисячоліття, том II – Час наближається (англ.) с.51

«Біблійний доказ є ясним і міцним, тобто що “Часи Поган” – це період 2520 років, від 606 року до н.е. до 1914 року н.е. включно.»

Свитання Тисячоліття, том II – Часи поган (англ.) с.79

При керівництві Рутерфорда продовжували стверджувати, що Єрусалим впав у 606 році до н. е., причому цей рік використовувався як основа для розрахунку 1914 року.

«Здається міцно утвердженим зараз у розумах помазаних, що часи язичників, які почалися в 606 р. до Р. Х.,, закінчилися в 1914 році: …»

Вартова башта (англ.) 1925 1 березня стор.67

Що є правда?, книга, опублікована у 1932 році, автором якої зазначений Рутерфорд;

«Святе Письмо показує, що він повинен чекати до кінця часів язичників, які почалися в 606 році до Р. Х., тривали протягом періоду 2520 років і закінчилися восени 1914 року».

Що є правда? (англ., 1932) с.47

Книга Новий світ, опублікована у 1942 році, все ще використовувала 606 рік до н. е. як дату падіння Єрусалиму.

«Господь Бог використав Навуходоносора, вавилонського царя, як свого виконавця, щоб здійснити повалення. Це було в 606 році до нашої ери, і тоді почалися «сім часів», «часи язичників».

Новий світ (англ., 1942) с.77

Лише в 1943 році, через рік після смерті Рутерфорда, Вартова башта визнала, що її розрахунки про 2520 років були неточними, оскільки вони помилково додали нульовий рік між 1 роком до н.е. і 1 роком н.е. Виправлення цієї помилки означало б, що часи язичників почалися в 1915 році.

Оскільки «Вартова башта» десятиліттями непохитно захищала свої розрахунки щодо хронології знищення Єрусалиму, чому тепер 1915 рік не використовується як початок Останніх днів? Зробивши всі ставки на 1914 рік, лідери Вартової башти разом з тим змінили дату, коли, як вони стверджували, впав Єрусалим, з 606 на 607 рік до н.е. Це вимагало, щоб сімдесят років закінчувалися у 537 році до н. е., а не в 536 році до н. е.

«На щастя (або “волею провидіння”, як інший варіант перекладу – прим. перекл.), ті Дослідники Біблії не звернули уваги, що між роками «до нашої ери» і роками «нашої ери» не було нульового року. Пізніше, коли через глибше дослідження треба було змінити 606 рік до н. е. на 607-й, вони також забрали і нульовий рік, тому передречення і далі вказують на «1914 рік по Р. Х.» (Дивіться книжку «Правда визволить вас», видану Товариством Вартової башти 1943 року, сторінки 224, 225).»

«Об’явлення. Його величний апогей вже близько!» с.105

Такий довільний перехід від 606 до 607 року до н. е. і від 536 до 537 року до н. е. можливий лише тому, що Вартова башта не вважає за потрібне підкріплювати будь-яку з цих дат історичними фактами. Насправді, вони використовують ці дати, незважаючи на вагомі докази проти них, бо 1914-й рік є підгрунтям для їх претендування на обраність Христом того року. Якби Керівний орган визнав, що вони брешуть про те, які події Вартова башта передрікала на 1914 рік, і що 1914 рік не має історичної чи біблійної основи, це підірвало б віру багатьох їхніх послідовників.

Розуміння того, що Вартова башта прийшла до року 607 до н. е., перш ніж отримала дату 537 р. до н. е., допомагає виявити нечесність у наступному твердженні.

«Ця історична інформація є важливою для нас у визначенні початку «призначених часів народів». Оскільки 70 років спустошення Юдеї та Єрусалиму закінчилися в 537 р. до н. е., вони почалися в 607 році до нашої ери».

«Нехай прийде Царство Твоє» (англ.) с.137

Як ми бачимо з попередніх цитувань, 607-му року до нашої ери було нав’язане особливе значення ще до того, як Вартова башта почала говорити, що спустошення було в 537 році до нашої ери, а не навпаки, як мається на увазі в книзі «Нехай прийде Царство Твоє».

Труднощів тому переходові додавало те, що до 1940-х років історики вже довели, що Вавилон впав у 539-му р. до н.е., тому дуже цікаво спостерігати намагання Вартової Башти притягнути ту подію до 537-го р. до н.е, щоб підтримати 607 р. до н.е.

539 р. до н. е. чи 537 р. до н. е.

Товариство Вартової Башти погоджується, що 539 рік до нашої ери є переломним роком в історії. Однак, коли вони змінили дату падіння Вавилону з 536 до н.е. на 539 р. до н.е., то вони лише перенесли кінець 70-річного періоду назад до 537 р. до н.е. Щоб зберегти 607, а отже, і 1914 р., вони вигадали, ніби євреї повернулися на свою батьківщину в 537 р. до н.е.

«Тож до осені 537 року до н. е. юдеї повернулись у Єрусалим, щоб відновити правдиве поклоніння. … Існують переконливі докази,— і більшість вчених з ними погоджуються,— що у 537 році до н. е. євреї вже повернулися з вигнання.»

Вартова башта 1 жовтня 2011 сс.28,31

Вартова башта без вагань робить це необґрунтоване твердження, не надаючи жодних доказів. Невідомо, коли євреї вперше повернулися на батьківщину. Так само можна стверджувати, що перші євреї повернулися в 538 році до нашої ери або в 536 році до нашої ери, як багато хто й робить.

Письменник книги 2 Хронік і письменник книги Ездри стверджують, що Кір звільнив усіх полонених у певний час протягом свого першого року правління. Вавилон впав після початку календарного року, який розпочався 1-го тішрі (27 вересня 539 р. до н. е. за юліанським календарем). Це означає, що його перший рік розпочався або наступного 1 нісана (24 березня 538 р. до н. е.), або 1-го тішрі (17 вересня 538 р. до н. е.). Деякі автори Біблії використовують календар нісан, інші використовують календар тішрі, а свідчення з книги Неемії доводять, що письменник книг Ездри-Неемії використовував календар тішрі.

Книги 2 Хронік і Ездри не згадують, чи був цей указ виданий Кіром на початку його першого року правління, чи наприкінці. Якщо він зробив це 24 березня 538 р. і люди негайно вирушили в 4-місячну подорож, оселилися у своїх містах, а потім пішки пішли до Єрусалиму, вони могли б дістатися туди до 1-го тішрі (17 вересня 538 р. до н. е.). Можливо, Кір видав наказ в самому кінці свого першого року, і, якщо припустити, що його перший рік розпочався в 1-го тішрі 538 р., ті, хто поверталися, не дісталися до Єрусалиму перед 536 р. до н.е. Ніхто не знає цього, і письменники книг Хронік та Ездри не були зацікавлені вказувати рік.

Релігійні мотиви Ездри мали наслідком його пильну зосередженість на іменах людей, які здійснили подорож, підтвердженні їх родоводів, визначенні їхніх релігійних ролей та пожертвувань для храмової роботи. Єдиним відрізком часу, вказаним Ездрою, був перший день сьомого місяця (тішрі), через релігійне значення цього дня і цього місяця. Тішрі знаменує початок календарного року, коли відбувається кілька великих релігійних свят, таких як Йом Кіпур.

Показово, що автори Біблії не надали інформації, за якою можна датувати момент повернення євреїв до Єрусалиму. Ці обставини змушують Вартову башту вгадувати рік, який є критичним для формування їх основоположної доктрини.

Більш істотна проблема з відстоюванням 537 року полягає в тому, що Біблія показує, що 70 років закінчилися не поверненням євреїв, а швидше знищенням Вавилону в 539 р. до н.е. Єремія 25:12 стверджує, що сімдесят років виповнилися, коли Вавилон був зруйнований, а не в орієнтовний рік повернення євреїв додому.

«Коли ж мине 70 років, я притягну до відповідальності вавилонського царя і той народ за їхні провини, — промовляє Єгова,— і перетворю халде́йський край на вічну пустку.»

Єремії 25:12

Липень чи жовтень

Багато Свідків Єгови вважають, що початок Першої світової війни ознаменував кінець часів язичників і початок Останніх днів. Після того, як Сатана був скинутий з неба, він почав спричиняти «горе землі» (Об’явл. 12:12), розпочавши Світову війну, яка є чітким свідченням, що тепер він був обмежений лише землею. Це невірно, оскільки Перша світова війна почалася за два місяці до того, як нібито закінчилися часи язичників.

На події 2 жовтня 1914 року незвично звертати увагу тепер, коли минуло вже понад століття.

«Це був дуже цікавий час, тому що деякі з нас серйозно думали, що ми підемо в небеса протягом першого тижня того жовтня… Чимало делегатів залишилися у Бетелі, і, звичайно, члени головного управління були присутні на сніданку у п’ятницю вранці, 2 жовтня. Коли ввійшов брат Рассел, усі сиділи. Як завжди, він радісно сказав: «Доброго ранку усім». Але саме цей ранок був інакшим. Замість того, щоб негайно пройти до свого місця, він сплеснув у долоні та радісно проголосив: «Часи поган закінчилися; пройшли дні їхніх царів». «Як же ми заплескали в долоні!» – вигукує Кора Меррілл. Брат Макміллан зізнався: «Ми були дуже схвильовані, і я б не здивувався, якби прямо у цей момент ми почали б підноситися на небо – але, звичайно, нічого подібного насправді не сталося». Сестра Мерілл додає: «Після короткої паузи він [Рассел] сказав: «Чи хтось розчарований? Я – ні. Все відбувається чітко за розкладом!» І ми знову заплескали в долоні».

Щорічник за 1975 р. (англ.) сс.72,73

«Нехай прийде Царство Твоє» описує, як «Вартова башта» отримала дату 2 жовтня.

«Історики підрахували, що Вавилон впав на початку жовтня 539 року до н. е. … Натхненна історична розповідь говорить нам, що євреї з готовністю відреагували на указ Кіра, тому «коли ж настав сьомий місяць … ізраїльтяни вже жили у своїх містах.» (Ездри 3:1) За нашим календарем це був жовтень 537 року до н. е., що означає завершення передречених 70 років спустошення.»

«Нехай прийде Царство Твоє» (англ.) с.136

Співставлення, у кращому випадку, неясне, оскільки про часи язичників не сказано, що вони починаються 537 р. до н.е., а швидше на 70 років раніше, у 607 р. до н.е.

А що ще важливіше, Перша світова війна почалася за два місяці до цього, 28 липня, як прийнято вважати. Тому початок Першої світової війни не може використовуватися Свідками Єгови як ознака «присутності» Ісуса, оскільки вона почалася перед Останніми днями.

У моїй піонерській школі пояснювали, що Перша світова війна була «димовою завісою» Сатани, щоб відвернути увагу від прийдешнього Царства Ісуса. Це не має сенсу, оскільки царство Ісуса і тепер невидиме. На землі не відбувалося нічого такого, що вимагало б «димової завіси». Це міркування також не має біблійної підтримки, оскільки в Об’явленні говориться, що буде горе землі та морю після того, як Сатана буде скинутий, а не перед тим.

Більшість не знає, що Перша світова війна почалася до того, як, згідно з твердженням, закінчилися часи язичників, і Вартова башта не попереджає про цей факт, використовуючи Першу світову війну для підтримки ідеї, що Часи язичників розпочалися у 1914 році.

«Те пророцтво в основному почало сповнятися спустошенням юдейського царства в жовтні 607 року до н. е. В Об’явлення 12:6, 14 читаємо, що 3 1⁄2 часи дорівнюють 1260 дням; отже, сім часів (два рази по 3 1⁄2) мусять дорівнювати 2520 дням. Якщо вважати «один день за один рік», ми доходимо до висновку, що 2520 років дорівнюють «сімом часам» (Єзекіїля 4:6). Виходить, що Ісус Христос почав царювати на небі наприкінці 1914 року. Раптовий початок першої світової війни в тому році зазначив «початок терпінь породільних», які дотепер мучать людство».

«Об’явлення. Його величний апогей вже близько!» сс.22-24

70 тижнів і 7 часів

70 тижнів — це пророцтво Даниїла, яке використовувалося для визначення часу, коли Ісус мав розпочати своє служіння. Деякі Свідки казали мені, що довіряють тлумаченню Семи Часів, оскільки воно визначається за допомогою тієї ж методології, що й пророцтво Даниїла про 70 тижнів.

Це міркування безпідставне, оскільки обчислення цих двох пророцтв значно різниться. Спільність між ними полягає в тому, що обидва використовують формулу заміни дня на рік. У іншому ж методології розходяться.

Унікальне тлумачення: Вартова башта приймає християнську інтерпретацію, що 70 тижнів вказували на Ісуса. З іншого боку, тлумачення Вартової башти «Семи часів» дотримуються крім неї лише невелика кількість сект, які сягають своїм корінням в адвентистський рух 1800-х років.

Унікальне друге сповнення: Вартова башта погоджується, що пророцтво про Сімдесят тижнів має лише одне сповнення – прихід Месії, тоді як про Сім часів вона стверджує, що воно повинно мати два застосування. Очевидно, що Сім часів виповнилися після 7-річного божевілля царя Навуходоносора, а Вартова башта є однією з небагатьох релігій, які намагаються прив’язати до нього вторинне значення.

Невідповідні часові рамки: Тривалість сімдесяти тижнів просто перераховується в 490 днів, а потім застосовується «день за рік», щоб розширити їх до 490 років. Сім часів не обчислюється таким способом. Перехресні посилання з інших біблійних віршів показують, що «час» представляє собою місячний рік, який налічує 360 днів. Вартова башта непослідовно вибирає, застосовувати то рік із 360 днів, то із 365 днів залежно від результату, якого вони хочуть досягти. (дивіться Changing Watchtower Prophetic Interpretation: Daniel & Revelation) Для Семи часів місячний календар використовується, щоб нарахувати 2520 років, але потім це число застосовується до сонячного календаря, аби отримати 1914 рік.

Неможливо перевірити: Ісус був видимо присутнім у той час, на який вказує пророцтво про 70 тижнів, і тому це сповнення можна перевірити. Зараз стверджується, що сповнення Семи часів відбулося невидимим чином, і його, як таке, ніхто не помітив, окрім послідовників вчення Рассела, і навіть вони його не змогли підтвердити.

Заміна сонячного року 360-денним пророчим роком

Принцип «день за рік» регулярно використовувався Расселом, але його лише іноді дотримувався Рутерфорд у розрахунках пророцтв. Наприклад, пророцтва Даниїла про 1260, 1290 і 1355 днів нині вважаються такими, що означають день за день, а не день за рік. Раніше Рассел інтерпретував ці ж самі пророцтва за допомогою концепції день за рік, отримуючи результати, що взагалі не мають відношення до тлумачення, яке прийняте зараз.

2520 років обчислюються за допомогою 360-денного «пророчого календаря», що підтверджується порівнянням «часу» з Даниїла з Одкровенням. Однак Вартова башта потім застосовує число в 2520 років, визначених через 360-денний рік, до сонячного календаря з роком довжиною в 365,2425 днів, щоб отримати 1914 рік. Це 2556 «пророчих років». Григоріанський сонячний календар, на який опирається Вартова башта у своїх обчисленнях, був введений лише в 1582 році нашої ери.

Деякі вчені віддають перевагу послідовному використанню «пророчого» календаря і перетворюють 2520 місячних років на 907200 днів. 907200 днів з 607 року до нашої ери закінчилися в 1878 році н. е., це знаменний рік для адвентистів.

З цього не обов’язково випливає, що «пророчий рік» становить 360 днів, оскільки це не термін, який зустрічається в Біблії, а результат пізнішого тлумачення Біблії. Місячний рік становить 354,37 днів (12 х 29,53 дня). Більшість стародавніх календарів, основаних на Місяці, є місячно-сонячними, оскільки вони вимагали додавання доповнень, щоб їхні пори року не блукали в часі. У Стародавній Юдеї було два різних календаря: 354-денний місячно-сонячний календар, який досі використовується як традиційний єврейський календар, і 364-денний схематичний священницький календар, який використовується в енохічному та єсейському юдаїзмі. Схематичний календар вважається суботним, оскільки 364 дні діляться на 7. Щоб отримати 360-денний рік, потрібно використовувати 364-денний рік, з якого видалити чотири епагоменальні дні: два сонцестояння і два рівнодення.


Читайте наступну статтю з серії про Сім Часів: Коли були ці 70 років?


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.