Фальсифікація статистики про посилення землетрусів з 1914 року

Оригінал: Earthquakes Since 1914 - Пол Гранді (Paul Grundy)

Частота землетрусів була однаковою протягом тисяч років. Кількість землетрусів з 1914 року не збільшилась порівняно з попередніми століттями, і було чимало століть з більшою кількістю смертей, пов’язаних з землетрусами, ніж у 1900-х роках. Протилежна інформація в літературі Свідків Єгови викликає серйозні сумніви щодо чесності письменників Вартової башти.

У 1984 році книга “Вижити для нової землі” проголошувала:

Частота великих землетрусів зросла приблизно в 20 разів, порівняно з середньою частотою протягом двох тисяч років, що передували 1914 року”.

Вижити для нової землі (англ.) (1984), с.23

Наступного року книга Обговорення на основі Писань повторила це твердження.

“Це означає, що з 1914 року в середньому за рік ставалось у 20 разів більше таких землетрусів, ніж у період в 2000 років перед тим.”

Обговорення на основі Писань (1985), с.245

Неправдоподібна заява про збільшення частоти землетрусів в 20 разів з 1914 року була використана як нечесний спосіб переконати Свідків Єгови, що ми живемо в «останні дні». Це пов’язано з словами Ісуса в Луки 21:11 про те, що відбуватимуться “сильні землетруси” як ознака “кінця”.

Оскільки я цікавився математикою, то на мене сильно вплинуло таке “20-кратне” збільшення частоти землетрусів, яке було незаперечним доказом того, що я живу в Останні дні. Я ніколи не думав сумніватися або перевіряти це твердження Вартової башти. Кожен без винятку з тих Свідків Єгови, з якими я розмовляв, був переконаний, що з 1914 року спостерігається значне зростання кількості землетрусів. Основоположною для всього вчення Свідків Єгови є доктрина про те, що Останні Дні почались в 1914 році, і тому Вартова башта робила все можливе, щоб надати інформацію про різке зростання ознак, про які говорив Ісус, починаючи з того року.

Після цунамі 2004 року я взявся дослідити тему землетрусів у Британській енциклопедії. Це невинне джерело інформації справило на мене глибоке враження, оскільки воно суперечило статистиці Вартової башти. Я порівняв ці висновки з інформацією на сейсмологічних сайтах, а потім мав листування з сейсмологом. Всі джерела підтверджували, що з 1914 року не було збільшення кількості землетрусів – ні за частотою, ні за силою, ні за кількістю людських жертв. Це переконало мене, що настав час ретельно перевірити кожен «факт», про який я дізнався з Вартової башти.

Чи дійсно зростає кількість землетрусів?

Метою цієї статті є дослідження питання, чи дійсно зросла кількість “великих” землетрусів з 1914 року, як стверджувалося Вартовою баштою.

“За оцінками, у світі щороку відбувається 500 тисяч землетрусів, які піддаються виявленню. 100 000 з них можна відчути, і 100 з них завдають шкоди.”

earthquake.usgs.gov (27 вересня 2015 р.)

У середньому щорічно відбуватиметься один великий землетрус магнітудою понад 8 балів.

Щорічна частота землетрусів різної сили у всьому світі на основі статистики Геологічної служби США (USGS)

Дослідники, як правило, класифікують значущість землетрусу одним з двох способів;

  • Наприклад, землетрус з високою магнітудою, що перевищує 8,0 балів за шкалою Ріхтера.
  • Землетрус, що спричиняє людські жертви, зазвичай зараховують до статистики при перевищенні кількості в 1000 загиблих.

За обома пунктами не було зростання з 1914 року. Наступна інформація детально розбирає частоту землетрусів з плином часу, а також історичну кількість жертв, що була зафіксована протягом останніх 2000 років.

Землетруси за величиною щорічно

Серед сейсмологів загальноприйнятою є думка, що кількість землетрусів залишалася відносно незмінною протягом багатьох тисячоліть.

«Хоча може здатися, що ми спостерігаємо більше землетрусів, проте частота землетрусів магнітудою 7,0 залишалась досить постійною. …
Частково це можна пояснити тим, що за останні двадцять років ми, безумовно, змогли виявити значно більше землетрусів. Це пов’язано з надзвичайним зростанням кількості сейсмічних станцій у світі та багатьма вдосконаленнями у всесвітніх комунікаціях. У 1931 році в світі працювало близько 350 станцій; сьогодні існує понад 4000 станцій, і дані з цих станцій зараз швидко надходять через електронну пошту, інтернет та супутниковий зв’язок. Це збільшення кількості станцій та більш своєчасне отримання даних дозволили нам та іншим сейсмологічним центрам швидше виявляти землетруси та фіксувати багато невеликих землетрусів, які залишались невиявленими в попередні роки.
NEIC (Національний центр інформації про землетруси) зараз виявляє близько 12 000 – 14 000 землетрусів щороку, або приблизно 50 на день. Крім того, через вдосконалення комунікацій та підвищений інтерес до навколишнього середовища і стихійних лих, громадськість тепер дізнається більше про землетруси. Згідно з багаторічними записами (приблизно з 1900 р.), ми очікуємо близько 17 значних землетрусів (7,0 – 7,9) та один дуже великий землетрус (8,0 або вище) у будь-який рік.»

earthquake.usgs.gov 27 жовтня 2009 року

Причина, чому кількість землетрусів мало змінюється з часом, полягає в тому, що для виникнення землетрусів потрібні роки, і вони є результатом зміщення земної мантії. Так утворюються острови та гірські хребти, і для виникнення гірської системи можуть знадобитися кілька мільйонів землетрусів середнього розміру напротязі десятків мільйонів років.

Як приклад сили землетрусів, землетрус 1994 року в Нортриджі, Каліфорнія, вивільнив енергію, еквівалентну майже 2 мільярдам кілограмів вибухівки, що приблизно в 100 разів перевищує кількість енергії, яка була виділена атомною бомбою, що знищила Хіросіму під час Другої світової війни. При магнітуді 6,7, землетрус у Нортриджі вважається помірним за розміром, та при цьому він завдав збитків на суму понад 20 мільярдів доларів. Землетруси такого розміру відбуваються приблизно 20 разів на рік у всьому світі.

В приватному електронному листі, який я отримав від професора Гленна Біасі (Glenn Biasi) з сейсмологічної лабораторії університету Невади Рено, він написав:

“Істотного збільшення землетрусів з 1914 року не спостерігається. Записи є кращими, тому люди більше дізнаються про землетруси, є більше сейсмометрів, кращі комунікації тощо. Кількість землетрусів змінюється з року в рік, але є досить постійною, якщо тільки враховувати збільшення можливостей виявлення землетрусів. Кількість землетрусів за рік або величина енергії, що виділяється в середньому, випливає зі значення швидкості, з якою у мантії рухаються внутрішні потоки під дією гравітації. Дуже складно це поміняти, і немає жодних ознак різкої зміни в жодному історичному періоді.”

Glenn Biasi, University of Nevada Reno

Сейсмологія – це нова наука, перший сейсмограф був винайдений у 1880 році. З того часу стала можливою точна фіксація землетрусів інтенсивністю 8,0 за шкалою Ріхтера, а повні сейсмологічні записи зараз неважко отримати. Хоча частота великих землетрусів не змінилася, ми тепер дізнаємось про кожен з них прямо в той момент, коли він починається.

За оцінками Геологічної служби США, великі землетруси з магнітудою понад 8,0 відбуваються раз на рік. Менші землетруси, такі як з магнітудою 2, стаються сотні разів на день, а невеликих дрижань поверхні нараховують по кілька мільйонів щодня. Наприклад, всього за 7 днів до 15 жовтня 2011 року відбулися наступні землетруси силою від 4 до 6,7:

Google Real-time Earthquakes

Наведене вище зображення було взято з Google Real-time Earthquakes. Ця функція більше не активна, але аналогічну онлайн стрічку землетрусів можна побачити на сайті quakes.globalincidentmap.com станом на вересень 2015 року.

Наступне відео графічно демонструє захоплюючу частоту та постійний характер землетрусів.

Землетруси з 2000 по 2015 / Джерело: Тихоокеанський центр попередження про цунамі (US NWC PTWC)

«В середньому щороку фіксується близько 1000 землетрусів силою в 5,0 балів і вище. Надзвичайно великі землетруси (інтенсивністю 8,0 або вище) відбуваються один раз на рік, великі землетруси (інтенсивністю 7,0-7,9) – 18 разів на рік, сильні землетруси (інтенсивністю 6,0-6,9) – 10 разів на місяць, помірні землетруси (інтенсивністю 5,0-5,9) – більше двох разів на день.»

www.encyclopedia.com (архів за 4 жовтня 2016)

Віддані своїй справі сейсмологи та дослідники, серед яких R. Mallet, J. Milne, P. Verney, S. Duda та A.W. Lee, накопичили значний обсяг даних про історичні землетруси. Записи про землетруси існують ще з 2150 року до н. е. Чотири землетруси магнітудою 6,8 або більше і багато поштовхів магнітудою 6 – 6,5 відбулися тільки в регіоні затоки Сан-Франциско протягом 75 років між 1836 і 1911 роками.

Землетруси силою 7.0 балів і більше

з 1900 по 190449
з 2000 по 200444
Джерело: таблиця на основі даних сервісу intute.ac.uk (вже не діє)

Щорічні смерті через землетруси

Незважаючи на те, що не було збільшення сили або частоти землетрусів, можна подумати, що зростання населення планети призвело б, принаймні, до збільшення кількості смертей через землетруси, що відбуваються з 20 століття. Несподівано, але цього не сталося, оскільки в деяких попередніх століттях було більше загиблих через землетруси.

Джерелом всебічних даних для цієї статті був сайт ntute.ac.uk, закритий в липні 2011 року. Перелік землетрусів, що призвели до понад 1000 загиблих, опубліковано на сайті neic.usgs.gov (архів за 4 лютого 2005 року), показує, що протягом часу, за який ми маємо точні записи, мало що змінилося щодо землетрусів до і після 1914 року. З 1902 по 2001 рік відбулося 110 землетрусів, які призвели до 1000 або більше загиблих, або коефіцієнт в 1,1 землетрусів на рік, які призвели до жертв. За 12 років до 1914 року (з 1902 по 1913 рік) цей середній показник мав значення 1,25 на рік, що є більшим ніж його середнє значення за 88 років з 1914 по 2001 рік, коли показник знизився до 1,08.

Вартова башта проголосила, що “один великий землетрус на рік” є більшою кількістю землетрусів, ніж в будь-який інший період історії.

«Жахливі землетруси вражали земну кулю зі все більшою суворістю і частотою протягом останніх років. … Особливо, з 1914 року відбулося більше великих землетрусів, ніж у будь-який попередній період такої тривалості, зафіксований в історії. … З 1948 року ця тенденція перейшла в нову фазу, з приблизно одним великим землетрусом на рік.»

Вартова башта (англ.) 1961 15 жовтня с. 628

Середній показник в один великий руйнівний землетрус на рік, який, як стверджує Вартова башта, робить XX століття найбільш насиченим землетрусами за всю історію, не відрізняється від довгострокових записів. Станом на квітень 2007 року, ntute.ac.uk перерахував 5800 руйнівних землетрусів, каталогізованих з 2150 року до н. е.; в середньому припадає понад 1 великий руйнівний землетрус на рік протягом останніх 4000 років,

Британська енциклопедія 2002 року на DVD перераховує основні історичні землетруси за останні 1500 років, за найбільшими людськими жертвами. З 5 землетрусів з найбільшою кількістю загиблих лише 1 був після 1914 року і він аж ніяк не був найбільш руйнівним. Найбільш руйнівний землетрус стався в 1201 році в Сирії, через нього загинули 1,1 мільйона людей. У 1556 році в Китаї стався землетрус з числом жертв в 800 тисяч осіб. Для порівняння, найбільший землетрус в 1900-х роках вбив відносно невелике число в 240 тисяч людей.

Таблиця найбільш руйнівних землетрусів починаючи з 500 року н. е.
(джерело – Британська Енциклопедія – 2002 р. вид.)

Рік

Розмір

місцезнаходження;

Кількість жертв

1201

IX

Верхній Єгипет або Сирія

1,100,000

1556

IX

Провінція Шеньсі, Китай

830 000

1737

. . .

Калькутта, Індія

300 000

526

. . .

Антіохія, Сирія

250 000

1976

7,8

Тянь-шань, Китай

240 000

1138

XI

Ганза, Алеппо, Сирія

230 000

1920

8.5

Провінція Кансу, Китай

200,000

1703

. . .

Джеддо, Японія

200,000

856

. . .

Куміс, Дамган, Іран

200,000

893

. . .

Дайпур, Індія

180 000

Загальна кількість загиблих з 1914 року, зафіксована в повному списку, що подається в Британській Енциклопедії – 2002 р. вид., становила 1,15 мільйона, тоді як той самий список показує, що протягом 1200-х років тільки 3 землетруси призвели до 1,26 мільйона загиблих. Загальна кількість смертей, пов’язаних із землетрусами у 1200-х роках, очевидно, є навіть більшою за це значення, бо відсутність записів про менші випадки з тих давніх часів обмежує величину показника.

Порівняння жертв землетрусів в 1700-х, 1800-х і 1900-х роках також показує, що кількість смертей щорічно була дуже схожою, і кожне з останніх трьох століть відзначалося понад 1 мільйоном загиблих. Враховуючи шестикратне збільшення населення протягом XX століття, співвідношення смертей до кількості населення стало значно нижчим з 1914 року. Незважаючи на збільшення населення, видається, що вдосконалення технологій – включаючи рятувальні, будівельні стандарти та системи раннього попередження – допомогли зменшити жертви та страждання через землетруси у 20 столітті. Як пояснив у статті Чому кількість жертв землетрусу на Гаїті вища, ніж у Чилі Колін Старк (Colin Stark), технологічні досягнення спричинили зменшення кількості страждань, спричинених землетрусами, в розвинених країнах протягом останнього століття.

«Близько шести тижнів тому великий землетрус зруйнував Гаїті і загинуло понад 200 тисяч людей. В суботу величезний землетрус, що вивільнив в 500 разів більше енергії, спустошив Чилі і вбив лише сотні людей.
Чому ж слабший за силою землетрус вбив так багато людей? І чому стався раптовий сплеск катастрофічних землетрусів в американському регіоні? Ні, це не прихід апокаліпсису. Ні, два землетруси ніяк не пов’язані між собою. І ні, Пат Робертсон, ви не можете звинувачувати тут ні Диявола, ні французів. Справжніми відповідями для тих, хто є прихильником науки та Просвітництва, є тектоніка та бідність. …
Протягом мільйонів років це тектонічне стискання сформувало Анди і підняло на висоту пустелю, відому як Альтіплано. В інших місцях воно створило Альпи, Скелясті гори, Гімалаї та Тибет. Цей процес також створив і поміняв деякі острови Карибського басейну, включаючи Гаїті.
Ось чому деякі частини світу страждають від великих землетрусів, які відбуваються з нерегулярною частотою, в той час як інші регіони сейсмічно тихі: все залежить від того, де стикаються плити і як швидко вони втискаються одна в іншу. …
Бідність – це те, що в кінцевому підсумку вбиває більшість людей під час землетрусу. Бідність означає, що сейсмічні ризики при будівництві будинків мало оцінюються або взагалі не перевіряються, а зональне районування не відбувається. Це означає, що будівельні норми не написані, а навіть якщо вони існують, їх важко або неможливо впровадити. … Гаїті є трагічною ілюстрацією цього. Слабкі будівельні матеріали та погані будівельні стандарти найбільше спричинилися до вражаючої кількості загиблих, поранених та внутрішньо переміщених осіб.»

cnn.com 28 лютого 2010 р.

Вчення Вартової башти

Протягом своєї історії Вартова башта регулярно робила заяви та цитувала цифри, щоб фальшиво довести надзвичайно велике збільшення землетрусів з 1914 року. Зважаючи на легкодоступну інформацію щодо стабільності землетрусів протягом тисяч років, важко повірити, наскільки жахливою є нечесність Вартової башти в наступних цитатах.

«За останні чотири роки на землі було більше природних землетрусів, ніж за будь-який попередній період історії Землі»

Світове горе. Чому? Вихід (The Remedy, англ.), (1923) с.26

«Навіть якщо перебільшені цифри з минулих століть прийняти за повністю вірні, наведені вище значення показують, що середньорічний рівень смертності значно збільшився з 1914 року і після 1914 року – з 4000 загиблих на рік він підскочив до 40 000! Концентрована смерть і жах – це частка для людства з 1914 року.»

Вартова башта (англ.) 1951 1 квітня, стор. 202

«Особливо, з 1914 року відбулося більше великих землетрусів, ніж у будь-який попередній період такої тривалості, збережений в історії.»

Вартова башта (англ.) 1961 15 жовтня с. 628

«З 1914 року під час землетрусів щорік гине в середньому вдесятеро більше людей, ніж у минулі століття.»

Життя. Як воно виникло? Шляхом еволюції чи творення? с.225

«”Будуть землетруси великі та голод, та помір [епідемічні хвороби] місцями” (Луки 21:11). Це дуже схоже на події, які відбувалися з 1914 року, тому що страждання дуже збільшилося через такі нещастя.»

Чи Бог дійсно дбає про нас? с. 20

«З того часу, як Ісус виголосив пророцтво, до 1914 року, історія фіксує п’ять землетрусів, кожен з яких забрав 100 000 життів або більше.»

Пробудись! (англ.) 1982 8 липня с. 16

«Таке збільшення землетрусів не дивує Свідків Єгови.»

Пробудись! (англ.)1995 Серпень 22 с.27

«За останні 2500 років було тільки дев’ять землетрусів, кожен з яких забрав понад 100 000 життів. Чотири з них відбулися після 1914 року.»

Вартова башта 1998 вересень 15, с.7

У 1923 році “Золотий вік” за 7 листопада на с. 67 продемонстрував не тільки неточність і сенсаційність коментарів Вартової башти про землетруси, але і забобонну сутність цієї релігії:

Японія в кульмінації жаху
Японський землетрус, як вважається, є найбільш жахливим землетрусом, який коли-небудь траплявся на планеті, передвістям наближення соціального катаклізму, гул якого навіть тепер хвилює всі народи. Варто відмітити, що, як дехто вважає, [землетрус] не просто так стався незабаром після оголошення про хрещення принца-регента Хірохіто, яке той прийняв від самого Папи під час свого недавнього візиту до Ватикану. Чи не був цей землетрус ознакою божественного незадоволення через цю подію?

Золотий вік, 7 листопада 1923, с. 67

Як доказ наближення кінця в 1925 році, повідомлялось про хвилю землетрусів в Сполучених Штатах.

«1925 РІК ЗЕМЛЕТРУСІВ
27 і 28 червня штат Монтана зазнав серії землетрусів, які зруйнували багато будівель, а багато інших будинків змусили небезпечно розхитуватись. … Здається, що вся земля в неспокої, підготовляється до найсильнішого з усіх землетрусів, який безсумнівно наступить в цей час, як пророкував Господь.»

The Broadcaster 13 липня 1925 року

У 1984 році заявлялось, що відбулося 11-кратне збільшення землетрусів.

«Але Ісус передбачив “великі землетруси”. (Луки 21:11) Чи дійсно їх частота змінилася? … З 1914 року середня річна кількість повідомлень про сильні землетруси зросла більш ніж в 11 разів, порівнюючи з періодом в тисячі років до того. Чи треба щось більше, ніж це, щоб сповнити пророцтво?»

Пробудись! 1984 Жовтень 22 с.7

Всього лиш через рік письменники Вартової башти виявили ще більшу креативність, збільшивши цифру зростання до 20 разів.

«Це означає, що з 1914 року в середньому за рік ставалось у 20 разів більше таких землетрусів, ніж у період в 2000 років перед тим.»

Обговорення на основі Писань (1985), с.245

Хоча англійське видання Вижити для нової землі сенсаційно заявило про 20-кратне збільшення землетрусів, німецьке видання цієї книжки змінило цифру на ще більш дивуючу – 25 разів.

“Частота великих землетрусів зросла приблизно в 20 разів, порівняно з середньою частотою протягом двох тисяч років, що передували 1914 року.”Вижити для нової землі, с.23 (англійське видання)

“Великі землетруси відбуваються в теперішній час у 25 разів частіше, ніж за 1000 років, що передували 1914 року.”Вижити для нової землі, с.23 (німецьке видання)

Оманливі висновки

Наведені вище дані показали, що з часів Ісуса постійно відбувалися «великі землетруси». При розгляді подальшого матеріалу важливо розуміти наступне:

  • Протягом останніх 2000 років відбувається в середньому близько одного великого землетрусу щороку.
  • Землетрус найбільшої магнітуди стався перед 1914 роком.
  • Землетрус, що призвів до найбільших людських жертв, стався до 1914 року.

Погана якість та відсутність цілісності в інформації про землетруси, яку представила Вартова башта, є просто шокуючою. Заслуговує на увагу дослідження способу, в який неправдиво представлялись факти, статистика, а також неправильно цитувалися джерела заради підтримки доктрини про посилення землетрусів. Починаючи з Рутерфорда, має місце тривала історія неправдивих тверджень про землетруси.

“Треба єще пригадати, що почавши від 1914 року було о много більше страшних землетрясень, як про се знає історія.”

Визволеннє (1926) с.235

Це цікава цитата, враховуючи, що насправді було більше землетрусів, що спричинили понад 1000 жертв за дванадцять років безпосередньо перед 1914 роком, ніж за дванадцять наступних років; включаючи великі землетруси в Сан-Франциско, Туреччині, Ірані, Італії та Ямайці.

Землетрус в Сан-Франциско, 1906

У 1977 році було зроблено наступне фальшиве твердження, яке пізніше з’являлося в численних публікаціях Вартової башти з 1977 року.

“Цікаво, що на протязі 1059 років (від 856 до 1914 р.) надійні джерела звітують тільки про 24 великі землетруси в яких 1 973 000 людей загинуло. Але порівняйте це з супровідним частковим зведенням, в якому ми знаходимо, що тільки за 62 роки 1 600 000 людей загинуло у 43 землетрусах від 1915 до 1976 р.”

Пробудись! (англ.) 1977 22 лютого стор. 11

Письменник Вартової башти не вказує жодного джерела цих цифр і сформував їх відповідно до власного наміру. Винятковим обманом є твердження, що до 1914 року було лише 24 землетруси, особливо коли далі йдеться про неповний список з 43 землетрусів починаючи з 1914 року; очевидно, що цей перший список до 1914 року дає ще більш занижене значення, ніж другий. Будь-кому нескладно буде знайти значну кількість даних, щоб показати, що між 856 і 1914 роками було набагато більше, ніж 24 великі землетруси. Проте ця нечесна інформація використовувалася кілька разів протягом наступного десятиліття.

“Від 1914 р. до цих пір, було багато більше великих землетрусів ніж у якій-небудь іншій ері записаної історії. Протягом понад 1000 років, від 856 р. н. е. до 1914 р., було тільки 24 великі землетруси, в яких згинуло близько 1 973 000 людей. Але протягом 63-ох років від 1915—1978 р., згинуло всього близько 1 600 000 осіб у 43-ох великих землетрусах.”

Ви можете жити вічно в раю на Землі (1982), с.151

У 1983 році Вартова башта включила знайому нам цитату як доказ зростання кількості землетрусів.

«В італійському журналі Il Piccolo, від 8 жовтня 1978 року, Гео Малаголі відмітив: “Наше покоління живе в небезпечний період високої сейсмічної активності, як показує статистика. Дійсно, на протязі 1.059 років (від 856 до 1914 р.) надійні джерела звітують тільки 24 великі землетруси в яких 1.973.000 людей загинуло. Проте, [в] недавніх лихах, як ми знаходимо, тільки за 63 роки 1 600 000 людей загинуло у 43 землетрусах від 1915 до 1978 р. Це різке збільшення продовжується, наголошуючи на загальноприйнятому факті – що наше покоління є нещасним багато в чому”»

Вартова башта (англ.) 1983 15 травня с.6, “Землетруси – Знак кінця?”

Ви можете побачити, що “Il Piccolo” просто взяв інформацію з “Пробудись!“, який цитувався вище (автор “Il Piccolo” не вказав походження цитати, але вона майже дослівна – прим. перекл.). Починаючи з 1983 року, Вартова башта цитує Ґео Малаґолі (Geo Malagoli), а не ідентифікує себе як джерело цієї інформації, як у книзі «Еволюція». (порівн. з Пробудись 1981 серпень 8 сс. 9–11 – прим. перекл.)

«Італійський журнал “Пікколо” повідомив: “Як показує статистика, наше покоління живе у небезпечний період високої сейсмічної активності”. З 1914 року під час землетрусів щорік гине в середньому вдесятеро більше людей, ніж у минулі століття.»

Життя. Як воно виникло? Шляхом еволюції чи творення? (1985) с. 225

Чому вони не вказали самих себе як джерело цифр Малаґолі? Для того, щоб додати необґрунтованої достовірності власній неправдивій інформації.

У статті «Вартової башти» 1983 року також неправильно цитується професор Акі, в ще одній спробі довести сплеск кількості землетрусів.

“Професор Кейіті Акі з кафедри Земних та планетарних наук Массачусетського технологічного інституту говорить про “явний сплеск інтенсивності і частоти великих землетрусів протягом останніх ста років”, хоча і заявляє, що період з 1500 по 1700 рік був таким же активним”.

Вартова башта (англ.) 15 травня 1983 с.6

Ця часткова цитата професора Акі надає протилежного значення тому, що він насправді сказав. Повним реченням Акі було:

“Явний сплеск інтенсивності та частоти великих землетрусів протягом останніх ста років, за всією ймовірністю, пов’язаний з покращенням реєстрації землетрусів та підвищеною вразливістю людського суспільства до зазнання шкоди від землетрусів. Основною причиною є добре налагоджена тектоніка плит, що свідчить про дуже стабільний рух розломів протягом останніх багатьох мільйонів років.”

Професор Кейіті Акі

Іншими словами, через повільний рух тектоніки плит немає жодного різкого росту, а очевидно лише є ріст зареєстрованої кількості, через покращення засобів вимірювання та реєстрації. Однак спосіб, у який Товариство викривлено цитує професора, створює неправдиве враження, ніби відбулось різке підвищення кількості.

Хоча поточні дослідження та збір даних про історичні землетруси збільшили кількість відомих нам землетрусів та їхніх жертв, Вартовій башті вдалося зменшити кількість загиблих, які, як вона стверджує, були до 1914 року. Статистика з наступних журналів показує тенденцію.

Джерело

Заявлена щорічна смертність
перед 1914 роком

Заявлена щорічна смертність
після 1914 року

Вартова башта (англ.) 1951 1 квітня с. 202

4000

40 000

Пробудись! (англ.)1961 22 лютого с.7

нема даних

5 000

Вартова башта (англ.) 1 лютого 1974 р. с.73

3 000

15,000

Щастя, як його знайти (1980) с.149

1,800

25,300

Щастя, як його знайти (1980) с.149

Рамка в книзі “Щастя” зазначає щорічний показник жертв, пов’язаних із землетрусами, лише в 1800 смертей для періоду, що передував 1914 року. Здається, Вартова башта витворила цю цифру з власних сфальсифікованих тверджень про лише 24 великі землетруси за цей період (1 973 000 / 1 059 = 1 863). Загальноприйнятою є думка, що з часів Ісуса від землетрусів загинули десятки мільйонів людей. У праці “Просування в науці” (Advancement in Science, June 1969 p.362), J.H. Latter оцінює, що з 1000 р. н. е. помирали до 1,5 мільйона людей за століття, або близько 15 000 на рік, що є дуже схожим на такий показник для 20-го століття.

У публікації Вартової башти “Проникливість у суть Святого Письма” дуже докладно розповідається про це заявлене збільшення землетрусів.

“Ісус передрікав, що землетруси значної кількості та сили будуть ознакою його присутності. (Мт. 24:3, 7, 8; Лук. 21:11). З 1914 р. н.е. відбулося збільшення кількості землетрусів, що призводить до великих лих. На основі даних Національного центру геофізичних даних в Боулдері (штат Колорадо, США), доповнених кількома нормативними довідковими виданнями, у 1984 році було складено зведення, до якого ввійшли тільки ті землетруси, сила яких була не менше 7,5 бала за шкалою Ріхтера, [або] які завдали матеріальних збитків на суму 5 і більше мільйонів доларів (США) або забрали життя 100 чи більше чоловік. Було підраховано, що сталося 856 таких землетрусів протягом 2000 років, що передували 1914 року. Ця ж таблиця показала, що всього за 69 років після 1914 року таких землетрусів було 605. З допомогою цієї статистики можна побачити розмах страждань через землетруси у цей період історії “.

Проникливість у суть Святого Письма (англ.), т. 1, с. 669

Цей шокуюче неточний розрахунок використовувався кілька разів протягом багатьох років. У примітці журналу “Пробудись!” від 8 червня 1985 с. 7 підсумовано ці розрахунки наступним чином:

“Землетруси занесені у список мусили відповісти на принаймні одну з наступних вимог:

Інтенсивність – 7,5 або більше на шкалі Ріхтера

Убитих – 100 або більше

Ушкодження – 5 мільйонів доларів (СШ) вартості або більше знищеного майна”

Пробудись! 8 червня 1985 с. 7

Обговорення на основі Писань (1989) цитує абзац з Проникливості, Том 1 у повному обсязі;

“Чи з 1914 року дійсно сталось так багато значних землетрусів? На основі даних, отриманих від Національного центру геофізичних даних у Боулдері, штат Колорадо, доповнених низкою стандартних довідкових праць, у 1984 році було зроблено таблицю, яка включала лише землетруси, що мали силу 7,5 або більше за шкалою Ріхтера, або які призвели до знищення майна на п’ять мільйонів доларів (США) чи більше, або які спричинили 100 чи більше смертей. Підрахували, що за 2000 років до 1914 року було 856 таких землетрусів. З того самого зведення видно, що всього за 69 років після 1914 року сталось 605 таких землетрусів. Це означає, що з 1914 року в середньому за рік ставалось у 20 разів більше таких землетрусів, ніж у період в 2000 років перед тим.”

Обговорення на основі Писань (1989), с. 245

Хоча цифри представлені так, ніби вони походять з Центру геофізичних даних, ретельне читання показує, що ці значення були сфабриковані Вартовою баштою, що привело до надзвичайно неточного та викривленого значення. Стверджується, що за 2000 років перед 1914 роком було лише 856 землетрусів, включаючи всі землетруси, що відповідають одному з наступних критеріїв:

  • більше 7,5 за шкалою Ріхтера, АБО
  • завдали шкоду на суму від 5 000 000 доларів США, АБО
  • спричинили 100 і більше смертей

Як вже було показано, сейсмологи запевняють, що кількість землетрусів була стабільною протягом тисяч років, близько 1 землетрусу на рік понад 8,0 за шкалою Ріхтера і 18 землетрусів зі значенням понад 7,0. Тому тільки на цій основі мали бути тисячі землетрусів до 1914 року, що відповідали першому критерію, а не лише 856. Другий критерій мав додавати будь-які землетруси, що завдали шкоди на суму від 5 мільйонів доларів. Ця гіпотетична цифра абсолютно безглузда для періоду часу, коли люди не мали ні автомобілів, ні електроенергії і взагалі жили в приміщеннях, які ми назвали б сараєм за сьогоднішніми стандартами. Скільки доларів шкоди може завдати землетрус табору, де аборигени живуть в своїх хатинках? Представити ці цифри як точні значення на основі третьої категорії є абсолютною інтелектуальною нечесністю. Як Вартова башта може очікувати, що читачі подумають, ніби вона має повний перелік землетрусів, які призвели до 100 або більше смертей починаючи з 2000 років тому? За такий тривалий час більшість малих сіл та їхніх записів вже перестали існувати. Якби 100 австралійських аборигенів загинули під час землетрусу 500 років тому, хто б міг чесно стверджувати, що має будь-які записи навіть про те, що землетрус просто стався? Незважаючи на цілковиту некоректність цього розрахунку, він є підставою для заяви, що кількість землетрусів з 1914 року була в 20 разів більшою.

Лише в 2002 році, і тільки після того, як інформація, що виявляє нечесне використання цифр Вартовою баштою стала легкодоступною в Інтернеті, вони остаточно визнали, що число землетрусів силою понад 7,0 залишається постійним.

“Національний інформаційний центр з питань землетрусів (США) повідомляє, що протягом XX сторіччя кількість землетрусів з магнітудою 7.0 і більше одиниць практично не змінилась”. Однак зауважте, що пророцтво Ісуса сповнюється не збільшенням числа чи сили землетрусів. Ісус сказав, що відбуватимуться великі землетруси то в одному, то в іншому місці. Крім того, він стверджував, що це буде свідчити про “початок терпінь” (Матвія 24:8). Терпіння оцінюють не за шкалою Ріхтера і не за кількістю землетрусів, а за наслідками для людей. … * На думку декого, відомості про ріст кількості землетрусів зумовлені вдосконаленням техніки, яка точніше виявляє частоту підземних поштовхів.”

Пробудись! 22 березня 2002 p.9

«Від наших читачів
Я прочитав серію статей «Жертви землетрусів розповідають» (22 березня 2002 року). Там ви цитуєте одне джерело, де сказано, що «протягом XX сторіччя кількість землетрусів з магнітудою 7,0 і більше одиниць «практично не змінилась». Однак «Світовий альманах за 1999 рік» (англ.) повідомляє, що протягом 90-х років кількість землетрусів різко зросла. Ф. А., Італія
“Пробудись!” відповідає: У цій статті ми намагалися бути безсторонніми і висвітлити думку деяких сейсмологів щодо середньої кількості землетрусів у XX столітті. Ми лише хотіли наголосити, що навіть коли хтось і вважає, ніби кількість землетрусів «практично не змінилась», Ісусове пророцтво, записане в 24-му розділі Матвія, сповняється саме за наших часів. А Ісус просто повідомив, що будуть “землетруси великі”»

(Луки 21:11). Пробудись! 2002 листопад 8 стор. 30

Ці коментарі все ще знаходяться на межі з обманом через низку причин. По-перше, зверніть увагу на те, як тут говориться про твердження сейсмологів, що землетруси залишались на досить постійному рівні протягом ХХ століття. Сейсмологи стверджують, що вона була досить постійною протягом тисяч або навіть мільйонів років. Говорячи тут про 20 століття, у непроінформованих свідків Єгови все ще може скластись враження, ніби в 20 столітті було більше землетрусів, ніж в попередніх століттях.

Ці статті, і Вартова башта в цілому, намагаються стверджувати, що землетруси зараз спричиняють для людей важчі наслідки, ніж це було в попередніх століттях. Навряд чи це так. У 1737 році відбулося цунамі в тому ж районі, що й цунамі після землетрусу в Індійському океані 26 грудня 2004 року. Внаслідок цунамі 1737 року загинуло стільки ж людей, як і в 2004 році. Хто постраждав більше, люди, які жили в 1737 році, чи в 2004 році? У 2004 році протягом кількох годин лікарі прилетіли з ліками, щоб полегшити біль постраждалих, була доставлена важка техніка для розчистки безладних завалів, а всесвітня кампанія зі збору пожертв привела до того, що переселенці могли з нетерпінням очікувати на новозбудовані будинки та інфраструктуру. Порівняйте це з 1737 роком, коли сотні тисяч людей залишилися помирати і дбати про себе самі, в той час як решта світу переважно взагалі не знала нічого про те, що сталося.

Пізніша стаття ще більше понизила тон обговорення теми землетрусів.

«ПОШИРЕНЕ ЗАПЕРЕЧЕННЯ. Кількість землетрусів не збільшилася. На відміну від людей давнини сьогодні завдяки сучасним технологіям про них усі знають.
НАСКІЛЬКИ ВАГОМЕ ЦЕ ЗАПЕРЕЧЕННЯ? Зверніть увагу: Біблія не наголошує на кількості землетрусів протягом останніх днів. За її словами, «в одному місці за іншим» відбуватимуться «сильні землетруси», що й робитиме їх особливою ознакою цього важливого періоду історії (Марка 13:8; Луки 21:11).
ЩО ДУМАЄТЕ ВИ? Чи нині відбуваються сильні землетруси, як і було передречено в Біблії? Звичайно, самі землетруси ще не є головним доказом того, що ми живемо в останні дні. Це лише одне з пророцтв, які виконуються в наш час.»

Вартова башта 1 травня 2011 с.4

Коли твердження про збільшення землетрусів виявились фальсифікацією, з 2002 року написане у Вартовій башті виявляє зміни в доктрині, визнаючи, що ознака ніколи не мала наувазі збільшення кількості землетрусів. Це було тонким визнанням того факту, що Вартова башта невірно зрозуміла значення слів Ісуса про землетруси, а потім сфабрикувала цифри, щоб підтвердити свою неправильну позицію. Вчення, яке було критично важливою опорою для моєї віри, з тих пір безславно зникло без жодних пояснень.

З 2000 року

Ця стаття доводить, що землетруси не посилювались з 1914 року. Однак тих, хто народився в сім’ях Свідків Єгови, все ще навчають вірити, що цей “теперішній” період часу, який конкретно стосується їх, є унікальним. Що показує остання статистика землетрусів, взята з www.usgs.gov 11 лютого 2021 року? Не відрізняючись від минулих показників, з 2000 по 2019 рік продовжують відбуватись в середньому один землетрус силою 8,0+ щороку і від одного до двох землетрусів силою 7,0+ щомісяця.

Землетруси у всьому світі з 2000 по 2019 роки – за даними usgs.gov

Ознака

У статті National Geographic “Землетрус тривав 32 роки, і вчені хочуть знати, як” Майі Вей-Хаас (Maya Wei-Haas) від 29 травня 2021 року говориться: “Повільний землетрус, що є найдовшим з коли-небудь зафіксованих, завершився катастрофою в 1861 році”.

Найдовший зафіксований землетрус стався перед 1914 роком. З 1914 року збільшення кількості землетрусів не спостерігалося. Також не було зростання сили землетрусів. У 1900-х роках не було ані найбільшої кількості смертей, пов’язаних із землетрусами, а також ні найсильніших, ні найбільш руйнівних землетрусів. Незважаючи на це, кожен великий землетрус спонукає Свідків Єгови вірити, що він є ознакою, яка вказує на Армагеддон.

Кількість землетрусів залишалась на постійному значенні протягом тривалих періодів часу через повільний характер континентального дрейфу, і неважко визначити, що кількість «великих землетрусів» залишалася на постійному рівні протягом тисяч років.

Щоб підтвердити свій апокаліптичний погляд на наш час, Вартова башта вигадала ідею, що “ознаки”, представлені в Матвія і Луки, пов’язані з терміном “останні дні”, який зустрічається у Петра, Павла і Якова. Як показано в статті Чи почалися останні дні в 1914 році?, вся ця доктрина є повністю неправильною. Ісус або будь-який письменник Біблії також не вказували на конкретний 1914 рік, як на їх початок. Стаття про Сім Часів показує, в який спосіб доктрина про початок Останніх днів саме в 1914 році базується на неправильному тлумаченні Даниїла 4.

Ісус описав землетруси як ознаку руйнування храму в Єрусалимі, але не уточнював, який саме землетрус є великим. У Євангелії від Луки 21:11 його слова записані з використанням фрази «відбуватимуться сильні землетруси», а в Євангелії від Матвія 24:7 просто сказано, що «в одному місці за іншим … відбуватимуться землетруси». Ісус не сказав, що повинна різко збільшитись кількість землетрусів, а заяви про їх збільшення від Вартової башти є спробою мотивувати з допомогою страху та сенсації. Стаття Чи почалися Останні Дні в 1914 році? показує, що Вартова башта подає аналогічно сфальсифіковану інформацію також про інші ознаки Ісуса.

Інформація про землетруси з Вартової башти ставить під сумнів чесність та прямоту Керівного органу. Для того, щоб Свідки Єгови вірили, що землетруси підтверджують початок останніх часів в 1914 році, Вартова башта вдається до неправильного цитування сейсмологів, подаючи неточні цифри та цитуючи власну неправдиву інформацію. Цей тип інтелектуальної нечесності не є унікальним для Вартової башти, а є поширеним серед письменників з апокаліптичних рухів. Це дуже ефективно працює. Після кожного великого землетрусу я отримую електронні листи від Свідків Єгови, які стверджують, що тепер моя неправота є доведеною, і кінець ось-ось настане.

Ця стаття показує, що Вартова башта представляла грубо неточну інформацію щодо землетрусів. Це дослідження не тільки поставило під сумнів те, що Останні дні почалися в 1914 році; воно підірвало мою довіру до всього, що написано “вірним і розсудливим рабом”. Зважаючи на те, що мільйони послідовників будують власне життя на основі того, що публікує Вартова башта, тривожить, наскільки неетичним є той спосіб, у який нею неправильно подається статистика та викривлено цитуються експерти.

Посилання

https://www.ngdc.noaa.gov/hazard/earthqk.shtml

Вперше опубліковано у червні 2005 року, останнє оновлення – у серпні 2022 року.


© Paul Grundy, ліцензія Creative Commons.