1914: Несповнене пророцтво Вартової башти

Оригінал: 1914 : Failed Watchtower Prophecy - Пол Гранді (Paul Grundy)

Перевірка фактів

Єдиним аспектом передбачення Рассела щодо 1914 року, який все ще залишається, є термін «кінець часів язичників». Хоча він все ще використовується, його значення сильно змінилося. До 1914 року це означало, що земні уряди завершаться повним їх знищенням, а фальшива релігія буде повалена, звіщаючи Боже Царство на землі. Тепер це лише означає, що Ісус править на небі – зручна концепція, оскільки цього не можна побачити і спростувати.

Цікаво, що неправильне розуміння Расселом 1914 року підкріплялося важливими біблійними пророцтвами. Деякі з доказів були такими:

Пророцтво про 1260 днів вказувало на 1799 рік як на останні дні

Пророцтво про 2300 днів вказувало на 1844 рік

Пророцтво про 1335 днів, кінець 6000 років та ювілейні цикли вказували на 1874 рік як початок присутності Ісуса

З наведених вище пророцтв 1914 рік можна визначити, тому що:

1914 рік – це 40 років єврейського урожаю (свято Кучок – прим. перекл.), відраховуючи з 1874 року.

Це було 70 років покоління з 1844 року.

На нього вказувало пророцтво семи часів

40 років з 1874 по 1914 рік відповідає 40 рокам від хрещення Ісуса у 30 році по Р. Х. до зруйнування Єрусалиму в 70 році по Р. Х.

36 з половиною років з 1878 по 1914 рік відповідало 36 з половиною років лиха від смерті Ісуса до зруйнування Єрусалиму в 70 році по Р. Х.

Кожне із цих міркувань тепер названо «Вартовою баштою» неправильним, і небагато Свідків Єгови навіть усвідомлюють величезне значення, яке надавалося 1874 року протягом понад 50 років.

Рассел заявив у «Сіонській сторожовій башті» 1892 р., 1 січня, с.22 що «ніколи не було такого загального часу об’єднання, як зараз». Проте весь цей масив доказів того, що 1800-ті роки є “останніми днями”, відтоді було відкинуто. Сьогодні лише одне пророцтво використовується, щоб конкретно вказати на 1914 рік як початок присутності Ісуса; це пророцтво про Сім Часів. Інші біблійні докази тепер вважаються помилковими.

Настільки ж вражаючими, як самі докази Рассела, є їх поступові зміни в міру того, як одне за одним ці передбачення не сповнялися. Спочатку Рассел писав, що вознесіння Дослідників Біблії на небо та падіння Вавилону мали відбутися за роки, що передували 1914 року. 1914 рік був саме тою датою, коли закінчаться часи язичників і на землі встановиться рай. Оскільки його передбачення не здійснилися, ці події були перенесені на 1914 рік. Рассел виглядав явно неправим, коли до кінця 1914 року жодне з них не відбулося.

На додаток до того, що його прогнози були хибними, Рассел не знав, який саме рік вказувати – 1914 чи 1915. Як показувалося пізніше, він не знав, як розраховувати нульовий рік під час обчислення пророцтва, і тому міняв тверження, що кінець настане то в 1914, то в 1915 році.

З наближенням 1914 року твори Рассела стали менш впевненими у правильності його передбачень, і почали підстраховувати ці твердження. Там, де «Сіонська вартова башта» за 1892 р., 15 січня, с.23, використовувала термін «однозначно визначений у Святому Письмі», Рассел почав вживати такі висловлювання, як «можливо, незабаром після» і «не безпомилковий». Дослідників Біблії почали готувати до невдач.

«Ми будемо раді, якщо всі ми переживемо нашу зміну із земних умов на духовні до 1915 року, і таким є наше сподівання; але якщо на це не буде Господня воля, то не буде і нашого бажання. Наскільки ми змогли побачити дотепер, ненастання повного розвитку подій у 1915 році або раніше означала б, що всі хронологічні розподіли, як ми їх маємо, неправильні – наше бачення Жнив і все інше. І у нас немає підстав вважати їх неправильними. Ми пам’ятаємо, що ми не є безпомилковими, і що наші судження не безпомилкові; але чудові відкриття сьогодення та світанкове світло, що сяє у всіх напрямках, а також всесвітня тривога, здаються підтвердженням цієї хронології – що ми є на світанку Нового Віку. Але ми не знаємо твердо, наскільки далеко ми пройшли»

«Вартова башта» 1914 р., 1 січня, с.5 (репринт с.5374)

Коли в 1914 році Ісусове земне царство не прийшло, публікації Вартової башти почали проголошувати 1915 рік. Коли у 1915 році нічого не сталося, всі інтерпретації пророцтв Рассела потрібно було переробляти. Аж у 1943 році нове розуміння остаточно прояснилося [2].

«У 1943 році Біблійне і трактатне товариство «Вартової башти» видало книгу «Правда зробить вас вільними» … Книга пересунула вперед закінчення шести тисяч років існування людства в десятиліття 1970-х. Звичайно, це покінчило з 1874 роком нашої ери як датою повернення Господа Ісуса Христа і початком його невидимої присутності або парусії. … На сторінці 324 вищенаведеної книги (англ.) ствердно сказано: «Присутність Царя або парусія почалася в 1914 році».»

«Боже Тисячолітнє Царство Вже Наблизилося» (англ.), с.209-210

Чому Товариство Вартової Башти припинило вірити в усі свої початкові тлумачення дат, але залишило 1914 рік? Вибух Першої світової війни, здається, надав 1914 року історичного значення, якого не можна пов’язати з будь-якою із біля 20 інших проголошених дат. Однак пояснення Вартовою баштою пророцтва про Сім Часів було розглянуто і виявлено, що воно ґрунтується на історичних помилках і суперечливих висновках, не залишаючи підстав твердити, що 1914 рік сьогодні має для нас якесь значення.

Звинувачення віруючих

Як тільки підтвердилася неправота Рассела щодо 1914 року, він почав рятувати ситуацію, нечесно переписуючи історію. Переглядаючи старіші публікації, стає очевидним, наскільки переконливо передбачення про 1914 рік представляли як правду. Рассел став стверджувати, що його вчення були всього лише припущеннями.

«Господь не сказав, що вся Церква буде прославлена до 1914 року. Ми просто припустили це і, очевидно, помилилися»

Вартова башта 1916 р., 15 квітня, репринт с.5888

«Ми не твердили категорично, що це буде саме цей рік. Ми просто дали можливість кожному поглянути на факти історії і підрахувати самостійно. … Але чи було б розважним очікувати, що язичницькі царства будуть знищені протягом години чи за день? … Ми не думаємо, що будь-хто може обґрунтовано так вважати. Якщо хтось і мав такі очікування, то це було невиправдано»

Вартова башта 1914 р. 1 листопада с.325-326, репринт с.5565

Ще більш непривабливим був спосіб, у який Рассел критикував мотиви тих, хто перестали бути його послідовниками.

«Якщо є якась причина, яка спонукала б когось залишити Господа та Його Правду і припинити жертвувати заради Господньої Справи, то це не просто любов до Бога в серці викликала інтерес до Господа, а щось інше; ймовірно, сподівання, що час короткий; присвячення було лише на певний час. Якщо так, то зараз саме настав час, щоб відмовитися»

Вартова башта 1914 р. 1 листопада, репринт с.5570

«Ми вважаємо, що теперішній час є випробуванням для багатьох Господніх людей. Хіба в минулому ми були активними лише тому, що сподівалися на нашу славну переміну в 1914 році по Р. Х., а чи ми були активними через нашу любов і вірність Господу, Його слову та братству!»

«Вартова башта» 1915 1 березня, репринт с.5649

Ті, хто перестав бути послідовником Рассела, зробили це, тому що дійшли висновку, що він є шарлатаном. Вони не «залишили Господа», а навпаки, зрозуміли, що Расселу та його тлумаченням не можна вірити. З боку Рассела є надзвичайною зверхністю урівнювати тих, хто перестав слідувати його помилковим вченням, з такими, що відійшли від Господа, та звинувачувати у непорядності їх мотивів, і це не дивно, що багато хто став вважати його фальшивим учителем.

Рутерфорд продовжив цю стратегію, звинувачуючи членів Церкви в тому, що через свій ентузіазм вони сприймали інформацію з «Вартової башти» як істину.

«Схоже, слабкістю багатьох Дослідників Біблії є те, що якщо вони знаходять дату з майбутнього в Біблії, то негайно зосереджують на цій даті якомога більше пророцтв. Це стало причиною багатьох відсіювань в минулому. Наскільки ми пригадуємо, усі передбачені дати були правильними. Трудність полягала в тому, що друзі роздмухували свою уяву поза межами розумного; і що, коли творіння їхньої уяви розбивалися, вони були схильні відкидати геть все. … Багато хто може пригадати, наскільки деякі були «абсолютно певними» щодо 1914 року. Безсумнівно, Господу сподобалася ревність, яку виявили його служителі; але чи мали вони біблійну основу для всього, що як вони очікували, мало виповнитися того року? Тому будьмо обережними щодо передбачення конкретних деталей»

Вартова башта 1925 р. 15 лютого с.57

Розчаровує, коли помічаєш, що «Вартова башта» продовжує критикувати цих осіб на початку 1900-х років, замість того щоб справедливо звинувачувати керівництво «Вартової башти».

«Том: Ви раніше заявляли, що пастор Рассел був не дуже впевнений у тому, що саме відбудеться в 1914 році. Це було поширене розуміння Свідків того часу?

Джон: Немає сумніву, що багато хто у цей час надмірно ревно стверджував про те, чого можна очікувати. Деякі вичитували у Вартовій башті те, чого ніколи не малося наувазі, і хоча Рассел за необхідністю звертав увагу на впевненість у тому, що наприкінці часів язичників відбудуться великі зміни, він все ж заохочував своїх читачів зберігати відкритість, особливо щодо визначень часу».

«Свідки Єгови в Божественному Намірі» стор.52

«Вартова башта» звинувачує тих, хто вірили, що вони підуть на небо, у тому, що вони неправильно зрозуміли повідомлення, і називає тих, котрі перестали бути послідовниками керівництва «Вартової башти», такими, що служили з невірних мотивів.

«Розчарування в очікуванні повернення Господа Ісуса у 19-му столітті призвели багатьох послідовників Вільяма Міллера та різних адвентистських груп до втрати віри. Але як щодо Дослідників Біблії, однодумців Рассела? Можливо, когось приваблювала думка про своє власне швидке спасіння, а не любов до Бога та гаряче бажання виконувати Його волю?»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства», с.62

«Їхні думки та бажання були зосереджені, перш за все, на перспективі перемінитися до небесного життя. Коли цього не сталося у очікуваний час, вони закрили свій розум щодо важливості дивовижних речей, які мали місце у 1914 році. Вони втратили бачення всіх дорогоцінних істин, про які вони дізналися з Божого Слова, і почали висміювати людей, котрі допомогли їм цього навчитися»

«Свідки Єгови — вісники Божого Царства», с.636

Це дуже зверхній коментар. Дослідників Біблії привабили повідомлення Рассела, тому що вони вважали їх правдивими, і коли було доведено, що він обманщик, вони перестали слідувати за ним. Якщо декотрі вірили у воскресіння до Рассела, далі вірили поки слідували вченням Рассела і продовжили вірити після того, як перестали вірити його тлумаченням, не має значення, чи сподівавлися вони, що воскресіння прийде «рано». Вони хоча б були досить чесними, щоб визнати себе обманутими.

У Щорічнику за 2014 рік обговорюється, як деякі віруючі вели календар зворотного відліку, який закінчувався датою 1 жовтня 1914 року. Там не згадується про відповідальність Вартової башти за такі очікування.

«Дехто з них навіть вів “календар відліку”, в якому викреслював кожен прожитий день. Чимало сподівалося, що того дня їх буде забрано “за завісу”, тобто до неба.»

Щорічник 2014 с.174
Картка зворотного відліку до 1914 року, Щорічник 2014 с.175

Це звичайна формула «Вартової башти» – звинувачувати рядових послідовників. Замість того, щоб вибачитися за помилку – говорити, що послідовники були надмірно ревними, неправильно зрозуміли щось, або не те вичитали. Як показали попередні цитати, це просто не правда. Висловлювання лилися нескінченно, “це встановлена істина”, є “доказ”, ці речі “повинні” відбутися. Це проговорювалося настільки чітко, що у послідовників не було потреби вичитувати те, чого не малося наувазі.

Можливо, ще гіршим є те, що ці помилки також видаються за невдачі Господа. Замість того, щоб визнати, що він десятиліттями вводив людей в оману, Рассел перекладає провину на Господа за те, що Він відкинув цю брехню та хибні пророцтва.

«Автор визнає, що в цій книзі він висловлює думку, що святі Господні могли очікувати перебування з Ним у славі наприкінці часів язичників. Така помилка була природньою, але Господь відкинув це заради благословень для Свого народу»

«Дослідження Святого Письма» – «Час наближається», 1916 р., передмова IV

У передмові до видання «Час наближається» за 1916 р. внесли коментар про те, що книга «не претендує на безпомилковість».

«Цей том не претендує на безпомилковість і не претендує на пряме натхнення від Бога у тлумаченні Його Слова. Навпаки, він стверджує, що Божественне Об’явлення – це Біблія. Його зусилля полягали в тому, щоб зібрати біблійні докази, запропонувавши поради щодо їх важливості»

«Дослідження Святого Письма» – «Час наближається», 1916 р., передмова I

Рассел привернув тисячі переконаних послідовників заявами про те, що його тлумачення є безсумнівними, а потім, коли було доведено його неправоту, виправдовував цей обман, просто додавши передмову, що він ніколи не претендував на безпомилковість.

Керівний орган продовжує значною мірою використовувати цю стратегію,

«Керівний орган не є натхнений Богом чи непомильний. Він може помилятися в доктринальних або організаційних питаннях»

Вартова башта 2017 р., лютий, с.26

Керівний орган використовує цю концепцію навіть ширше, ніж мав намір Рассел, вимагаючи абсолютної відданості їхньому трактуванню як керованій духом істині, одночасно залишаючи собі шлях для відступу через твердження, що він не є натхненним. Це лицемірно, оскільки бути керованим святим духом – це те саме, що бути натхненним.

Карл Саган щодо передбачень Вартової башти

Карл Саган зробив важливе зауваження щодо «відомої американської релігії [яка] впевнено передбачала, що кінець світу настане в 1914 році». Не називаючи самої релігії, немає жодних сумнівів, кого він мав на увазі. Він зовсім не лестив людям, які вирішили прийняти міркування, чому тоді світ не закінчився так, як очікувалося, і продовжили слідувати таким хитрим релігійним лідерам.

«Доктрини, які не роблять жодних передбачень, менш переконливі, ніж ті, що роблять правильні передбачення; перші, в свою чергу, є більш успішними, ніж доктрини, які роблять неправильні передбачення.

Але не завжди. Одна видатна американська релігія впевнено передбачала, що кінець світу настане в 1914 році. Що ж, 1914 рік прийшов і минув, і – хоча події того року, безумовно, мали певне значення – світ, принаймні, наскільки я бачу, тоді не дійшов кінця. Є принаймні три відповіді, які організована релігія може дати, коли не справджується таке фундаментальне пророцтво. Вони могли б заявити: «О, ми сказали «1914»? Вибачте, ми мали на увазі 2014 рік. Невелика помилка в розрахунках. Сподіваюся, ви не зазнали жодних незручностей». Але вони не зробили так. Вони могли б сказати: «Що ж, світ мав закінчитися, проте ми дуже сильно молилися і заступалися перед Богом, щоб Він пощадив Землю». Але вони не сказали цього. Натомість зробили дещо набагато винахідливіше.

Вони оголосили, що світ фактично закінчився в 1914 році, і якщо інші не помітили цього, то це їхня проблема. Вражає, що перед лицем таких прозорих ухилянь, ця релігія взагалі має якихось прихильників. Але релігії міцні. Вони або не висловлюють жодних точок зору, які можна спростувати, або швидко переробляють доктрину після того, як її спростували. Той факт, що релігії можуть бути настільки безсоромно нечесними, так зневажати розумові здібності своїх прихильників і дотепер процвітати, не з хорошого боку показує міцність свідомості віруючих. Але це справді демонструє, якщо це взагалі потрібно показувати, що релігійний досвід в своїй сутності є надзвичайно стійким проти раціонального дослідження».

«Мозок Брока», Карл Саган (Нью-Йорк: Ballantine Books, 1979, сс. 332-333)

Висновок

Плин часу довів, що усе, що «Вартова башта» передбачала на 1914 рік, було помилковим – або вчення щодо певних речей мінялися, або ж чітко передбачене просто не відбулося. Тим не менше, «Вартова башта» гордиться цією частиною своєї історії, вирішивши вихвалятися своїм видатним передбаченням закінчення часів язичників у 1914 році.

«Дуже примітною була вражаюча точність, з якою ця книга вказувала на кінець часів язичників, «визначених часів для народів»»

Щорічник 1975 с.37

Кінець часів язичників – це нечітке поняття, яке неможливо перевірити, і не можна підтвердити, що вони закінчилися у 1914 році, тому варто зауважити, що це передбачення неможливо довести чи спростувати. Так само не можна підтвердити, що Ісус почав правити в 1914 році, оскільки «Вартова башта» описує це як невидиму подію. Варто відзначити, що серед тих передбачень, зроблених Вартовою баштою про 1914 рік, які можливо перевірити, такі як кінець релігії, кінець уряду та воскресіння на землі, не здійснилося жодне.

Єгова не керував Расселом, щоб лише він один зміг зрозуміти пророцтво Даниїла про Сім Часів; він взяв своє пояснення у адвентистів, таких як Барбур. Його тлумачення було хибним, оскільки він категорично заявляв, що 1914 рік стане «остаточним кінцем» цієї системи речей. Вартова башта не представила послідовного осмислення 1914 року, і теперішня інтерпретація не була остаточно завершена аж до 1943 року.

Вартова башта десятиліттями пропагувала свою найвидатнішу доктрину про те, що кінець прийде в 1914 році. Чи повинен будь-хто довіряти Вартовій башті, якщо вона виявилася так вражаюче неправою? Чи може хтось довіряти їй, коли вона продовжує вдаватися до обману, розповідаючи свою історію? Як людина може належати до організації, котра відмовляється нести відповідальність за свої власні помилки, перекладаючи провину на своїх вірних послідовників?

Попередження Павла у 2 Солунян 2:1-2 є слушним.

«Благаємо ж, браття, ми вас, щодо приходу Господа нашого Ісуса Христа й нашого згромадження до Нього, щоб ви не хвилювалися зараз умом та не жахались ані через духа, ані через слово, ані через листа, що він ніби від нас, ніби вже настав день Господній».

Беручи до уваги те, як «Вартова башта» обманює щодо своїх минулих помилок, [книга] «Чи це життя є все, що є?» (укр.) на с. 46 задає слушне питання:

«Знаючи все це, то що ви будете робити? Очевидно, що правдивий Бог, Який Сам є «Богом правди», Який ненавидить неправду, не буде похвалювати осіб, які тримаються організацій, що вчать неправду. (Псальма 31:5; Приповістки 6:16-19; Об’явлення 21:8) І в дійсності, чи ви б хотіли навіть бути з’єднані з релігією, яка не була чесна з вами?»

«Релігія, яка навчає неправду, не може бути правдивою», Вартова башта 1991 р. 1 грудня с. 7

Примітки

[1] Деякі апологети Вартової башти можуть спробувати переконати, що цитата від 15 січня 1993 року є точною, оскільки «Вартова башта» отримала цю назву («The Watchtower») лише з 15 жовтня 1931 року, а на той час присутність Ісуса вже була перенесена на 1914 рік. Всі хибні заяви щодо 1874 року з’являлися, коли журнал ще називався «Сторожова вежа» («The Watch Tower»). Якщо автори насправді таке мали наувазі, це слід розглядати як навмисний обман. Також це не є чесним коментарем, оскільки «Вартова башта» сама називає свої старі журнали також «Вартовою баштою». Наприклад, «Вартова башта» 1936 р., с. 382 говорить: «Саме в цей час [1879 р.] другу присутність Господа почали розглядати на сторінках «Вартової башти», яка з тих пір до цього часу була засобом донесення правди для тих, хто любить Господа».

[2] «Тисячолітнє Царство Бога наблизилося» на с. 209 стверджує, що розуміння 1874 року змінилося в 1943 році. Хоча 1874 р. перестали вважати початком тисячоліття у 1943 р., твердження, що зміна розуміння «шести тисяч років … відмінила 1874 р. по Р. Х. як дату повернення Господа Ісуса Христа», є досить нечесним, оскільки 1874 р. вже було замінено на 1914 р. у 1930 р.

У 1920-х роках «Вартова башта» все ще навчала, що присутність Ісуса почалася у 1874 році.

Вартова башта 1922 р. щодо 1874 р., с. 333

«Біблійне пророцтво показує, що Господь мав з’явитися вдруге 1874 року. Виповнене пророцтво безсумнівно показує, що він дійсно з’явився у 1874 році. Виконання пророцтва також відмічене фізичними фактами; і ці факти незаперечні»

Вартова башта 1922 р. 1 листопада с.333

Книга «Пророцтво» 1929 р. про 1874 рік, с. 65

«Біблійний доказ полягає в тому, що друга присутність Господа Ісуса Христа почалася в 1874 році по Р. Х. Цей доказ … »

«Пророцтво», 1929р., сс. 65, 66

«Золотий вік» 1930 р. за 30 квітня вперше вказує на прихід Ісуса в 1914 р. («Отже, кінець світу означатиме настання часу, коли Христос, маючи право на володіння, заперечить правління Сатани над світом. Цей період у 2520 років закінчився восени 1914 р.» с. 505) Це знову обговорювалося у буклеті 1931 р. «Царство, надія світу», а потім у «Вартовій башті» в 1932 р.

«Що таке Правда?» було пояснено, що Друге пришестя зміщено на 1914 рік.

«Що таке Правда?» 1932 р. сторінка 48

«Біблійне пророцтво, повністю підтверджене фізичними фактами щодо його виповнення, показує, що друге пришестя Христа припадає на осінь 1914 року»

«Що таке Правда?» (1932 р.) с. 48

Це було прояснено у Вартовій башті 1933 року.

«Отже, 1914 рік знаменує друге пришестя Господа Ісуса Христа, Царя слави»

Вартова башта 1933 р. 1 грудня с. 362

Наступна афіша містить цитати з «Дослідження Святого Письма» – «Битва Армагеддону» (1897) із зображеннями «Фотодрами творіння» (1914), у яких коротко показано, що, незважаючи на схожість з сучасними вченнями про Судний День, пророче тлумачення «Вартової башти» було цілковито невдалим.

Зображення надане cs.jw.poster@gmail.com

© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.